Çözüldü i7-2600 sistemde ekran gidiyor ancak kasa çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yohaynes

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 2 hafta önce olmaya başladı. Ekran kapandıktan sonra kasadan uçak vınlamasına benzer sesler çıkıyor ve bu ses sürekli olarak çıkıyor. Genellikle bilgisayarı ilk açtığım sırada başıma geliyor. Arada sırada internette sekmelerde gezerken de başıma geliyor. 1 hafta öncesinde kesilmişti ama tekrardan başladı. İşlemciden kaynaklı bir problem olabilir mi? Arkada herhangi bir oyun ve benzeri uygulamalar açık olmadığı halde böyle yapıyor. Power tuşuna basıp tekrar açınca düzeliyor bazen o gün hiç olmuyor bazen açar açmaz. PDF kitap indirdiğim bir siteden sonra bu olmaya başladı aklıma acaba mining mi yapılıyor diye de gelmiyor değil. Video izlerken gittiği vakit ses gidiyor bu olunca direk kendini uyku moduna alıyor gibi oluyor ama değişik bir ses çıkarıyor kasa.

i7-2600
GTX 1060 6 GB.
Power 650W.
8 GB DDR3RAM.
Windows yaklaşık 9 ay önce aldığım SSD'ye kurulu.

Dediğim gibi bu aralar pek fazla oyun oynamadığımdan oyun sırasında bakma şansım olmadı. Tarayıcıda gezerken, PC başında ders çalışırken günlük 2 defa bazen art arda bazen aralıklı başıma geliyor. Bazen o gün hiç olmuyor. Termal macun yüzünden oluyor olabilir mi? Teşekkürler şimdiden.

Çözüm
Cevap için teşekkür ederim. Stok soğutucu dediğiniz işlemcinin kendi fanı mı acaba? Bilgisayar donanımları ile ilgili bilgim sadece içini açıp temizlemek, daha önce hiç macun değişimi yapmadım internetten bakıp yapılabilecek bir şeyse kendim sipariş edip değiştireyim. Derslerime bilgisayar üzerinden çalıştığım için biraz daha zorlarsam galiba işlemciyi yakacağım. Dediğim gibi bir günde olmaya başladı daha önce hiç olmamıştı. Havaların ısınmasından kendini göstermeye başladı galiba. Yanlış hatırlamıyorsam 2011'den beri bu işlemciyi kullanıyorum. Ekran kartı+PSU değişikliğiyle buraya kadar gelebildi.
Aslında o işlemci düzgün bir bakımla hala canavar gibi evet stok soğutucu dediğim anakartın ortasındaki fan, altındaki ise onun soğutucu bloğudur. Blok işlemciye temas ederse düzgün bir şekilde ısı bloğa yayılır ve işlemci sıcaklığı azalır. Aslında düzgün bir termal macunla bu sorun çözülür. Dediğim gibi bende 2. sistemimde bu işlemciyi normal kendi stok soğutucusu ile kullanıyorum ama 55 dereceyi geçmezdi.
Cevap için teşekkür ederim. Stok soğutucu dediğiniz işlemcinin kendi fanı mı acaba? Bilgisayar donanımları ile ilgili bilgim sadece içini açıp temizlemek, daha önce hiç macun değişimi yapmadım internetten bakıp yapılabilecek bir şeyse kendim sipariş edip değiştireyim. Derslerime bilgisayar üzerinden çalıştığım için biraz daha zorlarsam galiba işlemciyi yakacağım. Dediğim gibi bir günde olmaya başladı daha önce hiç olmamıştı. Havaların ısınmasından kendini göstermeye başladı galiba. Yanlış hatırlamıyorsam 2011'den beri bu işlemciyi kullanıyorum. Ekran kartı+PSU değişikliğiyle buraya kadar gelebildi.

Edit: Bu arada gün içinde değerleri kontrol ettiğimde sıcaklık 38-39 derece arasında değişiyor sadece bazen kasa sesi değişip 70-80'lere çıkıyor. 24 saat içinde art arda kapanma oluyor 2 defa büyük ihtimal sıcaklık dayanamadığından Power'dan kapatıp tekrar açtığımda soğumadığından bir daha kapanıyor.
Kendine yüke alınca işlemci aynı anda fanda işlemciye soğutmak için en yüksek rpm hızına alıyor, uçak sesine benzer ses bu yüzden geliyor. Ama başarılı olamıyor dediğim gibi o blok temas etmiyor işlemciye doğru düzgün galiba ısı yayılamıyor bloğa.
Sıcaklık değerleriniz peki normale döndü mü?

Evet normale döndü. Aldığım fan macunlu geldi ayriyeten macun sürmeme gerek kalmadı. 4 GB RAM internette ders çalışırken, video izlerken, gezerken yeterli gelir mi sizce yoksa 8 GB RAM alayım mı? Anakartın desteklediği RAM'lere de baktım

(DDR3 1600/1333/1066 ECC olmayan, arabelleksiz SDRAM belleği destekler)​

Bu şekilde yazıyor. Önerebileceğiniz 8 GB bir RAM var mı acaba? İnternetten ucuz bulup yanlış bildiğim bir şey almak istemiyorum. İleride bu sisteme de upgrade yapmam artık gittiği yere kadar kullanıp komple bir değişiklik yaparım.

Evet normale döndü. Aldığım fan macunlu geldi ayriyeten macun sürmeme gerek kalmadı. 4 GB RAM internette ders çalışırken, video izlerken, gezerken yeterli gelir mi sizce yoksa 8 GB RAM alayım mı? Anakartın desteklediği RAM'lere de baktım

(DDR3 1600/1333/1066 ECC olmayan, arabelleksiz SDRAM belleği destekler)​

Bu şekilde yazıyor. Önerebileceğiniz 8 GB bir RAM var mı acaba? İnternetten ucuz bulup yanlış bildiğim bir şey almak istemiyorum. İleride bu sisteme de upgrade yapmam artık gittiği yere kadar kullanıp komple bir değişiklik yaparım.
Öncellikle günlük kullanım için 4 GB yeter ama oyun oynayacağım diyorsanız minimum 8 GB olmalı hocam. Şuan ki kullandığınız Ram Mhz değeri nedir ? Eğer farklı mhz değerinde ram alınırsa mavi ekran hatalarıyla karşılaşılabilir.

Öncellikle günlük kullanım için 4 GB yeter ama oyun oynayacağım diyorsanız minimum 8 GB olmalı hocam. Şu anki kullandığınız RAM MHz değeri nedir? Eğer farklı MHz değerinde RAM alınırsa mavi ekran hatalarıyla karşılaşılabilir.

Bu aralar yoğunluktan dolayı pek oynayamayacağım. Ama normalde oyun oynayan birisiyim.(daha çok text tabanlı RPG oyunlar, Grand strategy türleri).internette video izlerken ödev yaparken ders çalışırken herhangi bir sıkıntı olmaz diyorsanız şimdilik erteleyeyim. 1333 frekans değerim.

Bu aralar yoğunluktan dolayı pek oynayamayacağım. Ama normalde oyun oynayan birisiyim.(daha çok text tabanlı RPG oyunlar, Grand strategy türleri).internette video izlerken ödev yaparken ders çalışırken herhangi bir sıkıntı olmaz diyorsanız şimdilik erteleyeyim. 1333 frekans değerim.
Hocam dediğiniz gibi kullanacaksınız şimdilik yeterli gibi duruyor. Zaten sisteminizde Ssd ve Ekran kartı tamamen yükseltip modernize etmişsiniz. Eğer bütçeyi zorlayacaksa pek de almaya gerek yok gibi. Ama alıcaksanaz 4gb 1333 Mhz ram almak zorundasınız. Genel olarak sorunuzuz çözüldüğüne göre konu kilitlenebilir.

Hocam dediğiniz gibi kullanacaksınız şimdilik yeterli gibi duruyor. Zaten sisteminizde SSD ve ekran kartı tamamen yükseltip modernize etmişsiniz. Eğer bütçeyi zorlayacaksa pek de almaya gerek yok gibi. Ama alacaksanaz 4 GB 1333 MHz RAM almak zorundasınız. Genel olarak sorunuzuz çözüldüğüne göre konu kilitlenebilir.

Bugün tekrar açtığımda en baştaki aldığım sorun tekrar güncelledi kendini. 3-4 defa kapatıp açtıktan sonra görüntü geldi. 4 GB yetersiz kaldığının mı göstergesidir bu? Windows 10 işletim sistemi kullanıyorum.

Bugün tekrar açtığımda en baştaki aldığım sorun tekrar güncelledi kendini. 3-4 defa kapatıp açtıktan sonra görüntü geldi. 4 GB yetersiz kaldığının mı göstergesidir bu? Windows 10 işletim sistemi kullanıyorum.
Hocam anakart Biosunda bir problem mi var ? Yoksa ekran kartı sürücüsünde mi emin olamadım, DDU ile sürücüleri bir kaldırın ekran kartının.
Hocam anakart Biosunda bir problem mi var ? Yoksa ekran kartı sürücüsünde mi emin olamadım, DDU ile sürücüleri bir kaldırın ekran kartının.
Sonra temiz bir sürücü kurulumu yapın olmadı. Baştan bir format atın.

Hocam anakart BIOS'unda bir problem mi var? Yoksa ekran kartı sürücüsünde mi emin olamadım, DDU ile sürücüleri bir kaldırın ekran kartının.

Sonra temiz bir sürücü kurulumu yapın olmadı. Baştan bir format atın.

Hocam format attım sonra sorun yine devam etti. Bugün farklı öncekilerden farklı bir durum olarak. Normalde ekran kapandıktan sonra kasa tuhaf bir sesle çalışmaya devam ederken(arada bir kapanmalarda yapıyor bu sesi her zaman değil).bu sefer bazı kapanmalarda ekran turuncu oldu. RAM slotlarından biri arızalı olduğu için 8 GB almayı düşünüyordum ama turuncuyu görünce vazgeçtim.

Hocam format attım sonra sorun yine devam etti. Bugün farklı öncekilerden farklı bir durum olarak. Normalde ekran kapandıktan sonra kasa tuhaf bir sesle çalışmaya devam ederken(arada bir kapanmalarda yapıyor bu sesi her zaman değil).bu sefer bazı kapanmalarda ekran turuncu oldu. RAM slotlarından biri arızalı olduğu için 8 GB almayı düşünüyordum ama turuncuyu görünce vazgeçtim.
Hocam ekran kartsız bir deneyin. Çıkarıp ekran kartını onboard bir kullanın.

Hocam ekran kartsız bir deneyin. Çıkarıp ekran kartını onboard bir kullanın.

Hocam merhaba bu size son sorum merak etmeyin daha fazla size soru sorup canınızı sıkmayacağım artık kusura bakmayın :D.VGA kablosu bulabildim evin bir köşesinde. Ekran kartını çıkarttım, çıkartırken şunu fark ettim normalde ekran kartını takarken çentik çıtlıyor ya onu tornavida ile ittirip öyle çıkartmak gerekiyor. Ben de herhangi bir ittiremeye gerek kalmadan ekran kartı çıktı. Oranın kırılmış olduğunu fark ettim. Acaba temassızlık yüzünden mi bu sorun geliyordu başıma. Arada sırada karşıma çıkan mor, turuncu ekranlar sonra siyaha dönme komple no signal(genelde direk no signal ekran oluyor)bundan mı kaynaklanıyordu acaba. Şu an onboard çalışıyor, ekran kartı yok yani. Umarım sorun dediğim sebeptendir. Bir daha karşılaşmam inşallah onboard durumdayken.
Onboard durumda neler yapabilirim. Normal PDF'lerden dersimi çalışıp, internetten video dizi izleyebilir miyim? Dediğim sebepten kaynaklıysa uzun bir süre bu şekilde kullanmayı düşünüyorum. Oyun oynamam artık herhalde ağustos Eylül aylarına kadar. Tabi sisteme herhangi bir zararı olmayacaksa böyle yapmayı düşünüyorum.
Bu zamana kadar sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 11.png
    11.png
    5,3 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Hocam merhaba bu size son sorum merak etmeyin daha fazla size soru sorup canınızı sıkmayacağım artık kusura bakmayın :D.VGA kablosu bulabildim evin bir köşesinde. Ekran kartını çıkarttım, çıkartırken şunu fark ettim normalde ekran kartını takarken çentik çıtlıyor ya onu tornavida ile ittirip öyle çıkartmak gerekiyor. Ben de herhangi bir ittiremeye gerek kalmadan ekran kartı çıktı. Oranın kırılmış olduğunu fark ettim. Acaba temassızlık yüzünden mi bu sorun geliyordu başıma. Arada sırada karşıma çıkan mor, turuncu ekranlar sonra siyaha dönme komple no signal(genelde direk no signal ekran oluyor)bundan mı kaynaklanıyordu acaba. Şu an onboard çalışıyor, ekran kartı yok yani. Umarım sorun dediğim sebeptendir. Bir daha karşılaşmam inşallah onboard durumdayken.
Onboard durumda neler yapabilirim. Normal PDF'lerden dersimi çalışıp, internetten video dizi izleyebilir miyim? Dediğim sebepten kaynaklıysa uzun bir süre bu şekilde kullanmayı düşünüyorum. Oyun oynamam artık herhalde ağustos Eylül aylarına kadar. Tabi sisteme herhangi bir zararı olmayacaksa böyle yapmayı düşünüyorum.
Bu zamana kadar sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.
Hocam ne kusuru tam tersine kaç gündür sizin probleminiz için çok düşündüm bir türlü çözüm bulunamayınca kendimi çok suçlu durumda hissettim. Eğer dediğiniz gibi ise muhtemelen ekran kartı tam oturmuyor olabilir yuvaya. Zaten ekran turuncu oluyor dediğinizde sorunun direk görüntü olduğunu anladım. Şimdilik Onboard ile rahatlıkla video pdf vesayre çalışabilirsiniz, sisteme bir zararı olmaz. Kendimden biliyorum bende onboard kullanmıştım zamanında o işlemci ile. Hocam size önerim eğer sorun çözüldü ise Ekran kartınızı başka bir bilgisayar aracılığı ile test edin, eğer sorun yok ise anakart yuvasına oturmuyor demektir. Umarım ekran kartında bir problem yoktur şu devirde GTX 1060 gibi bir kartı bulmak imkansız hale geldi çünkü. Yardımcı olduysam ne mutlu bana, sağlıcakla kalın hocam. ☺️

Geri
Yukarı