i7 4510U sistemle Linux'a geçilir mi?

244765

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba forum. Şu günlerde aklımda bir soru var. Windows 10 kullanıyorum ve Linux'u deneyimlemek istiyorum. Genelde Photoshop, After Effects, illustrator gibi uygulamaları kullanıyorum. Valorant-LoL gibi düşük sistemli oyunlar oynuyorum bir de. Visual Studio Code'da kod yazıyorum ve dizi-film izliyorum. Linux'u yükleyip deneyimleme gibi bir şansım var mı? Örneğin deneyimleyip beğenmessem Windows'taki eski ayarlarıma geri dönebilir miyim? Dosyaların silinmesi gibi bir durum olur mu? Ayrıca oynadığım oyunları rahat oynayabilir miyim? Kafamda böyle sorular var sizce ne yapmalıyım, ayrıca hangi dağıtıma geçmemi önerirsiniz? Cevaplarınızı bekliyorum. Son olarak masaüstümün fotoğrafını bırakıyorum, bu şekilde küçük ve minimize bir masaüstü istiyorum, teşekkürler.

Sistemim:
Intel(r) Core(tm) i7-4510U CPU @ 2.00GHz.
6 GB RAM.
AMD Radeon™ R5 M.230

1602508131401.png

not: Sağdaki oyunlardan sadece LoL, Valorant, Among Us ve Fall Guys'u oynuyorum.

Teşekkür ederim önerileriniz için, diskimde 700 GB'dan fazla boş yer var. Dual boot dediğiniz aynı anda 2 işletim sistemini kullanmak oluyor sanırım. Buna karar verdim peki nasıl yapacağım? Hangi dağıtıma geçmeliyim? Bu konuda yardımcı olur musunuz?

Başlangıç olarak burayı inceleyebilirsiniz. Alt bloglarda çok güzle içerikler var.

Başlangıç dağıtımı olarak Fedora KDE öneririm ben. Onu da en aşağıdaki adresten inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

Başlangıç olarak burayı inceleyebilirsiniz. Alt bloglarda çok güzle içerikler var.

Başlangıç dağıtımı olarak Fedora KDE öneririm ben. Onu da en aşağıdaki adresten inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

Peki dual boot işlemini nasıl yapacağım hakkında Technopat üzerinde bir blog/rehber var mı? Bir de dağıtımlar arasındaki farklar nelerdir?

Peki dual boot işlemini nasıl yapacağım hakkında Technopat üzerinde bir blog/rehber var mı? Bir de dağıtımlar arasındaki farklar nelerdir?
Benim attığım blog içeriklerinde kurulum vardı. Dual boot işi kolay, anlatımlarda yer alıyor zaten o hep.

Dağıtımların farkı genelde görünüm.

Bir grafik tasarımcısı olarak sana şunu söyleyebilirim. Eğer ki ciddi olarak Adobe programlarını kullanıyorsan Lİnux kullanmamalısın. Bu programlar çalışmaz demiyorum, çalışıyor fakat rahat bir şekilde kullanamıyorsun. cc 2015 ve cs 6 sürümleri destekliyor PlayOnLinux dediğimiz bir yazılım fakat onların arayüzleri beni çok rahatsız ediyor, seni rahatsız etmiyorsa masaüstü ortamı ile beraber gelen kısayolları kapatarak kullanabilirsin belki ama ben çoğu kısayolu kapatarak denememe rağmen rahat bir kullanım elde edemedim. Bu programların alternatifleri var tabii ki ama dediğim gibi aktif olarak Photoshop, Illustrator kullanmış birisinin bu programları rahatça kulalnabileceğini sanmıyorum. Daha doğrusu kullanasın gelmiyor. Dual olarak kurmanı öneririm Adobe programlarını kullanıyorsan.
Diskinizi bölümlendirip Linuxu böldüğünüz kısıma kuracaksınız. Grub denen bir eklentiyi kendileri kuracaktır çoğu Lİnux dağıtımı. Eğer sorun yaşarsanız ve Windows grub ekranında gözükmezse forumda size yardımcı olurlar zaten.

Son düzenleme:
Elbette GNU/Linux'a geçebilir ve bahsettiğiniz işlerin alternatiflerini kullanabilirsiniz, lakin ortalama bir ay süren alışma sürecini hesaba katmalısınız.
Linux Mint Cinnamon, KDE Neon, Pop Os dağıtımları ile başlangıç yapabilirsiniz.
Kurulum yönergesi hepsi aşağı-yukarı aynı olduğu için buradan yararlanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı