i7 4790K ile 1070 Ti darboğaz yapar mı?

100 dereceye çıkması stok fan ile alakalı. Ben de 4790K kullanıyorum, aynı sorun bende de mevcut. Yeni bir soğutucu alana kadar turbo özelliğini devre dışı bıraktım.
Hmm anladım o darboğaz yapma olayı sıcaklığından kaynaklı olabilir mi peki? İşlemcimde sıkıntı yoktur inşallah.

Darboğaz olayı başka bir konu. İşlemcinin çok ısınması genel performansı etkiler. Belirli bir sıcaklığa ulaşınca hızını düşürür ve bu da oyunda FPS'e etki eder.

Aynı şey GPU için de geçerli.

Thermal Throttling nedir ?

O işlemci 1070 Ti ile darboğaz yapmaz.
Tamamdır saol yardım için. Güzel bir sıvı soğutma ve yeni bir termal macun ile düzelir inşallah. Termal macunların olayı ne peki? 50 tl ye de macun var 10 tl ye de. Farkı ne yani? Ve önerebileceğin bi termal macun var mı?

Termal macun işlemcideki sıcaklığı soğutucuya iletmekle görevli.

Fiyat farkları genelde macunun kalitesine göre değişir. Ne kadar uzun ömürlü, ısı iletkenliği ne kadar iyi bunlar önemli.

Sizin bütçeniz nedir, ona göre tavsiyede bulunalım. Yoksa aklımda birkaç tane ürün mevcut.
Zaten okulların yarıyıl tatil zamanında birçok şeyi değiştireceğim. Kasa-anakart-psu-ekran kartı-sıvı soğutma. Kasa 400-500 tl civarı genelde güzel kasalar. Anakartı da 450 tl ye buldum psu 300-350 tl ye bulunabilir asıl olay ekran kartı zaten. Sıfırları çok pahalı olduğu için ikinci el alıcam o da 1800-2200 arası birşey 1070 ekran kartında. Birde sıvı soğutma var o da 350 tl. Nerden baksan minimum 3400 tl gidiyor bunlara bu yüzden termal macuna 50 tl vermek çokta koymaz gibi.
Termal macun işlemcideki sıcaklığı soğutucuya iletmekle görevli.

Fiyat farkları genelde macunun kalitesine göre değişir. Ne kadar uzun ömürlü, ısı iletkenliği ne kadar iyi bunlar önemli.

Sizin bütçeniz nedir, ona göre tavsiyede bulunalım. Yoksa aklımda birkaç tane ürün mevcut.
Hala bekliyorum termal macun önerini.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı