i7 7700 HQ Sistem Düşük Performans Sorunu

piwi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Evet dostlarım, gördüğünüz üzere neredeyse her oyun bu şekilde. Bilgilerinizi esirgemeyin fikir de olsa yorum atın. Bu durumu çözmem gerekiyor.
i7 7700 HQ ve GTX 1050 ekran kartıyla en düşük ayarda 40-50 arası FPS alıyorum GTA'da. Normalde 60'ün üzerine rahatlıkla çıkıyor. Fakat durum şu; fark ettiyseniz işlemci 2607 MHz'de çalışıyor.
Oyunun ilk 10 dakikası;
GPU kullanımı aynı.
CPU kullanımı aynı.
CPU 3510 MHz'de çalışıyor.
CPU sıcaklık 90-95 C! (Bu sıcaklık değerleri GTA için, normalde diğer oyunlarda 80-85)
10 dakika sonra;
Bir anda işlemci saat hızı 2600-2500 MHz civarına düşüp sıcaklık aniden 70-75 civarına geliyor. Kısacası aşağıdaki gibi oluyor.
Her oyunda aynı şeyi yaşıyorum.
Voltaj regülatör modüllerinin (VRM) üzerine termal padler yerleştirdim. Undervolt ile işlemciyi -125MV civarına çektim. Sonuçta çok büyük değişiklik yaşamıyorum.
Tek ve güvenli olmayan bir çözüm Intel dynamic platform and thermal Framework'ü devre dışı bırakmak oluyor..
Akıl akıldan üstündür fikirleriniz önemli. Esirgemeyin lütfen.

Adsız.png

Laptoplardaki işlemci ısınması problemini bir türlü çözemediler üstelik masaüstü versiyonlara göre daha az frekans hızları ve güç tüketimleri olmasına rağmen durum bu. İşlemciler fazla ısındığında direkt olarak sistem işlemciyi "boğazlamaya" başlıyor, yüksek ısıyı düşürmek için saat hızlarını dramatik şekilde düşürüyor. Bunun için öncelikle işlemcinin ısınma sorununun önüne geçmek lazım.

Yöntem 1 - İşlemci ve GPU için iyi bir termal macun ile ısı iletimi daha iyi hale getirilebilir.

Yöntem 2 - Cihazın alt yüzünde hava alması için ızgaralar varsa hava akışı yüksek olan iyi bir laptop soğutucu alınabilir. Bu ısıları düşürmek için tercih edilen yöntemlerden biri, çoğu zaman işe yarar.

Yöntem 3 - Izgaralar yoksa hava çıkışlarına takılan tipte hava tahliye eden soğutma sistemi takılabilir. Piyasada çokça varlar ve cihaz çıkışları buna uygunsa ısılarda 8-10 derece kadar fark yaratabiliyorlar.

Yöntem 4 - Bunların hepsini bir arada yapıp kombo ile başarı şansını yükseltebilirsin ancak biraz masraflı olabilirler ne yazık ki.

İçini iyice temizleyip termal macun sürmeyi denedin mi?

Onları saymadım bile.. Thermal Grizzly Kryonaut macun kullandım. Fanlar anakart ne var ne yok herşeyi söküp komple temizledim.
Laptoplardaki işlemci ısınması problemini bir türlü çözemediler üstelik masaüstü versiyonlara göre daha az frekans hızları ve güç tüketimleri olmasına rağmen durum bu. İşlemciler fazla ısındığında direkt olarak sistem işlemciyi "boğazlamaya" başlıyor, yüksek ısıyı düşürmek için saat hızlarını dramatik şekilde düşürüyor. Bunun için öncelikle işlemcinin ısınma sorununun önüne geçmek lazım.

Yöntem 1 - İşlemci ve GPU için iyi bir termal macun ile ısı iletimi daha iyi hale getirilebilir.

Yöntem 2 - Cihazın alt yüzünde hava alması için ızgaralar varsa hava akışı yüksek olan iyi bir laptop soğutucu alınabilir. Bu ısıları düşürmek için tercih edilen yöntemlerden biri, çoğu zaman işe yarar.

Yöntem 3 - Izgaralar yoksa hava çıkışlarına takılan tipte hava tahliye eden soğutma sistemi takılabilir. Piyasada çokça varlar ve cihaz çıkışları buna uygunsa ısılarda 8-10 derece kadar fark yaratabiliyorlar.

Yöntem 4 - Bunların hepsini bir arada yapıp kombo ile başarı şansını yükseltebilirsin ancak biraz masraflı olabilirler ne yazık ki.

Yöntem 2 ve 3 için herhangi bir tavsiyeniz olur mu ? Bilgisayarım Dell XPS 9560.

Bilgisayarı yüksek bir yere koymayı dene. Bilgisayarın Dell Inspiron 7567 galiba. Dell 7567'lerde hava bilgisayarın altından çıkar. Bilgisayarı bir kitabın üstüne koymayı dene. Bir de Malwarebytes ve Hitman Pro ile virüs taraması yap.

Yöntem 2 ve 3 için herhangi bir tavsiyeniz olur mu ? Bilgisayarım Dell XPS 9560.
Yöntem 2 için Zalman NC-2000 ya da 3000 iyi seçim olur. (Hâlâ varlarsa tabi) 3. için ise bu cihazı almıştım ancak maalesef bendeki cihazdaki hava çıkışları arkada ve ekran kapağının altında kaldığı için bir işime yaramadı ama arkadaşımda 8 derece civarında fark yarattı. Bunun gibi bir şey bakabilirsin.

Onları saymadım bile.. Thermal Grizzly Kryonaut macun kullandım. Fanlar anakart ne var ne yok herşeyi söküp komple temizledim.

Pc markasını görmemişim kusura bakmayın. Dediğim gibi virüs taraması yapın. IAA23.exe virüsü olabilir. Ya da kaliteli bir soğutucu kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı