i7-4510U Laptopa Linux Kurulmalı mı?

Daniel Atlas

Hectopat
Daha fazla  
Python öğrenmeye başlıyorum ama Windows yerine Linux platformunda başlayacağım öneriniz olan bir Linux platformu var mı? Varsa linkini atabilir misiniz?

Sistem özellikler:
BIOS: InsydeH2O Version 03.73.069BCN29WW
Processor: Intel(R) Core(TM) i7-4510U CPU @ 2.00GHz (4 CPUs), ~2.6GHz
Memory: 8192MB RAM
Video Card:
Card name: Intel(R) HD Graphics Family
Display Memory: 4156 MB

Card name: NVIDIA GeForce 840M
Display Memory: 8082 MB
Wifi Driver:
Intel(R) Dual Band Wireless-AC 3160

Son düzenleyen: Moderatör:
Her laptopa Linux kurulabilir. Ve çok değişik bir dağıtım seçmediğin sürece her Linux dağıtımında programlama yapabilirsin. Sorman gereken soru "Hangi masaüstü ortamını seçmeliyim ve neden?" sorusu olmalıdır. Bunun için masaüstü ortamlarını kıyaslayan metinleri incelemelisin.

Her laptopa Linux kurulabilir. Ve çok değişik bir dağıtım seçmediğin sürece her Linux dağıtımında programlama yapabilirsin. Sorman gereken soru "Hangi masaüstü ortamını seçmeliyim ve neden?" sorusu olmalıdır. Bunun için masaüstü ortamlarını kıyaslayan metinleri incelemelisin.
Zaten ben konu başlığını hangi Linux'u kurmalıyım diye açmıştım ama moderatörler değiştirdi sizce Python programlama için en ideali ve rahat kullanımı olan hangisi?

Pyton için farketmez ama sanırım daha önce hiç Linux kullanmadığın için Windows'a görünüm ve kullanım açısından daha yakın olan bir dağıtım ile başlamalısın. Linux Mint dağıtımıyla beraber Cinnamon veya Gnome masaüstü ile deneyebilirsin. Debian veya Ubuntu da olabilir. Bu dağıtımlar daha fazla kullanıldığı için bir sorun ile karşılaştığın zaman oldukça fazla yardım bulabilirsin.

Ben 3 sene ubuntu kullandım ve 2 defa windows a döndüm . 1.de C sharp için. 2.de steam ingilizceydi o zamanlar ama ubuntuya program kurmak tam bir bela bazen paketi kurmadığı oluyordu onun dışında yerli olan pisi linux var onuda kullanabilirsin bide anlamadığın şeyler olursa onların forumları var ben ubuntuda steam kuramamıştım ve ubuntu türkiye formunda konu açtım hemen ilgilendiler ama dediğim gibi pekte stabil değil ubuntu hadi kolay gelsin sana windiws u bir flaşta bırakmayı unutma linux da windows u flaşa çekmek baya zor üzülürsün sonra

Ubuntu yükleyeceksen uzun süreli desteklenen sürümleri (LTS) kullanmalısın.Sıfır bilgisayara da kurulum sırası şöyle olmalı:
1)UEFI Windows
2)UEFI Ubuntu

Ben 3 sene ubuntu kullandım ve 2 defa windows a döndüm . 1.de C sharp için. 2.de steam ingilizceydi o zamanlar ama ubuntuya program kurmak tam bir bela bazen paketi kurmadığı oluyordu onun dışında yerli olan pisi linux var onuda kullanabilirsin bide anlamadığın şeyler olursa onların forumları var ben ubuntuda steam kuramamıştım ve ubuntu türkiye formunda konu açtım hemen ilgilendiler ama dediğim gibi pekte stabil değil ubuntu hadi kolay gelsin sana windiws u bir flaşta bırakmayı unutma linux da windows u flaşa çekmek baya zor üzülürsün sonra
Ubuntu dual boot yaptım ikisini bir arada kullanıyorum öneriniz için teşekkürler.

@OnurAlgül Ubuntu kullanmayı beceremeyip arkasında neredeyse hiç destek olmayan bir dağıtımı öneriyorsunuz. Paket kurmak bela demişsiniz, Ubuntu'ya uygulama kurmak Windows'dan çok daha kolaydır. Yazılım merkezini açarsınız ve uygulamanın adını yazarsınız, tek yapmanız gereken "Kur" butonuna basmak. Yazılım merkezinde istediğin uygulamayı bulamadın mı ? O zaman üç satır komut yazman gerekiyor sadece. PPA ekleme komutu, paket yöneticisi güncelleme komutu ve uygulama yükleme komutu. Bunları yapamıyorsanız Windows kullanmaya devam edin, Ubuntu'ya çamur atmayın.

@fozbek Benim kullandığım zamanlarda ubuntuya steam yüklemeye çalıştım ve yüklenmedi ne zaman paket kurulumu yapmaya çalışsam başaramadım ancak ubuntu destek olarak formlarda çok yardımcı oldular bana sistem dilini ingilizce yap dediler ve işe yaradı ancak pisi linux da steam türkçeydi ve pisi linux belki çöp olabilir ama yerli malı sonuçta genede zevkler ve renkler tartışılmazmış sonuçta 3 sene ubuntu kullansam da program eksikliğinden dolayı ve meslek liselerinde verilen c sharp eğitiminden dolayı windows a dönmek zorunda kaldım cevap yazamassam kusura bakmayın technopat her zaman olduğu gibi sebepsiz yere ceza verecek .

@OnurAlgül Konu dışına daha fazla çıkmak istemiyorum ondan dolayı bu mesajıma cevap yazmazsanız sevinirim. Lisedeki C# içerikli dersler için benim de yaptığım gibi MonoDevelop kullanabilirdiniz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı