i7 2600 Sistemi Yenileme

fifamods

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Şuanki sistemim aşağıdadır, birincil ihtiyaçlarım ekran kartı ve psu, ardından anakart almayı daha sonra ise ram ve son olarak ise bunların taksiti bitince işlemci şeklinde planladım :)

Ekran kartı içim Sapphire R9 380X NITRO 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
PSU için CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 80PLUS 650W GÜÇ KAYNAĞI

düşünüyorum şu an için ve büyük ihtimalle yarın bugün sipariş veririm. Anakartta şuan PCI 3.0 olmadığı için tam verim alabilmek adına bir ay sonra anakartta almayı düşünüyorum. Şuan için sorularımı sıralamam gerekirse;

1- Bu anakarta bu psu ve ekran kartını takarsam sıkıntı yaşar mıyım ?
2- Aynı bütçelerde daha iyi tavsiyeleriniz var mı ?
3- Bu ekran kartı için (işlemciye de uyum sağlayacak) anakart tavsiyeniz nedir ilerisi için ?
4- Son sorum ise ilerleyen zamanlarda elime para geçerse hangi işlemciyi almamı tavsiye edersiniz ? (Bütçe belirtmiyorum ama makul birşey olsun :) )

fgfmj.PNG

İşlemciniz ekran kartı ile darboğaz sıkıntısı çıkartmazsa bir sorun olmaz. Sizin işlemciniz eski nesil olmasına rağman güçlü bir işlemcidir yalnız Windows 7 performansınızı kısıtlayabilir. Windows 10'a geçiş yapmanızı öneririm.

İşlemciniz ekran kartı ile darboğaz sıkıntısı çıkartmazsa bir sorun olmaz. Sizin işlemciniz eski nesil olmasına rağman güçlü bir işlemcidir yalnız Windows 7 performansınızı kısıtlayabilir. Windows 10'a geçiş yapmanızı öneririm.

teşekkür ederim hocam benim asıl merak ettiğimde oydu zaten, darboğaz yaşar mıyım acaba diye ? Birde bu ekran kartını PCI 2 ile kullansam ne kadar performans kaybı olur ? Bu arada win10 kullanmaktayım şuan hocam sıkıntı yok :)

Windows 7 Ultimate gördüm orada da öyle sandım. Sanırım eski bir fotoğraf. PCI-E 3.0 ekran kartını 2.0 slotunda kullanırsanız %1 gibi bir performans kaybınız olur. Bu pek de üzerinde durulacak bir fark değil.
İşlemciyi değiştirmeden yeni bir anakart alsanız dahi H61 bir anakart almanız gerekir. H61 serisi eski bir seri olduğu için PCI-E 3.0 desteği de yoktur. Kısacası, siz ya tüm sistemi değiştireceksiniz ya da güç kaynağı ile ekran kartı alıp yola devam edeceksiniz. Bana kalırsa ekran kartı ve güç kaynağı iyi bir fikir. Güzelim işlemciyi kenara ayırmaya gerek yok.
Seçtiğiniz Sapphire markası ile sorun yaşayan kullanıcılar Sosyal'de çok yaygın. MSI R9 380 veya Asus R9 380 seçebilirsiniz. Bir 380X değil ama idare eder. Bu arada şu anda hangi ekran kartı ve güç kaynağını kullanıyorsunuz?

Çok güzel bir yorum hocam öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum :) Eğer kaybım dediğiniz gibi %1 olacaksa anakart almanında pek bir espirisi yok o zaman :) Şuan ATI HD 6510 ekran kartım yandı intel family 2000 tümleşik ekran kartı kullanıyorum :) Mevcut power 350w ve yeni ekran kartı için yetersiz olacaktır diye düşünüyorum. 650w almam abartı mı olur sizce hocam ? 500w +80 bir powerda işimi yeterince görür mü ? Evet sapphire olduğu için çok çekiniyorum ama 100 lira fark ile 380 den daha iyi bir kartıda kaçırmıyım dedim çünkü ekran kartı ayda bir alınabilinecek bir parça değil ve büyük ihtimalle en az 3 sene kullanacağım birşey olmaz ise inşallah :) Bu konuyu açmadan önce MSI r9 380 vardı sepette, yerine sapphire 380x ekledim. Tekrar MSI 380 mi seç diyorsunuz yani ? Biraz bekleme şansım olsa yılbaşını bekleyip ASUS r9 380x almak isterdim fakat FIFA16 oyunu için yama yapımcısı olduğum için acilen ekran kartı almam lazım, tümleşik kart oyunu hiç aççmıyor bile :)

500W yeter. O işlemci çok güç tüketmiyor. 380X alın bir sorun olmaz. İşlemciniz yeterince iyi zaten.
Teşekkür ederim hocam 200 tl ve aşağısı fiyatlarda alabileceğim en iyi 500w psu hangisidir ? Ayrıca 500w ile 650w arasında ne kadar enerji masrafı farkı olur ? Elektrik faturasına yük olmayacaksa almışken 650 alayım, aynı markanın 550w psu su ile 650 arasında 20 lira fark var çünkü :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı