i7 6700 Stok Fan Yeterliliği

LAZERDEM28

Hectopat
Daha fazla  
Hava soğutma mı almalıyım bu işlemciye yoksa sıvı soğutma mı? FPS yüksek oyunlar oynayacam. Yeni topladım kasayı. Sıvı ile havalı soğutma arasında çok fark var mı? Ne almalıyım, ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS yüksek oyunlardan kastınız nedir? 6700 her ekran kartını besleyecek yeterlilikte. Ben RX 480'Le birlikte kullanıyorum, GTA V ya da Witcher 3 gibi işlemciye nispeten çok yüklenen açık dünya oyunlarında bile ufak ve sıcak bir odam olmasına rağmen 55 derece civarında geziyor, bazen çok yüklenirsem (Steam'den, Chrome'dan aynı anda indirme yaparken, bazen torrent de indirdiğim oluyor, üstüne bir de oyun açıyorum.) 60 derece gördüğü oluyor. Sıcak yaz dönemlerinde daha fazla olacaktır tabi ama stok soğutucu yeterli. Stok soğutucu çıkartılacaksa, sıvı soğutma alınmalı, stok soğutmayı çıkartıp gidip fan almak çok makul değil, ekstrem bir değişim olmaz.

Stok fan yeterlidir ama pc inde fan sesi sevmiyorsan stok fanı kullanma mesela ben geceleri çok pc başında duran biriyimdir ve stok fan sesinin geceleri kafa patlatmakta 1 numaradır. Tabi bu tercih meselesi

Stok fan yeterlidir ama pc inde fan sesi sevmiyorsan stok fanı kullanma mesela ben geceleri çok pc başında duran biriyimdir ve stok fan sesinin geceleri kafa patlatmakta 1 numaradır. Tabi bu tercih meselesi
Hocam bende i3 6098 kullanıyorum stok fan neredeyse hiç ses bile çıkarmıyor. Tabi i7 6700'ün tdp'si biraz yüksek ondan daha çok ısınıyorsa normaldir hızlı çalışması.

Stok fan yeterli fakat biraz gürültü yaptığı oluyor arkadaşlarında belirttiği gibi. Cooler Master Hyper 212 (Evo-Led farketmez) alırsanız ısınma problemi yaşamazsınız veya biraz daha görüntüye önem veriyorsanız MSI Core Frozr L'ye de bakabilirsiniz. Bu ikisi ısınma problemi yaşatmaz (tabi yaz günü gelir hava 45 derece olur o zaman belli olmaz ama yinede kritik sıcaklıklara çıkmazsınız). Corsair H45 gibi giriş seviye sıvı soğutmalar anca bu saydığım hava soğutmalar kadar performans verir ama Corsair H80i ya da Akasa Venom A20 gibi bir soğutucu alırsanız daha düşük sıcaklık değerleri görebilirsiniz. Bence sıvı soğutmaya hiç gerek yok ama bütçenize kalmış bir olay.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı