i7 4770 CPU'nun Sürekli %100 Olması

Makaleler
10
Daha fazla  
Arkadaşlar i7 4770 bir işlemcim var. RX 580 ekran kartıyla kullanıyorum. Anakart ECS h81. RAM'ler ise DDR3 1333 MHz ve 4X4. Ekran kartı daha üç dört aylık. Aldığım günden beri bir sıkıntı yaşamadım. Fakat diğer yazdığım parçaları 2013'te aldım. O zaman beri kullanıyorum. Windows 240 GB'lik bir SSD kurulu şu an. 1 TB harddisk var. Birkaç gündür işlemcinin performansı inanılmaz derece düştü. Çok fazla zorlanıyor ve çözemedim bir türlü.

Eski oyunlarda 50-60 derecelerde çalışırken bazı güncel oyunlarda işlemci çok zorlanıyor ama önceden sıkıntı yaşamıyordum. Ekran kartım ile işlemcim darboğaz söz konusu değil. Öyle bir noktaya geldi artık ultra oynadığım oyunlarda fps kayıpları droplar yaşıyorum. Stok fan ile kullanıyorum ve daha onu yeni aldım. Sprey ile temizledim ve tekrardan termal macun uyguladım. Önceden bu iki işlem beni aylarca götürüyordu.

Bu işlemci GTX 1080 Ti ile bile kullanan var. İşlemci fanı sürekli hızlanıyor ve buna rağmen CPU'yu soğutamıyor. Isı sürekli artarken fanda ona ayak uyduruyor ve aşırı yüksek seste çalışıyor. Artık oyun oynayamıyorum. Bir sürü virüs programı kurdum ve tarattım ama bir şey bulan olmadı. BIOS ayarlarını sıfırladım ama gene değişen bir şey olmadı. Son çare format ya da Windows'u sıfırlamak var. Formatı kendim atamam ama Windows sıfırlama işlemini denemek istiyorum.

İşlemci sizce neden bu kadar zorlanmaya başlamış olabilir? Masaüstünde bile artık bir tuhaflık olduğunu anlıyorum. Normalde 35 derece olurken artık 55-60 olabiliyor. En ufak bir işlem yapsam işlemci %100 oluyor. Hatta boştayken bile ısı artıyor. Şu an işlemcinin turbo boost kapattım ve öylelikle idare ediyorum yoksa daha beter bir hale geliyor. Anakart keza o da çok ısınıyor. Bunların arasında sadece ekran kartı sabit bir değer üzerinde gidiyor sıkıntısız.

Son düzenleme:
O işlemcinin darboğaz yapmasına pek şaşırmam. 1080 Ti ile 1080p çözünürlükte kullanan adam hele GPU'yu %100 hiç görmüş mü merak ederim. 12 thread Ryzen 1600 işlemcim 4 GHz'e hız aşırtılmış haliyle bile BF5'de %80 kullanımları rahatça görebiliyor. Ekran kartım RX 570 olmasına rağmen. 8 thread bir işlemcinin darboğaz yapması sürpriz olmaz.

Yine de durumun normal gelmedi. Durup durup %100 olması vs. tuhaf. Tüm sürücüler güncel değil mi? Eğer güncelse formattan başka bir şey gelmiyor aklıma.

O işlemcinin darboğaz yapmasına pek şaşırmam. 1080 Ti ile 1080p çözünürlükte kullanan adam hele GPU'yu %100 hiç görmüş mü merak ederim. 12 thread Ryzen 1600 işlemcim 4 GHz'e hız aşırtılmış haliyle bile BF5'de %80 kullanımları rahatça görebiliyor. Ekran kartım RX 570 olmasına rağmen. 8 thread bir işlemcinin darboğaz yapması sürpriz olmaz.

Yine de durumun normal gelmedi. Durup durup %100 olması vs. tuhaf. Tüm sürücüler güncel değil mi? Eğer güncelse formattan başka bir şey gelmiyor aklıma.

Her şey güncel. Ayrıca GPU %100 oluyor orasında sıkıntı yok. İşlemcinin sıkıntısı sürekli ısının artıp aniden azalması. Özellikle oyunlarda yükleme ekranlarında artıyor ısı. 10 derec artıp 10 derece azalıyor ve bu saniyelik bir şey.

Fan ise bu tempoya ayak uydurmak için kendini aniden hızlandırıp yavaşlatıyor ve inanılmaz kötü bir ses oluşuyor. Fan bu kadar yüksek hızda çalışırken işlemci hiç oralı olmuyor ve ısınmaya devam ediyor. Görev yöneticisinden bakıyorum hiç abartılı bir kullanım yok. Program bile yok şüpheli. Zaten Windows'u optimize ettim.

Dediğim gibi oynayabildiğim oyunlarda aynı sorunu yaşattığı için tuhafımı gitti. Önceden sıkıntı yoktu ve ne olduysa şu üç dört günde oldu ve düzelmiyor. Fanı temizlediğim halde hiçbir fark olmadı. Önceden dediğim gibi bu yeterli geliyordu. r5 1600 ile i7 4770 arasında Öyle çok abartılı bir fark yok bence.

Son düzenleme:
Dostum arada 2 gerçek çekirdek 4 thread farkı var ve tek çekirdek performansı olarak da 7.nesille kapışıyor overclock yapılınca ancak konumuz bu değil 🙂

Format atmayı dene. Başka bir çözüm aklıma gelmedi.

Temizliği, bakımı yapmışsın, virüs de yok. Kasa hava akışı nasıl diyeceğim önceden sorun yokmuş. BIOS'u sıfırlamışsın. Tek çare format gibi.

Ekran kartı RX 580/590 olsa bile R5 1600'ün genel kullanım değerlerinde fazla bir oynama olmaz. O BF5 denilen oyunu 8700K ile GTX 1070Ti ve 1060'ta ayrı ayrı deneme şansım oldu. İşlemci kullanım değerlerinde fark neredeyse yok oyunda, CPU odaklı çalışıyor o oyun, işlemci zaten besleyebiliyorsa o kartı sıkıntı olmuyor. Ayrıca 4770'le de 580 arasında hiçbir oyunda darboğaz söz konusu olamaz. @Penetrator God, yeni aldığınız soğutucu ve macunu düzgün yerleştirdiniz mi? Elinizle kavrayıp sağa sola, yukarı doğru oynatın, gevşeklik varsa fan oturmamış olabilir. Bunun haricinde temiz bir Windows kurulumu ve sürücüleri güncel tutmanızdan başka bir şey aklıma gelmedi şu an.
Dostum arada 2 gerçek çekirdek 4 thread farkı var ve tek çekirdek performansı olarak da 7.nesille kapışıyor overclock yapılınca ancak konumuz bu değil 🙂

Format atmayı dene. Başka bir çözüm aklıma gelmedi.

Temizliği, bakımı yapmışsın, virüs de yok. Kasa hava akışı nasıl diyeceğim önceden sorun yokmuş. BIOS'u sıfırlamışsın. Tek çare format gibi.

4770 ile 1600 arasında çok ufak bir çoklu çekirdek performansı var, onun haricinde birbirine benzer performans sergileyebilen işlemciler bunlar. 2 çekirdek 4 thread fazla olması çok fark ettirmiyor bu iki model arasında, önemli olan daha çok çekirdek/thread başına düşen performans kriteri önem kazanıyor bu noktada. Tabi OC'la R5 1600 bambaşka bir performans seviyesine ulaşıyor orası ayrı 😀.

Son düzenleme:
Fanı dört beş kere takıp çıkardım. Macunu ne eksik ne fazla sürdüm. Öncesinde iyice peçeteyle sildim. Her şey olması gerektiği gibi ve zaten macun işlemini yapmadan önce ilk çıkardığımda daha üç ay önce sürdüğüm macunun bile kuruduğunu görmedim.

Format yerine Windows'u sıfırlamak istiyorum. Bu işlemi daha önce hiç gerçekleştirmedim. Format yerine geçerli olur mu? En kötü format atmadan önce bunu denemek istiyorum. Formatı kendim atamam ve gidip bu işleme para bayılmadan önce sormak istedim.

Technopat rehberlerini izleyerek gayette kolay yapabilirsin merak etme. Zor bir yanı yok. Normal, sıfırdan Windows kurulumu işte.

Sıfırlama işleminden mi bahsediyorsun yoksa format mı? Çünkü format öncesi bir kere sıfırlamak istiyorum. Öğrenmek istediğim bu işlem format kadar etkili olabilir mi?

Sıfırlama işleminden mi bahsediyorsun yoksa format mı? Çünkü format öncesi bir kere sıfırlamak istiyorum. Öğrenmek istediğim bu işlem format kadar etkili olabilir mi?
Formattan bahsettim. Sen bilirsin tabi önce sıfırlamak da işe yarayabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı