i7 4790 Stock Fan Yeterli Olur mu ?

Batuhan A.

Megapat
Makaleler
26
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar yakında işlemci alacağım İ7 4790 olacak size bir kaç sorum var;
  1. İ7 4790 Stock fan ile kullanılabilirmi herhangi bir kapanma sorunu yaşarmıyım günde 10-12 saat sistem açık kalacak.
  2. İ7 4790 yerine 4690K alıp O.C. etsem daha mı yüksek performans alırım ?
  3. Bu işlemciye uygun bir anakart söylermisiniz ? Anakartımı değiştirmeyi düşünmüyorum değiştirmem gerekli midir ?
  4. Soğutucuya ihtiyaç var ise 100TL'yi geçmeyecek şekilde soğutucu önerilerinizi bekliyorum.

Eğer kasa içi sirkülasyon iyiyse sorun olmayacaktır. Eğer oyun sadece oyun oynayacaksan İ5 4690K yeterlidir. Elinizdeki anakart yeterlidir. Eğer elindeki parçaları oyun için değiştiriyorsan bence gerek yok imzandaki sistem gayet iyi.

1. Sistem aşırı ısınmaz fakat fanın sesi rahatsız edebilir.
  2. OC için iyi bir soğutucu, iyi bir anakart alman gerekicek. Bütçen bunları karşılıyorsa olabilir.
  3. Bütçeye göre alabileceğin iki anakart önereceğim.
  4. 100 TL'ye TX3 EVO alabilirsin
İki anakartta işini görür. H97 serisi olanı alırsan ileride işlemciyi değiştirebilirsin. Aralarında başka aşırı fark yok.

ASUS H97M-PLUS anakart - inventus
ASUS H81M-PLUS anakart - inventus

Soğutucuya gerek yok, stok fan yeterlidir. Bende i7 4790 kullanıyorum ve rahatsız edici ses, ısınma yok. Fakat, i7 4790K alıp OC yapacağım derseniz soğutucuya ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca OC ile gözle görülecek kadar fazla bir performans artışı olmaz diye düşünüyorum. Eğer amacınız sadece oyun ve ufak çağlı render işleri ise, i7 4790 size yeterli olacaktır.

Sadece oyun amaçlı bir upgrade yapıyorum yurt dışından getirteceğim parçaları 4690k 200 dolardı 4790 240 dolar'dı fark zaten anakartla kapanacak O.C. ile de uğraşmak istemedim soğutucu vs bir sürü masraf.

@Batuhan A.
4790 almanız daha mantıklı olacaktır. 4790k'yı soğutmak gerçekten zor. Ben kullandığım için biliyorum. OC ile oyunlarda aşırı performans farkı olmuyor. Tamamen zevk işi diyebilirim. OC yaptığım zaman değerler yükseliyor. Günlük 4.4 GHZ'de kullanıyorum. Arada canım sıkılınca 4.8 GHZ'e çekiyorum. :)
4790 ve stok soğutucu işinizi görür. İleride bütçeniz olduğu zaman sessizlik için 100 TL bandında bir soğutucu eklersiniz.

Madem 100tl bütçeniz var soğutucu için soğutucu almanız daha mantıklı olmakta bence.Ayrıca hiç pahalı soğutuculara gitmenize gerek yok.
40tl ye harikalar yaratıyor.Tabii bulunduğunuz ilde varsa : Xigmatek Gaia Sd1283 İntel Lga775/1156/1366 & Amd Am2/Am3 İşlemçi Soğutucu - Vatan Bilgisayar

Güç kaynağı olarak da şunu seçebilirsiniz fiyatı hem çok ucuz hem de çok kaliteli 12v den 720w veriyor.İleride parçaları yenileyeceğinizde güç kaynağınızı değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı