i7-6700K işlemci boştayken 100 derece görünüyor

MzK48

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
PSU'yu yeni değiştirdim eskisi bozulmuştu. Değiştirirken birde temizlik yaptım. Bilgisayar açıkken direk 100 derecede ve sabit olmadan %10-%100 CPU kullanımı değişiyor. BIOS'tan baktığımda ise sıcaklık yaklaşık 80 derecede başlayıp ( yeni açıldıysa ) 100 dereceye çıkıyor. Frekansta yükselerek 4 GHz'ye çıkıyor. İnternetten araştırdığım kadarıyla termal macun sürmek ve fanın doğru takarsam sıcaklık düzelebilir ama kullanım oranı değerleri niye böyle?

Dosya Ekleri

• bios.jpeg
    bios.jpeg
    157,6 KB · Görüntüleme: 86
  • occt.jpeg
    occt.jpeg
    197,7 KB · Görüntüleme: 68
PSU'yu yeni değiştirdim eskisi bozulmuştu. Değiştirirken bir de temizlik yaptım. Bilgisayar açıkken direk 100 derecede ve sabit olmadan %10-%100 CPU kullanımı değişiyor. BIOS'tan baktığımda ise sıcaklık yaklaşık 80 derecede başlayıp ( yeni açıldıysa ) 100 dereceye çıkıyor. Frekansta yükselerek 4 GHz'ye çıkıyor. İnternetten araştırdığım kadarıyla termal macun sürmek ve fanın doğru takarsam sıcaklık düzelebilir ama kullanım oranı değerleri niye böyle?

Termal macun nedeniyledir. Temizlerken termal macun silinmiş olabilir.

PSU'yu yeni değiştirdim eskisi bozulmuştu. Değiştirirken birde temizlik yaptım. Bilgisayar açıkken direk 100 derecede ve sabit olmadan %10-%100 CPU kullanımı değişiyor. BIOS'tan baktığımda ise sıcaklık yaklaşık 80 derecede başlayıp ( yeni açıldıysa ) 100 dereceye çıkıyor. Frekansta yükselerek 4 GHz'ye çıkıyor. İnternetten araştırdığım kadarıyla termal macun sürmek ve fanın doğru takarsam sıcaklık düzelebilir ama kullanım oranı değerleri niye böyle?
Sıvı soğutma varsa pompa arızası olabilir. Hava soğutma ise bence sorun soğutucunun tam oturmamasında ya da termal macundadır.

İşlemci 100 derece olunca daha fazla ısınmamak için frekans düşürür. Kullanım o yüzden böyle.

Aynısı başıma geldi. Aynı işlemci mevcut. Trojan bulaşmıştı sisteme ve sürekli işlemciyi en yüksek frekansta çalıştırıyordu. Malware taraması yaptım ve anti-virüs yükledim düzeldi. Ek olarak işlemci kullanımını görev yöneticisinden ekran görüntüsü atabilir misiniz?

Termal macun veya soğutmayla alakası olamaz birkaç saniyede 100 derece olan bir işlemciyi sıvı soğutma en fazla 70 yapabilir ki bu bile o an için oldukça yüksek.
PSU'yu yeni değiştirdim eskisi bozulmuştu. Değiştirirken bir de temizlik yaptım. Bilgisayar açıkken direk 100 derecede ve sabit olmadan %10-%100 CPU kullanımı değişiyor. BIOS'tan baktığımda ise sıcaklık yaklaşık 80 derecede başlayıp ( yeni açıldıysa ) 100 dereceye çıkıyor. Frekansta yükselerek 4 GHz'ye çıkıyor. İnternetten araştırdığım kadarıyla termal macun sürmek ve fanın doğru takarsam sıcaklık düzelebilir ama kullanım oranı değerleri niye böyle?

@snrkaan arkadaşın dediği gibi Kaspersky rescue disk i bir USB'ye yaz(Rufus veya universal USB installer ile)sonra o USB'den Boot ederek tarama yap.
Ve CPU sıcaklık sensörü bozulmuş olabilir o yüzden 3-4 saniyeliğine elinle sıcaklığı bir kontrol et eğer 100 derce gibi hissetmezsen CPU sıcaklık sensörü bozulmuş demektir.

Termal macun yeniledim ve fanı düzgün taktım. Sıcaklık 45-50 derece arası ama yine Full frekansta çalışıyor gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı