i7 4770 CPU'nun Sürekli %100 Olması

Makaleler
10
Daha fazla  
Arkadaşlar i7 4770 bir işlemcim var. RX 580 ekran kartıyla kullanıyorum. Anakart ECS h81. RAM'ler ise DDR3 1333 MHz ve 4X4. Ekran kartı daha üç dört aylık. Aldığım günden beri bir sıkıntı yaşamadım. Fakat diğer yazdığım parçaları 2013'te aldım. O zaman beri kullanıyorum. Windows 240 GB'lik bir SSD kurulu şu an. 1 TB harddisk var. Birkaç gündür işlemcinin performansı inanılmaz derece düştü. Çok fazla zorlanıyor ve çözemedim bir türlü.

Eski oyunlarda 50-60 derecelerde çalışırken bazı güncel oyunlarda işlemci çok zorlanıyor ama önceden sıkıntı yaşamıyordum. Ekran kartım ile işlemcim darboğaz söz konusu değil. Öyle bir noktaya geldi artık ultra oynadığım oyunlarda fps kayıpları droplar yaşıyorum. Stok fan ile kullanıyorum ve daha onu yeni aldım. Sprey ile temizledim ve tekrardan termal macun uyguladım. Önceden bu iki işlem beni aylarca götürüyordu.

Bu işlemci GTX 1080 Ti ile bile kullanan var. İşlemci fanı sürekli hızlanıyor ve buna rağmen CPU'yu soğutamıyor. Isı sürekli artarken fanda ona ayak uyduruyor ve aşırı yüksek seste çalışıyor. Artık oyun oynayamıyorum. Bir sürü virüs programı kurdum ve tarattım ama bir şey bulan olmadı. BIOS ayarlarını sıfırladım ama gene değişen bir şey olmadı. Son çare format ya da Windows'u sıfırlamak var. Formatı kendim atamam ama Windows sıfırlama işlemini denemek istiyorum.

İşlemci sizce neden bu kadar zorlanmaya başlamış olabilir? Masaüstünde bile artık bir tuhaflık olduğunu anlıyorum. Normalde 35 derece olurken artık 55-60 olabiliyor. En ufak bir işlem yapsam işlemci %100 oluyor. Hatta boştayken bile ısı artıyor. Şu an işlemcinin turbo boost kapattım ve öylelikle idare ediyorum yoksa daha beter bir hale geliyor. Anakart keza o da çok ısınıyor. Bunların arasında sadece ekran kartı sabit bir değer üzerinde gidiyor sıkıntısız.

Son düzenleme:
Oyunlarda 8.1 daha iyi diyorlar sanki ve ben yıllarca 8.1 kulladım. Windows 10 bir süredir kullanıyorum ve pek memnum kalmadım.

Belki 6.nesil ve öncesi Intel işlemcili sistemler için Windows 8.1 daha iyi bir performans sunabilir, ancak Windows 10 ile aralarında yine fazla fark olmaz diye düşünüyorum.

Belki 6.nesil ve öncesi Intel işlemcili sistemler için Windows 8.1 daha iyi bir performans sunabilir, ancak Windows 10 ile aralarında yine fazla fark olmaz diye düşünüyorum.

Aslında artık bu parçalarla uğraşmakta istemiyorum. r5 1600 ile b450m alıp yanına 8x8 3000 mhz'lik bir ram takıp artık kurtulmam gerekiyor ama işte dolar çok yüseliyor habire.

Aslında artık bu parçalarla uğraşmakta istemiyorum. r5 1600 ile b450m alıp yanına 8x8 3000 mhz'lik bir ram takıp artık kurtulmam gerekiyor ama işte dolar çok yüseliyor habire.

Bence bir süre daha idare edin derim, şu an dolar ateş pahası. Bu sene içerisinde PC bileşenlerinde büyük indirim olursa alabilirsiniz, ama benim tavsiyem eğer aceleniz yoksa Black Friday'ı beklemenizden yana, sağlam indirimler oluyor genelde.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı