i7 6700 ve GTX 970 sistem FPS düşmesi sorunu

worstzera

Kilopat
Daha fazla  
Şu anki sahip olduğum bilgisayar özellikleriyle çok düşük FPS oynuyorum. Yani sürekli düşük değil ama FPS düşmesi çok oluyor ve istediğim performansı alamıyorum. Bilgisayarımı 2 sene önce toplamıştım. Bilgisayarımın şu anki özellikleri;
  • Intel Skylake i7 6700 3.4GHz
  • Nvidia GTX970 4GB 256bit (GALAX)
  • 16 GB DDR4
  • 1TB HDD + 240GB SSD Kingston
  • MSI Z170A GAMING M5 Anakart (MS-7977)
  • 750W Güç Kaynağı (HIGHPOWER 80)

Aşağıda bilgisayarımın dıştan ve içten fotoğrafları var. Birkaç sorum olacak.
  1. Bu PC bileşenleri GTX 1080 ile uyumlu olur mu?
  2. Boyutlarını bilmiyorum, GTX 1080 kasaya rahatça sığar mı?
  3. Kasada egzoz fanı yok, önerebileceğiniz düşük fiyatlı egzoz fanı var mı? Performansı çok etkiler mi?
  4. Sizce kasada şunu kesinlikle değiştirmelisin dediğiniz bir parça veya gözünüze çarpan bir kısım var mı?
  5. Şu anki ekran kartımı satıp Amazon üzerinden GTX 1080 sipariş vermeyi düşünüyorum. Türkiye fiyatına göre gerçekten çok fark oluyor. Bunun hakkındaki düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz var mıdır?
tech1.jpg
tech2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
GTX 970'te 3.5 GB ve üstü VRAM kullanımında bu tür durumlar olabiliyor fakat emin olmamız için oyundaki durumu görselle eklemeniz gerekiyor. Sorun buysa, ekran kartını da yükseltme düşünceniz varsa değiştirin.

• Bu PC bileşenleri GTX 1080 ile uyumlu olur mu?
Uyumludur.
  • Boyutlarını bilmiyorum, GTX 1080 kasaya rahatça sığar mı?
Alacağınız modele göre değişir. Boyutlarını, kasanın VGA desteği ile karşılaştırın.
  • Kasada egzoz fanı yok, önerebileceğiniz düşük fiyatlı egzoz fanı var mı? Performansı çok etkiler mi?
Performansı etkiler zira egzoz fan olmazsa olmazdır. Kasanın içindeki havayı mutlaka dışarıya atmalısınız. Isınma sorunlarının başında egzoz fan kullanılmaması gelir. FPS düşmesine sebep olan sorun bu da olabilir, oyundaki sıcaklık değerlerini de paylaşın.
  • Sizce kasada şunu kesinlikle değiştirmelisin dediğiniz bir parça veya gözünüze çarpan bir kısım var mı?
GTX 1080 için yeterli.
  1. Şu anki ekran kartımı satıp Amazon üzerinden GTX 1080 sipariş vermeyi düşünüyorum. Türkiye fiyatına göre gerçekten çok fark oluyor. Bunun hakkındaki düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz var mıdır?
Amazon'dan alınması en mantıklı marka EVGA. Önerim EVGA modellerine bakmanız.

Sorun ekran kartından mı bilmiyorum, gerçekten çözemedim. Ama oyun içi şöyle bir ekran görüntüsü atabilirim.

Arkadaşlarım o sistemle 250-500 arası sabit FPS ile oynaman gerekiyor diyor. Ben ise 100-250 arası oynuyorum resmen.

fqx.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapman gerekenler
  • Bir tane egzoz fanı al hatta ön tarafa da fan alın
  • İşlemci soğutucusu un yönü farklı sol tarafa doğru 90 derece döndürün
GTX 970 lerce böyle bir sorun var kart 3.5GB + 0.5GB bu kısımdan sonra kart iğrenç bir ses çıkarır ve sorunlar yaşatır yani kartınızı değiştirin.

Yapman gerekenler
  • Bir tane egzoz fanı al hatta ön tarafa da fan alın
  • İşlemci soğutucusu un yönü farklı sol tarafa doğru 90 derece döndürün
GTX 970 lerce böyle bir sorun var kart 3.5GB + 0.5GB bu kısımdan sonra kart iğrenç bir ses çıkarır ve sorunlar yaşatır yani kartınızı değiştirin.

Kasanın ön tarafında sorunsuz çalışan 2 tane fan var, egzoz fanı için tavsiye alabilirim. Arkadaşım Corsair ML120PRO'yu önermişti.

İşlemci soğutucusunun yönü egzoz fanının olması gereken yere mi bakması gerekiyor?

Bilgisayarımın benchmark performansları

1- MSI Z170A GAMING M5 (MS-7977) Performance Results - UserBenchmark
2-
b024fde9ba58542d600e286e4dd5f02d.png

Yorumlarsanız sevinirim.

GPU kullanımı %100 değil yanlış görmüyorsam. Aldığınız değerler CS:GO için normaldir bu durumda. Ayrıca bunun GTX 970'in 3.5 GB olması ile bir alakası yok...

Ayrıca CS:GO'da da 500 FPS yok... FPS limiti var. Arkadaşlarınız biraz sallamış.

Şu anki sahip olduğum bilgisayar özellikleriyle çok düşük FPS oynuyorum. Yani sürekli düşük değil ama FPS düşmesi çok oluyor ve istediğim performansı alamıyorum. Bilgisayarımı 2 sene önce toplamıştım. Bilgisayarımın şu anki özellikleri;
  • Intel Skylake i7 6700 3.4GHz
  • Nvidia GTX970 4GB 256bit (GALAX)
  • 16 GB DDR4
  • 1TB HDD + 240GB SSD Kingston
  • MSI Z170A GAMING M5 Anakart (MS-7977)
  • 750W Güç Kaynağı (HIGHPOWER 80)

Aşağıda bilgisayarımın dıştan ve içten fotoğrafları var. Birkaç sorum olacak.
  1. Bu PC bileşenleri GTX 1080 ile uyumlu olur mu?
  2. Boyutlarını bilmiyorum, GTX 1080 kasaya rahatça sığar mı?
  3. Kasada egzoz fanı yok, önerebileceğiniz düşük fiyatlı egzoz fanı var mı? Performansı çok etkiler mi?
  4. Sizce kasada şunu kesinlikle değiştirmelisin dediğiniz bir parça veya gözünüze çarpan bir kısım var mı?
  5. Şu anki ekran kartımı satıp Amazon üzerinden GTX 1080 sipariş vermeyi düşünüyorum. Türkiye fiyatına göre gerçekten çok fark oluyor. Bunun hakkındaki düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz var mıdır?
Eki Görüntüle 263024 Eki Görüntüle 263025
Ekran kartını bir an önce değiştir. Sorunun da düzelecektir. Ayrıca soğutucu fan alman şart.

Ekran kartını bir an önce değiştir. Sorunun da düzelecektir. Ayrıca soğutucu fan alman şart.
Bu nasıl yanıt arkadaş. "Ekran kartını hemen değiştir." bak bak lafa bak ne alakası var kardeşim ekran kartı gayet yeterli bir kart. Şu dönemde çoğu oyunu kaldırıp rahat bir şekilde oynatıcak güçte.

Bütçeniz varsa tabi ki ekran kartını yükseltmek mantıklı. Şuan için bence sorununuzu düzgün bir montaj ve arka tarafa takılabilecek herhangi bir ortalama fan çözecektir.

GPU kullanımı %100 değil yanlış görmüyorsam. Aldığınız değerler CS:GO için normaldir bu durumda. Ayrıca bunun GTX 970'in 3.5 GB olması ile bir alakası yok...

Ayrıca CS:GO'da da 500 FPS yok... FPS limiti var. Arkadaşlarınız biraz sallamış.

Bilgisayarı ilk aldığımda ilk zamanlarda bu kadar 100'lere kadar fps düşüşü olmuyordu sonradan gerçekleşmeye başladı bu yüzden bir yerde/bir parçada sıkıntı olabileceğini düşündüm

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı