İ7-6500U çok ısınıyor

Termal macun yenilediniz mi?
1 ay olmadı. Termal macun yineleneli şayet öyle olmasa ekran kartı o kadar düşük olamaz. Ekran kartına oc yapmamda her hangi bir gözle görülür sıcaklık artışına neden olması moderatör sağ olsun başlığımı değişmiş. Bilgisayarım Acer Aspire F5-573G-YK. Soğutmada ekrana kartı soğurken işlemci soğumuyor. Aralarında 15 derece fark oluyor.

1 Ay olmadı. Termal macun yineleneli şayet öyle olmasa ekran kartı o kadar düşük olamaz. Ekran kartına OC yapmamda herhangi bir gözle görülür sıcaklık artışına neden olması moderatör sağ olsun başlığımı değişmiş. Bilgisayarım Acer Aspire F5-573G-YK. Soğutmada ekrana kartı soğurken işlemci soğumuyor. Aralarında 15 derece fark oluyor.

Bakır borulardan işlemciye giden tıkanmış olabilir. Ya da temas etmiyordur. Siz normal voltaj ayarlarına ve fan ayarlarına çevirin ona göre en net cevabı belirleyebiliriz.

Bakır borulardan işlemciye giden tıkanmış olabilir. Ya da temas etmiyordur. Siz normal voltaj ayarlarına ve fan ayarlarına çevirin ona göre en net cevabı belirleyebiliriz.
Dediğin gibi olsa neden GPU sıcaklığı OC li halde bile 75 dereceyi geçmiyor da Undervoltlu işlemci 80 dereceyi geçiyor. Temassızlık tarzı bir şey yok tam otutturdum. Macun da fazla yada az uygulanmadı.

Başlıkta görüldüğü gibi işlemci vs ekran kartı ciddiyim. Bu lanet olası laptopun lanet olası işlemcisi haddinden fazla ısınıyor. İşlemciye undervolt yaptığım halde(CPU Core -0, 125 CPU cache-0, 100) 83 84 derece oluyor oyunda. FPS artırırım diye kafayı kırdım ve MSI Afterburner ile GPU Core clock +135, Memory clock +510 yaptım. Ekran kartı bu halde dahi istifini bozmadan 75 derecelerde süzüldü. Tek fan var ve bakır ilk önce işlemciye sonra ekran kartına gidiyor. Bu işlemci neden böyle? İşlemci kronik sorunu mu? Ne yapmam gerekiyor? Alüminyum tarzı bir alaşım kasaya sahip elim yanmadan oyun oynayamaz haldeyim. Fikirlere açığım.

Bende de ısınma sorunu vardı işlemci de i7 7500U kullanıyorum termal macun + temizlik +fanlar bozuldu diye 2 kere servise götürüp fan değiştirdim 1 ay sonra tekrar bozuldu. Laptopun alt kasasını matkapla delip soğutucu fan standı aldım aldım mutlu son.

Dediğin gibi olsa neden GPU sıcaklığı OC'li halde bile 75 dereceyi geçmiyor da undervoltlu işlemci 80 dereceyi geçiyor. Temassızlık tarzı bir şey yok tam otutturdum. Macun da fazla ya da az uygulanmadı.

Güç seçeneklerinden üçünü de sırayla deneyip sıcaklık değerlerine bakar mısınız?

resim_2020-12-14_112310.png

Yüksek ayarda, Undervolt açık olduğunu 9. dakida öğrendim 10 dakikalık oynayış OC yok undervolt yok maksimum planında. İşlemci yükseliyor diye utanmadan GPU'yu da yükseltiyor. Aynı bakır borudalar diye. Güç tasarrufu da şimdi deniyorum.
Güç tasarruf modunda 7 dakika. Prizdan çeksem dahi 2.5 altına düşmedi hızı.
resim_2020-12-14_113612.png

Dengeli modu da aynı şekilde Maksimum performanstan farkı yok.
resim_2020-12-14_113843.png

Yeni konular

Geri
Yukarı