i7 6700K Sistem Tavsiyesi

Hocam sistem güzel fakat bir şey sormak istiyorum
INtel i7 6700K ile INtel İ7 5960X arasında ne fark var?

5000 ile 6000 serisi farklı pin. Biri 1151 diğeri 2011v3. İsminden de anlaşıldığı gibi ''extreme'' edition. İ7 6700k da 4 çekirdek varken i7 5820k da 6 çekirdek var. İ7 5820k i7 6700k dan daha iyi bir işlemci. Dikkat ettiyseniz en ucuz x99 (2011v3 pin tipli anakartlar) 800-850 iken en ucuz o.c edilebilen z170 tipli anakartlar 400 tl civarına bulunabiliyor. İ7 5000 serisi daha güçlü bir seri. 5960x konusuna girmiyorum bile en iyi işlemci muhtemelen. İ7 5820k bile daha iyiyken onla uzaktan yakından karşılaştırma olamaz.

Tüm sistem bir anda değişti. Hızlı sohbet etmek adına skype adresinizi alabilir miyim? Sizin bu konuda iyi bilginiz var. Yararlanmak isterim. :)

Skype pek kullanan biri değilim açmam yani. Genelde steam ve facebook üzerinden arkadaşlar aşırı konuşuyorum zaten skype a ihtiyaç kalmıyor. Online oyuna gireceksek teamspeak kullanıyoruz skype kullanmıyorum pek. Buradan bütün soruları sorun cevaplarım. Skype kullanma alışkanlığım yok o yüzden atacağınız yoruma cevap veremeyebilirim. Önerdiğim sistem gayet güzel bir sistem. İşlemcilerde şuan 4 çekirdek fazlasıyla yeterli ancak kimse de ek 2 çekirdek peformansının bir artı olduğunu inkar edemez o yüzden i7 5820k seçtim. Önceden de anlattığım gibi hbm li kartlardan crossfire yapmak sana tek bit 980 ti nin performansından fazlasını verir. 8 gb ram bile min yetecekken 32 gb hayli hayli yeter. Corsair soğutucular çok pahalı ve ses yapıyorlar. Tt extreme daha sessiz ve 10 numara soğutur. Güç kaynağı olarak high power 1000w bronze yeterli olacaktır. Eğer istersen daha iyi bir güç kaynağı da koyarız Cougar 1000w, Astro 1200w gold gibi. R9 fury x crossfire daha iyi olur fakat arada düşük bir fark var fps olarak yani ek 500 tl verilecek bir fark yok o yüzden fury yeterli olur. 980 ti koymak oraya kötü olmaz belki ama paranın hakkını vermez. 4k oynamak için sağlam tek kart yeterli değil şuan. En az r9 390 gibi kartların crossfire durumu gerekir. R9 fury zaten tek başına 2k da döktürüp, 4k da ise oynatabilen ( üst seviye değil) bir kart. Bunun crossfire durumu sizi baya tatmin eder. 10000 tl bütçe de varsa gidip sağlam bir 2k veya 4k monitör alırsınız tahminimce.

Skype pek kullanan biri değilim açmam yani. Genelde steam ve facebook üzerinden arkadaşlar aşırı konuşuyorum zaten skype a ihtiyaç kalmıyor. Online oyuna gireceksek teamspeak kullanıyoruz skype kullanmıyorum pek. Buradan bütün soruları sorun cevaplarım. Skype kullanma alışkanlığım yok o yüzden atacağınız yoruma cevap veremeyebilirim. Önerdiğim sistem gayet güzel bir sistem. İşlemcilerde şuan 4 çekirdek fazlasıyla yeterli ancak kimse de ek 2 çekirdek peformansının bir artı olduğunu inkar edemez o yüzden i7 5820k seçtim. Önceden de anlattığım gibi hbm li kartlardan crossfire yapmak sana tek bit 980 ti nin performansından fazlasını verir. 8 gb ram bile min yetecekken 32 gb hayli hayli yeter. Corsair soğutucular çok pahalı ve ses yapıyorlar. Tt extreme daha sessiz ve 10 numara soğutur. Güç kaynağı olarak high power 1000w bronze yeterli olacaktır. Eğer istersen daha iyi bir güç kaynağı da koyarız Cougar 1000w, Astro 1200w gold gibi. R9 fury x crossfire daha iyi olur fakat arada düşük bir fark var fps olarak yani ek 500 tl verilecek bir fark yok o yüzden fury yeterli olur. 980 ti koymak oraya kötü olmaz belki ama paranın hakkını vermez. 4k oynamak için sağlam tek kart yeterli değil şuan. En az r9 390 gibi kartların crossfire durumu gerekir. R9 fury zaten tek başına 2k da döktürüp, 4k da ise oynatabilen ( üst seviye değil) bir kart. Bunun crossfire durumu sizi baya tatmin eder. 10000 tl bütçe de varsa gidip sağlam bir 2k veya 4k monitör alırsınız tahminimce.

Bu durumda güç tüketimi aşırı artacak. Ben sürekli oyuna oynayan birisi değilim. Bilgisayarı boş bıraktığımda güç tüketimi ne seviyede olacak? PSU'dan kısmak istemiyorum. Kullandığım miktara göre elektrik tüketimi olmasını istiyorum.

Sürekli oyun oynayan biri değilseniz 10000 tl çok bütçenize. 5000-5500 tl civarı yeterli zaten üst seviye oyun için. Güç tüketimi tabi biraz olacaktır crossfire yapılacak ama ayda 30-40 tl gibi bir fiyat gelmez ek olarak 10 tl bile belki gelir.

Sürekli oyun oynayan biri değilseniz 10000 tl çok bütçenize. 5000-5500 tl civarı yeterli zaten üst seviye oyun için. Güç tüketimi tabi biraz olacaktır crossfire yapılacak ama ayda 30-40 tl gibi bir fiyat gelmez ek olarak 10 tl bile belki gelir.

Genelde çizim programları üzerinde çalışıyorum. Tarayıcı üzerinde de işlem yapıyorum. Günlük 7-8 saat bilgisayar başındayım. Bunun yarım saati, bir saati gibi bir süre yüksek performans isteyen oyun oynayabilirim. Bu konuda sıkıntı çıkmasın istiyorum. Uzun süre çalışacağım için ısı, ses ve güç tüketimi problemi çıkmasın istiyorum. Bu nedenle yüksek bütçe ayırdım. Parçalara bir kere fazla para verip rahat çalışabilmek için.

Olsun gene çok fazla vermişsiniz. Size tek fury x veya 980 ti ile 6500 tl ye 10 numara sistem toplarım ben . 3500 tl cepte kalsın. Bu benim önerdiğim ağır oyun bilgisayarı olacak. 6500 tl lik sistemde de aynı işleri yaparsınız rahatça . Oyunları da en üst ayarlarda sıfır problemle oynarsınız. Ben bütçeye göre önerdim.

Olsun gene çok fazla vermişsiniz. Size tek fury x veya 980 ti ile 6500 tl ye 10 numara sistem toplarım ben . 3500 tl cepte kalsın. Bu benim önerdiğim ağır oyun bilgisayarı olacak. 6500 tl lik sistemde de aynı işleri yaparsınız rahatça . Oyunları da en üst ayarlarda sıfır problemle oynarsınız. Ben bütçeye göre önerdim.

Verdiğim parçalar sizce uygun mu? (İlk sayfadaki) Önümüzdeki 5 yıl içinde çıkacak oyunlarda bile sorun çıkmasın istiyorum. Benim bütçem 10.000 TL istediğim özellikler ise:
1. Aşırı sessiz olması bunun yanında ısınma konusunda problem çıkmayacak.
2. Güç tüketiminin kullandığım işleme göre olmasını istiyorum. Yani bilgisayarın poweri 750 Watt ise bilgisayar boş bir şekilde dururken 750 Watt yakmaması.
3. Önümüzdeki yıllarda çıkacak oyunlarda hiçbir şekilde sorun çıkarmaması.
4. Video render işlemleri yapacağım bu konuda hızlı olması gerekli.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı