Ryzen 7 7700X sistem ekran gidiyor ancak kasa çalışıyor

krypton_1913

Femtopat
Daha fazla  
Yeni aldığım sistem durduk yere giderek sıklaşarak ve açıldıktan kısa süre sonra ekranı kararıyor ancak kasa çalışmaya devam ediyor. Ekran kararmadan hemen önce CPU sıcaklığı 43 derece GPU sıcaklığı 35 dereceydi. Oyun esnasında gerçekleşmiyor masaüstünde oluyor. Monitöre HDMI ile bağlı ve monitörle HDMI kablosunda sorun olmadığına eminim. Farklı HDMI portuda denedim hem anakarttakini hem de ekran kartındaki portu. Ekran karardığı sırada anakartta SYS fan 1 ve 2'ye bağlı fanlar çalışmaya devam ediyor, GPU ve işlemci sıvı soğutucusu çalışmaya devam ediyor ancak SYS fan 3'e bağlı fanlar duruyor. SYS fan 3 portunun bağlantısını kesip denedim hata devam ediyor. Sistem kurduktan sonra son sürüm BIOS güncellemesi ve GPU güncellemesi yaptım. Windows 11 kullanıyorum, uykuya geçme sorunu için çözümleri denedim ancak etkisi olmadı ayrıca sistemi kendim uykuya aldığımda tüm fanlar ve LED'ler duruyor. Yardım edin nasıl çözerim?
Sistemim aşağıdaki gibi.

Ryzen 7 7700X.
MSI Ventus 3070 Ti.
Gigabyte B650M DS3H.
NZXT C750 750W 80+ Bronze.
WD 1TB M.2
MSI CoreLiquid P240 sıvı soğutucu.
Corsair 32 GB(2x16) Vengeance 5600 MHz CL36 DDR5.
Wd_black SN850X M.2 2280 PCI-e gen4 NVMe SSD.
MSI Forge 112r kasa.
MSI 27” 144 Hz monitör.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunlu olduğuna kanaat getirdiğin parçaları tespit et önce hocam. Akabine o parçayı garantiye gönder. Ancak donanımsal açıdan hatalı bir ürün tespit edemezsen sistemin birbirine olan uyumluluğunu test et. Bu elbette çözülebilecek bir sorun.
Anakart RAM ve işlemci uyumluluğuna baktım gigabtye ın resmi sitesinden ve uyumlular. Ekran kartı uyumluluğu konusunda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Anakartın BIOS versiyonunu düşürdüm ancak gene de hata devam ediyor. Donanımsal hatanın nerede olduğunu nasıl bulabilirim?
Aynısı bende oluyordu. İşlemciyi değiştirdim (R5 2600'den R7 5700x) ve düzeldi.
İşlemcim zaten 7700X ve anakartla uyumlu gözüküyor neden değiştireyim ve neyle değiştirebilirim ki.

Anakart RAM ve işlemci uyumluluğuna baktım gigabtye ın resmi sitesinden ve uyumlular. Ekran kartı uyumluluğu konusunda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Anakartın BIOS versiyonunu düşürdüm ancak gene de hata devam ediyor. Donanımsal hatanın nerede olduğunu nasıl bulabilirim?

İşlemcim zaten 7700X ve anakartla uyumlu gözüküyor neden değiştireyim ve neyle değiştirebilirim ki.
Arıza olabilir anlamında söylemiştim.

Şayet donanımsal bir hata varsa işin uzmanında ortaya çıkar hocam. Servise gönderebilirsin şikayetlerini dile getirerek

Dostum teşekkürler açıklamalar için ama sistem tam olarak hazır değildi. İşlemci ekran kartı anakart RAM SSD'yi bir yerden aldım ancak ellerindeki kasalar hazır PSU ile olduğu ve kalitesiz olduğu için almadım. Kasa PSU ve sıvı soğutmayı kendim alıp macunu kendim atarak topladım. Toplama sırasında bir sıkıntı olabilir mi emin değilim çünkü tüm portlar zaten açık şekilde verilmiş ve yanlış takma şansım yoktu. RAM konusunda da zaten ilk iş BIOS güncellemesi yaparken RAM'leri de default değerden 5600 MHz'e çektim. Sistemi dışarıda toplatmadığım ve kendim topladığım için onarıma nereye götürebilirim bilginiz var mı servis, teknik destek gibi?

Şimdi şu şekilde eğer sıvı soğutmayı kendin taktıysan sıvı soğutmanın pompasında bulunan PIN'i tam olarak nereye taktın? Bu çok önemli çünkü. Onun dışında termal macunu ne kadar sürdün?

Aynısı bende oluyordu. İşlemciyi değiştirdim (R5 2600'den R7 5700x) ve düzeldi.

Sorun işlemciden dolayı olduğunda CPU Debug ışığının yanması gerekli.

Dostum teşekkürler açıklamalar için ama sistem tam olarak hazır değildi. İşlemci ekran kartı anakart RAM SSD'yi bir yerden aldım ancak ellerindeki kasalar hazır PSU ile olduğu ve kalitesiz olduğu için almadım. Kasa PSU ve sıvı soğutmayı kendim alıp macunu kendim atarak topladım. Toplama sırasında bir sıkıntı olabilir mi emin değilim çünkü tüm portlar zaten açık şekilde verilmiş ve yanlış takma şansım yoktu. RAM konusunda da zaten ilk iş BIOS güncellemesi yaparken RAM'leri de default değerden 5600 MHz'e çektim. Sistemi dışarıda toplatmadığım ve kendim topladığım için onarıma nereye götürebilirim bilginiz var mı servis, teknik destek gibi?

Ben hiçbir teknik servise güvenmiyorum çünkü bende teknis servisim 😁 Mide bulandırıcı görüntüler arada sırada çıkıyor. 0 olarak topladığın bilgisayarda bu tarz bir sorun varsa eğer işini garantiye al. İşlemciyi iade et ve yenisini sipariş ver. Ben sorun yaşadığımda bu şekilde çözdüm.

Şimdi şu şekilde eğer sıvı soğutmayı kendin taktıysan sıvı soğutmanın pompasında bulunan PIN'i tam olarak nereye taktın? Bu çok önemli çünkü. Onun dışında termal macunu ne kadar sürdün?

Sorun işlemciden dolayı olduğunda CPU Debug ışığının yanması gerekli.

Ben hiçbir teknik servise güvenmiyorum çünkü bende teknis servisim 😁 mide bulandırıcı görüntüler arada sırada çıkıyor. 0 olarak topladığın bilgisayarda bu tarz bir sorun varsa eğer işini garantiye al. İşlemciyi iade et ve yenisini sipariş ver. Ben sorun yaşadığımda bu şekilde çözdüm.

Sıvı soğutmayı kendim taktım macun sürdüm ve fan çoğaltıcı kabloyla birlikte CPU_FAN portuna taktım. Ancak sistemde sıvı soğutucuyu iptal ettiğimde de aynı hata meydana geliyor. Son olarak ekran kartını test etmek için başka bir sistemde ekran kartımı test ettim ve sorunsuz şekilde çalıştı. Ayrıca kendi sistemimi stres testine soktum ve test boyunca (30dk %100CPU ve %100 GPU) anormal bir ısınma, güç kaynağında zorlanma ve kapanma durumu yaşamadım. Ancak test bittikten 5-6 dk sonra hiçbir şey yapmazken tekrar hata meydana geldi. Windows 11'den Windows 10'a geçiş yaptım ve sorun hala devam ediyor. Sorunun anakartta olduğunu düşünmeye başladım ancak anakartım Gigabyte B650M DS3H (rev1.2) ve resmi sitede sadece rev 1.0 var. BIOS güncellerken rev 1.0'ın F8a versiyonuyla güncellemiştim. Sorunun sebebi bu olabilir mi ve rev 1.2'nin BIOS versiyonlarını nereden bulabilirim fikriniz var mı? Anakartı pinlerden resetlememe rağmen versiyonu düşmedi F8a olarak devam ediyor. Bu arada anakart sıfır ve garantili ancak yazılımsal bir sıkıntı olabileceğini düşündüğüm için öncelikle araştırmayı seçtim.

Sıvı soğutmayı kendim taktım macun sürdüm ve fan çoğaltıcı kabloyla birlikte CPU_FAN portuna taktım. Ancak sistemde sıvı soğutucuyu iptal ettiğimde de aynı hata meydana geliyor. Son olarak ekran kartını test etmek için başka bir sistemde ekran kartımı test ettim ve sorunsuz şekilde çalıştı. Ayrıca kendi sistemimi stres testine soktum ve test boyunca (30dk %100CPU ve %100 GPU) anormal bir ısınma, güç kaynağında zorlanma ve kapanma durumu yaşamadım. Ancak test bittikten 5-6 dk sonra hiçbir şey yapmazken tekrar hata meydana geldi. Windows 11'den Windows 10'a geçiş yaptım ve sorun hala devam ediyor. Sorunun anakartta olduğunu düşünmeye başladım ancak anakartım Gigabyte B650M DS3H (rev1.2) ve resmi sitede sadece rev 1.0 var. BIOS güncellerken rev 1.0'ın F8a versiyonuyla güncellemiştim. Sorunun sebebi bu olabilir mi ve rev 1.2'nin BIOS versiyonlarını nereden bulabilirim fikriniz var mı? Anakartı pinlerden resetlememe rağmen versiyonu düşmedi F8a olarak devam ediyor. Bu arada anakart sıfır ve garantili ancak yazılımsal bir sıkıntı olabileceğini düşündüğüm için öncelikle araştırmayı seçtim.
Rev1.0 sadece var. 1.2'sini hiç bir yerden bulamazsın. Böyle bir şey yapmasaydın keşke. Bios pilini sökerek resetleme yapabilirsin.

Rev1.0 sadece var. 1.ikisini hiçbir yerden bulamazsın. Böyle bir şey yapmasaydın keşke. BIOS pilini sökerek resetleme yapabilirsin.

Global Gigabyte destek ekibine yazdım, rev 1.0 için olan BIOS'ların 1.1 ve 1.2 içinde geçerli olduğunu söylediler. Sadece son çıkan F8a beta BIOS'u olduğu için kararsızlık yapabilir dönüşü aldım. Ama diğer BIOS versiyonlarında da aynı hatayı alıyorum hala sebebini bulamadım.

Global Gigabyte destek ekibine yazdım, rev 1.0 için olan BIOS'ların 1.1 ve 1.2 içinde geçerli olduğunu söylediler. Sadece son çıkan F8a beta BIOS'u olduğu için kararsızlık yapabilir dönüşü aldım. Ama diğer BIOS versiyonlarında da aynı hatayı alıyorum hala sebebini bulamadım.
Sorunu kaynağı hakkında aklıma gelenlerle uyuşmuyor. Sistemi yeni aldın, neden bu kadar uğraşıyorsun? Geri iade et, bir hafta içerisinde paran banka hesabına yatar. Kredi kartı ile aldıysan bile kredi kartına yatar, ilk taksiti ödersin ondan sonra iptal olur zaten. Sistemi alalı 2-3 ay olsaydı uğraşmanı anlardım.

Sorunu kaynağı hakkında aklıma gelenlerle uyuşmuyor. Sistemi yeni aldın, neden bu kadar uğraşıyorsun? Geri iade et, bir hafta içerisinde paran banka hesabına yatar. Kredi kartı ile aldıysan bile kredi kartına yatar, ilk taksiti ödersin ondan sonra iptal olur zaten. Sistemi alalı 2-3 ay olsaydı uğraşmanı anlardım.
Bunları yapabileceğimi bende biliyorum ancak daha önce söylediğim gibi sistemi hazır almadım bu yüzden parçaları tek tek iade etmem gerekecek. piyasayı takip ediyor musun bilmiyorum ama iade etmememin en büyük sebebi iade ettiğimde artan fiyatlar sebebiyle böyle bir sistemi tekrar alamayacak oluşum. Açıkçası aynı paraya daha düşük işlemci ve ekran kartı alma fikri çok saçma. Bu yüzden öncelikle sıkıntının donanımda mı yazılımda mı ve hangi bileşenle alakalı olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Geri
Yukarı