R5 2600 ve RX580 ekran gidiyor ancak kasa çalışıyor

Mays

Hectopat
İkinci el Sapphire RX580 4 GB Nitro aldım. Gittigidiyor'da fazla ve olumlu yorum alan bir yerden aldım. Bugün elime ulaştı. Monitörüm eski olduğu için dönüştürücü aldım HDMI to VGA olan platoon marka. Bilgisayara taktım ve çalıştırdım. Sıkıntı yok gibi gözüküyordu. FurMark testi yapayım dedim. Testte 6 dakika falan oldu. Sıcaklık 71-72 dereceyi gördü. Testten çıkmak için ESC'ye bastım ve ekran gitti. Ekranımda herhangi bir yazı yok. Işığı yanıp sönüyor. Sanki bilgisayar hiç açılmamış gibi ama kasa çalışıyor, fanlar dönüyor, RGB ışıklar parıldıyor. Yeniden başlattım. Witcher 3 girdim. Ultra ayarlarda oynadım 20-30 dakika bir şey olmadı. Dönüştürücüdendir diye HDMI olan TV'ye bağladım kasayı. GTA 5 girdim. Ayarları değiştirirken oyunun yeniden başlatılması gerekiyor dedi. Tamam dedim. Ekran gitti. Sıkıntı dönüştürücüde değil yani. Sonra yeniden başlatıp TV'de Witcher CS:GO GTA 5 oynadım bir şey olmadı. Tekrar monitöre bağladım. 3 el CS:GO oynadım bir şey olmadı. Bu arada oyunlarda Max 62-63 dereceyi görüyor. Rust girdim yemek yemeye gidip geldim. Ekran gitmiş. Tekrar girdim oynadım 30 dkka birisi kafamdan vurdu ve ekran gitti. Tekrar açtım FurMark testi yaptım. ESC'ye bastım ve yine gitti. Tekrar açıp FurMark testini açtım. Bakalım 10 dakikada ne olacak dedim test olurken ekran gitti ve fanlar deli gibi bağırmaya başladı. Res attım 4 bip sesi geldi anakarttan. Güç tuşuna uzunca basıp kapattım ve geri açtım. İnternette dolaşırken hiç başıma gelmedi. Sanırım ekran kartına yük bindiğinde oluyor.
  • Anakart: ASUS TUF B450
  • İşlemci: Ryzen 5 2600
  • RAM: 8 GB Corsair
  • PSU: Sharkoon 650 Watt SHP650 V2 80+
Eski ekran kartım GTX750 Ti idi ve herhangi bir sıkıntı yaşamamıştım. Ekran kartını geri mi yollamalıyım yoksa başka bir çözüm var mıdır? PSU'dan dolayı olduğunu zannetmiyorum. BIOS güncel değil.
Bu arada bu parçaları almadan önce AMD Athlon DDR2 bir sistemim vardı. GT9500 ekran kartım vardı ve CS'de oyun alta alıyor res atmadan gelmiyordu. 750 Ti'ı satınca onu taktım PC'ye. CS girdim. Tabii 20-30 FPS ve yine oyun alta aldı res atmadan gelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
images (1).jpeg

Afiyet olsun.

Aynı şeyi ben de yaşıyorum. Genelde 2 ekran kullanırken oluyor ve yükteyken oluyor. Tek ekran ve yükteyken hiç kapanmıyordu taaki bu güne kadar. Ekran kartı güncellemesinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Bir de dönüştürücü olarak pasif olanını kullanıp deneyin lütfen. Eğer çözüm bulabilirsem size de yazarım. Ekran kartım sapphire rx590.

Not: 1 kişi de bu problemi yaşamıştı bios pilini çıkartıp taktığında düzeldiğini söyledi.

Hepinize teşekkür ederim. İlk başta sorunun PSU da olduğunu düşündüm. İnternette biraz araştırınca RX570-580 le bu sorunun aşırı derecede yaşandığını gördüm. Kafama hiç takmamayı iade etmeyi düşünüyorum. Zaten ekran karardığında ve fanlar deli gibi dönmeye başladığında res atınca 1 uzun 3 kısa bip sesi geldi. Uyarının anlamı ekran kartı sorunuymuş. İade edip doların düşmesini bekleyeceğim.

AMD nin uygulamasından oyun moduna alınca ve biraz fanların yüzdesini arttırdım şimdilik bi problem yaşamıyorum ama genel olarak kartta bir sıkıntı olabilir. Ben bu arada başka kartı da denedim daha düşük ve kapanmadı o problemi yaşamadım. Kart bozuk olmayabilir belki başka şeyler de olabilir, bilemedim. Aktif çeviriciden dolayıysa ise bi tane vga to dvi çevirici almam lazım :D Bunu denicem düzelirse ve unutmazsam yazarım. Eğer çok sonradan bunun cevabını merak eden varsa mesaj atabilir.
Çözümümü buraya yazdım bu şekilde kapanma olayından kurtuldum.
Ryzen 5 2600 ve RX 580 sistem kapanma sorunu - Technopat Sosyal

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı