i7-4702MQ ve GT 740M sistem sıcak çalışıyor

hadwinner16

Hectopat
Başlıkta belirttiğim gibi (benim koyduğum başlık silinerek anlamsız bir hale getirilmiş, neyse), bilgisayarımın özellikleri fena değil, fanı tamamen söküp temizleyip macununu da değiştirdim, görev yöneticisinden de bakıyorum bilgisayarı zorlayacak bir şey olmasa da bilgisayarı yüksek performansa aldığımda ısınıyor ve fan sesi çok artıyor. Daha ne yapabilirim ki?

"Düşük performansta kullan" demeyin lütfen çünkü zaten normalde işlemci gücü %1'de kullanıyorum bu sebepten ancak Knight Online gibi özellikleri çok düşük bir oyunda veya çeşitli programlarda bile yükseğe alınca ısınıyor ve fan sesi geliyor.

Bilgisayarımın özellikleri:
İşlemci: i7-4702MQ.
RAM: 8 GB.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 740M.
250 GB SSD / 1 TB HDD.
Windows 10 orijinal.
Marka: Casper.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamen aynı özelliklerde Lenovo Z510 20287 Ideapad kullanıyorum. Sıcaklık sorunum vardı benzer şekilde. Termal macun yenileme ve toz temizliği sonrası sorunsuz kullanıyorum. Termal macunu doğru uyguladığınıza emin olmanızı ve kaliteli bir termal macun kullanmanızı öneririm. Vatan üzerinden Zalman ZM-STC8 satın alıp kullandım memnun kaldım.

Tamamen aynı özelliklerde Lenovo Z510 20287 Ideapad kullanıyorum. Sıcaklık sorunum vardı benzer şekilde. Termal macun yenileme ve toz temizliği sonrası sorunsuz kullanıyorum. Termal macunu doğru uyguladığınıza emin olmanızı ve kaliteli bir termal macun kullanmanızı öneririm. Vatan üzerinden Zalman ZM-STC8 satın alıp kullandım memnun kaldım.
Aynı macunmuş bendeki de. Macunu farklı laptoplarda da kullandım, onlarda sorun olmadı memnunum, bu Casper laptopta bu sıkıntı var.

Yine de teşekkürler yanıt için.

Fan sesi arttığı zaman yeterli hava çıkışı oluyor mu?
Benim bilgisayarımda fan hızı arttığı zaman soğutucunun bazı kısımlarından hava gelmediğini fark ettim. Fan kısmını açtığım zaman alüminyum kısımın aralarının toz öbeğiyle kaplandığını gördüm. Diş fırçası yardımıyla temizledim.
Sistem daha öncesinde çalıştığından daha sıcak çalışıyorsa.
1- Fan temizliği yeteri kadar iyi yapılmamıştır. Hava giriş çıkışlarındaki hava akışını kontrol et.
2- Termal macun doğru uygulanmamıştır. Az termal macun sorun olduğu gibi fazla termal macun kullanmakta soğutmayı zayıflatır. Soğutucu bloğun üzerindeki vidaların tam sıkıldığına emin ol. Termal macun nasıl sürülür?
3- Fan bozulmuş ve eski performansıyla dönmüyor olabilir.
Aklıma gelenler bunlar umarım sorunu çözebilirsin.

Geri
Yukarı