Çözüldü i7-7700HQ sistemde oyunlarda 2-3 saniyelik kasmalar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EnTricc

Hectopat
Yer
Saint Denis
Daha fazla  
Selamlar dostlarım,

Lenovo Legion Y520 bilgisayarımla 4 yılı devirdim. 2-3 gün önce başlayan bu kasmalar GTA 5, RDR2, PUBG gibi oyunlarda oluyor. Afterburner ile baktığım zaman oyuna CPU sıcaklığı 70 ekran kartı sıcaklığı 50-51 derece arasında giriyorum.

Oyuna girince ekran kartı değerlerim anında 90 işlemcim anında 95 derecelere ulaşıyor. Ama elimi bilgisayara koyduğum zaman elimi yakacak cinsten bir sıcaklık hissetmiyorum. CPU Derecesi anlık 100'e ulaştığında ekran kartı kullanımı %30, CPU kullanımı %100 oluyor ve 2-3 saniye kasıyor sonra kaldığı yerden devam ediyor. 5 dakika sonra yine oluyor.

Oyundan çıkarken işlemciyi maalesef göremiyorum ama görev yöneticisinden baktığım zaman, ekran kartı sıcaklığım 90'lardan anında, 1-2 saniye içerisinde 70'e düşüyor ve hızlıca azalıp 45-50 arası değerlerine geri dönüyor.

Bilgisayarı 2 haftada bir temizlerim, toz konusunda herhangi bir problem yok ama bu 4 yıl içinde termal macun hiç değiştirmedim. (Turbo fan özelliğini açınca bir şey değişmiyor.) Önerilerinizi bekliyorum.

Yine de yazayım, Sistemim:

• CPU: Intel Core i7 7700HQ 2.4 GHz,
  • GPU: NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB,
  • RAM: 16 GB DDR4 2666MHz.

Çözüm
4 yıldır temizlenmeyen bilgisayar şu zamana kadar iyi dayanmış. Acilen termal bakım yapılmalı. Özellikle oyun oyanan bilgisayarda bu çok daha önemli. Dışarıdan toz almanın faydası devede kulak kalır. İç temizlik ve macun yenileme sonrasında bir de undervolt yaparsanız ısındığını fark etmezsiniz bile.
Evet evet kesinlikle - değer -100 yapınca zaten otomatik olarak -100.6 oluyor ama nedense dondu.
Anlamadım hiçbir şekilde.
Doğru yaptığınıza eminseniz böyle olması olağandışı adeta olağandışı. -40 verir misiniz? -40 çalışsın.
1622117604728.png

Ekranda buradakinden farklı neler var hocam? Siz neleri farklı yaptınız? Teker teker anlatın belki anlayabiliriz.

Valla arkadaşım bende de aynı sorun var. 970m kartımı 980m 'le değiştirdikten sonra olmaya başladı. TrottleStop'u bende denedim evet anlık kasmaları önlüyor.BDPROCOT kapatınca ama genede performans düşüyor.
Undervolt yaptım ama ben bir faydasını göremedim.Ayrıca çok fazla undervolt'da performansı etkiliyor hatta bazı programlarda bilgisayar kitlenebilir bile.

MX-4 termal macun kullanıyordum.Bugün Sıvı metal aldım laptop'da deneyeceğim.
Başkada çare yok zaten laptop için.
Bu arada sistemim :
GTX 980m
i7-4700MQ
16gb 1600 dd3 cl9 kingston. ve SSD

Valla arkadaşım bende de aynı sorun var. 970m kartımı 980m 'le değiştirdikten sonra olmaya başladı. TrottleStop'u bende denedim evet anlık kasmaları önlüyor.BDPROCOT kapatınca ama genede performans düşüyor.
Undervolt yaptım ama ben bir faydasını göremedim.Ayrıca çok fazla undervolt'da performansı etkiliyor hatta bazı programlarda bilgisayar kitlenebilir bile.

Bu arada sistemim :
GTX 980m
i7-4700MQ
Yok ya performansı tam olarak düşürmez uygun yapılınca. BD PROCHOT'u kapatınca düzeliyorsa sizde de Thermal Throttling var. Geçmiş olsun. Bu hocamızda da Undervolt yapılamıyor. Çok ilginç. -100 bile kaldırmadı. Şaka gibi yani. Kafamı kurcalamaya başladı inanılmaz düzeyde.

Yok ya performansı tam olarak düşürmez uygun yapılınca. BD PROCHOT'u kapatınca düzeliyorsa sizde de Thermal Throttling var. Geçmiş olsun. Bu hocamızda da Undervolt yapılamıyor. Çok ilginç. -100 bile kaldırmadı. Şaka gibi yani. Kafamı kurcalamaya başladı inanılmaz düzeyde.
Offset -100 mü? ben -20 -30 anca yapabiliyorum -40 yapınca pc kilitleniyor. Sakın sen masaüstü gibi ayar yapmaya çalışıyor olmayasın?

Bu arada sistemim :
GTX 980m
i7-4700MQ
Benimde kesinlikle termal macun almam gerekiyor. Değerlerde GTA 5'e tıkladığım anda işlemci 75 dereceye çıkıyor 50'den acaba sensörler mi problemli diye detaylı düşündüm bir ara.

Hocam @erengore 50 mv yaptim şu anda arka planda prime çalışıyor. Donmadı. Cpu core 100, cache 50.
Cache önemli olan. Hocam bu arada IccMax değeriniz nedir? Ardından Cache'i siz yine de 40'a alın ve bir daha Cache'i ayarlamayalım. Cache olsun varsın düşük olsun. Sizin cihazda pek sakat Cache voltajı. Bu laptop'ta en güvenli şekilde ilerleyelim. CPU Core'u Undervolt edeceğiz şimdi. -110'a çıkın hocam. Donmazsa Stres testi yapmadan -120'ye çıkın. Sorun yoksa -130 deneyin. Burada 5 dakikalık stres testi yapın. Hata vermezse uyum sağlıyordur artık bana göre. Cache'e dokunmadan arttırın böyle 10'ar olacak şekilde Core Offset Voltage'ini. -165'i geçmeyin. Son olarak hep başarıyla ilerlediyseniz -165'te kalsın. Eğer hata alırsanız -25mV direkt azaltın ve -140 ayarlayın.
Offset -100 mü? ben -20 -30 anca yapabiliyorum -40 yapınca pc kilitleniyor. Sakın sen masaüstü gibi ayar yapmaya çalışıyor olmayasın?
Hocam Pavilion serisinden İ7 -7700HQ işlemcim var. Vallahi Masaüstünü geçtim çoğu insan yapıyor Laptop'ta benim gibi ayarlar. Zaten Cache'i ayarladıktan sonra devamını getirmek kolay. Ben Laptop'umda sorunsuzca kullanıyorum. Şu an Yüksek performansta ve -165mV değerinde 39 derecede çalışıyor. Çökmesiz donmasız iyi durumda şu an.

1622119242936.png

Bunlar da ayarlarım. Tabloda Cache'i -125 ayarladığımı görebilirsiniz. Bende Cache -140 ve üstünde sapıtıyor. -125 yaptım bende.

Geri
Yukarı