i7 4930k + asus anakart \ i7 4770k + asus maximus vi extreme

Mr.Bonjovi

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
I7 4770k işlemci ve Msi Mpower max anakart almıştım. Anakarttan çıkan bir sorun sebebiyle ikisini de geri iade ettim. İkisini de vermemin sebebi sorunun hangisinde olduğunu bilememem.
Simdi İşlemci ve anakart alacam tekrar. Sistemi aldığımdan topladığımdan beri daha kullanamamistim. Ekran kartı da almadım daha çünkü Lightning 780 i bekliyordum. Ekran kartı için r9 290x in test sonuçlarını bekliyorum. Karşılaştırıp karar vermek için.

İşlemci ve anakart olarak tekrar i7 4770k ve Msi power max mi aliyim?
İşlemciyi 4770k alıp anakartı Asus maximus vi extreme mi aliyim?
Ya da i7 4930k ile iyi bir anakart mi aliyim? ( Sizin önereceğiniz)

Sistemimin geri kalanları şu şekilde;

• Corsair 650D kasa
  • Corsair ax 860i PSU
  • Corsair Dominator Platinum 16 GB 1866 MHz RAM 2x8
  • Samsung 860 pro 256 GB SSD
  • Corsair h100i cpu sogutucu
  • Ekran kartı: Lightning 780 ya da r9 290x
  • BenQ 24" XL2420T 3D Monitör.

Battelfield 4'ü Ultra ayarlarda oynamak için 8 çekirdekli işlemci gerekiyor diye bir yerde okumuştum.
Ben oyunlarda iyi performans almak istiyorum. Sonradan bir ekran kartı daha alıp sli yaparsam uyumlu olsun istiyorum.
Bunun yanı sıra LGA 2011 Tabanın eski bir taban olduğu ve yakında piyasadan kalkacağı hakkında laflar duydum, bu konudan da çekiniyorum açıkçası.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum öncelikle oyun mu oynuyucaksın ? Sadece oyun oynuyucaksan o.c ile uğraşman bence saçma olur. Hemde parana yazık.

Para yetiyorsa 4930K yeni versiyon soket 2011 anakart ile devam etmen daha uygun. LGA 2011 eski filan değil Intel işlemciler ve anakartlar içinde en üst seviye denilebilir. Yukarda dizdiğin standartlara 6 çekirdek 12 parçacık kullanmak şart gibi bir şey.

Oyun oynayacağım. Hocam para çok problem değil. Fakat para problem değil diye ihtiyacım olmayan bir şeyi almak istemiyorum. Bunun yanı sıra almaya imkânım var ve almışken iyisini aliyim diyorum, daha iyi verim alabilmek için. Bir sene sonra sli falan yaparsam daha iyi performans almak istiyorum.

Oc de yapmayı düşünüyorum. Birçok kişi yapıyor ve oyundaki performansı yükseltecekse 4.5 GHz’e yapıp stabil olursa öyle kullanmak istiyorum.

=) Dostum anlıyorum seni hastalık gibi bende seninle aynı düşüncedeyim. Forumdaki konuları biraz araştırırsan öncelik olarak oyunlarda ekran kartı sonra işlemci geliyor. Yani çift işlemcide taksan sistemine iş ekran kartında bitiyor. Sonuç olarak i5 4670k alsan msi gtx 780 ile rahat çalışıcaktır. Zira o.c ile uğraşıp başına iş açıp sonrasında sorunu çözememen seni sistemden soğutucaktır =)

Para yetiyorsa 4930K yeni versiyon soket 2011 anakart ile devam etmen daha uygun. LGA 2011 eski filan değil Intel işlemciler ve anakartlar içinde en üst seviye denilebilir. Yukarda dizdiğin standartlara 6 çekirdek 12 parçacık kullanmak şart gibi bir şey.
Hocam eğer 4930k alırsam hangi anakartı almalıyım? Şanssızlığım PC’yi toplayalı 1 ay olacak ve işlemci ile anakart iade edildi. Üzerine 650D kasa almıştım simdi 750D cıkmış :(
Benim 650D ye E-atx anakartlar olmuyor. Yeni çıkan 750D ye E-atx oluyormuş.
- - - Güncellendi - - -

=) Dostum anlıyorum seni hastalık gibi bende seninle aynı düşüncedeyim. Forumdaki konuları biraz araştırırsan öncelik olarak oyunlarda ekran kartı sonra işlemci geliyor. Yani çift işlemcide taksan sistemine iş ekran kartında bitiyor. Sonuç olarak i5 4670k alsan msi gtx 780 ile rahat çalışıcaktır. Zira o.c ile uğraşıp başına iş açıp sonrasında sorunu çözememen seni sistemden soğutucaktır =)

Hocam oyun için diye başka bir sitede de konu açtım ve bazı arkadaşlar imkân varsa 4930k’nin alınması gerektiğini söylediler. 6 Çekirdekli olması sebebiyle. Bu battelfield oyununun ultra ayarlar için 8 çekirdekli işlemci istemesi sadece safsatadan mı ibaret? Amd ile aralarında bir anlaşma olduğu için mi?
Yukardaki arkadaşta 4930k almamı soyluyor. 4770k alırsam ve 4930k alırsam ne gibi bir fark olur ben bunu öğrenmeye çalışıyorum. 4930k’ nin artıları ne olur. Slide farkları ne olur gibi.

Hocam benimde oynadığım tek oyun battlefield. İmzamdaki sistemi kullanıyorum. SLi genel olarak forumda pek önermiyorlar zaten. Tek bir güzel ekran kartı yeterli olucaktır yani seninde istediğin gibi msi gtx780 ağzından girip burnundan çıkar. Benim önerim 4470 k alıp keyfine bakman. Msi gtx780 ne 4930k işlemcide alsan belki 3 fps fark ettirir sana başka bir getirisi olmuyucak. Ayrıca işlemciye o.c yapmanında sana bir getirisi olmuyucak.

4930k alırsam 2011 soket sadece su anakartları alma imkânım var. Norveç’te yaşıyorum. Ve bu siteden alışveriş yapıyorum. İsveç merkezli ama bu bölgedeki ülkelerde satış yapan en büyük site.

Bu linkte 6 tane anakart mevcut ; Komplett.no - Hovedkort

Hocam nasıl 3 fps fark oluyor.
Gerçekten hiç fark olmaz mı bu iki işlemci arasında?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı