Çözüldü i7-7700HQ sistemde oyunlarda 2-3 saniyelik kasmalar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EnTricc

Hectopat
Yer
Saint Denis
Daha fazla  
Selamlar dostlarım,

Lenovo Legion Y520 bilgisayarımla 4 yılı devirdim. 2-3 gün önce başlayan bu kasmalar GTA 5, RDR2, PUBG gibi oyunlarda oluyor. Afterburner ile baktığım zaman oyuna CPU sıcaklığı 70 ekran kartı sıcaklığı 50-51 derece arasında giriyorum.

Oyuna girince ekran kartı değerlerim anında 90 işlemcim anında 95 derecelere ulaşıyor. Ama elimi bilgisayara koyduğum zaman elimi yakacak cinsten bir sıcaklık hissetmiyorum. CPU Derecesi anlık 100'e ulaştığında ekran kartı kullanımı %30, CPU kullanımı %100 oluyor ve 2-3 saniye kasıyor sonra kaldığı yerden devam ediyor. 5 dakika sonra yine oluyor.

Oyundan çıkarken işlemciyi maalesef göremiyorum ama görev yöneticisinden baktığım zaman, ekran kartı sıcaklığım 90'lardan anında, 1-2 saniye içerisinde 70'e düşüyor ve hızlıca azalıp 45-50 arası değerlerine geri dönüyor.

Bilgisayarı 2 haftada bir temizlerim, toz konusunda herhangi bir problem yok ama bu 4 yıl içinde termal macun hiç değiştirmedim. (Turbo fan özelliğini açınca bir şey değişmiyor.) Önerilerinizi bekliyorum.

Yine de yazayım, Sistemim:

• CPU: Intel Core i7 7700HQ 2.4 GHz,
  • GPU: NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB,
  • RAM: 16 GB DDR4 2666MHz.

Çözüm
4 yıldır temizlenmeyen bilgisayar şu zamana kadar iyi dayanmış. Acilen termal bakım yapılmalı. Özellikle oyun oyanan bilgisayarda bu çok daha önemli. Dışarıdan toz almanın faydası devede kulak kalır. İç temizlik ve macun yenileme sonrasında bir de undervolt yaparsanız ısındığını fark etmezsiniz bile.
Şu anda 130'da arka planda Prime çalışıyor. 5 dakika bekliyorum. @erengore
Tamamdır hocam son durum nedir? -165'e çıkabilirseniz baya fark edecektir. Bunları ayarladıktan sonra ben size birkaç ayar daha önerebilirim. Hem serin çalışır. Hem performanslı olur.

Şuan -165'te bir problem yok. Oyun girip test etmem doğru mu yoksa yapacağımız ayarlardan sonra mı gireyim ?
Hocam tamamdır. -165 gayet iyi çalışıyor olduğunu düşünüyorum. ThrottleStop'da şurada ne yazıyor şimdilik? Baya ayarlama ve stres testi yaptık yine 55-60'dır tahminimce. Eğer altındaysa iyi demektir.
1622121043247.png

Bu işaretlediğim yer Şu an kaç derece olduğunu söylüyor işlemcinin. Sizin ne yazıyor orada?

Önerilerim:
O ekran görüntüsü attığım ekranda sol tarafta BD PROCHOT yazıyor. O tiki kaldırın hocam. Bu performans kaybını azaltır.

SpeedShift EPP yazan bir kısım var hocam yine aynı şekilde o pencerenin solunda. Onu benim gibi 80'e ayarlayabilirsiniz. SpeedShift EPP'yi tikleyip yanındaki sayı kısmına yazı yazıyormuş gibi tıklayın ve oradaki sayıyı silin. 80 yapın. Bu ne işe yarar derseniz, performans biraz daha azalabilir çok azda olsa ancak soğuk kalmayı sağlar. Burası sizin tercihiniz. Performans istiyorsanız bilgisayar yüksek performanstaysa gerek yok.

TPL kısmında ayarlamalar yapılabilir. Ancak oranın ekran görüntüsüne ihtiyacım var. Bir de bu ayarlamalar için Limits yazan kısmın görüntüsünü yollamanız gerekli. Bu arada Limits demişken, Limits'e girin. Clear'a basın. Eğer ekranda sarı yada kırmızı şeklinde hiçbir yazı gelmezse şu an iyi durumda demektir. Limits'in görüntüsünü yollayın TPL kısmı ile birlikte.

Bu arada bu ayarlar şu an geçici ayarlar diye duruyor. Oyundayken çökmezse size ayarları nasıl her bilgisayar başladığında ayarlayacağımızı anlatacağım.

Değerler bunlar hocam.
Eki Görüntüle 1043640

Tpl kısmı burası:
Eki Görüntüle 1043645

Limits kısmı(SS almadan önce clear'a basmıştım refleks olarak. Sarı yazı vardı birkaç tane):
Eki Görüntüle 1043648
Tamamdır sarı yazılar normal Clear çektikten sonra şimdilik bir sorun yok. Şu an işlemci diyor ki "herhangi beni rahatsız eden hiçbir şey yok."

Hocam TPL kısmında ayarlamaya gerek yok. Güzel ayarlamışlar zaten. Ancak siz bana FIVR kısmının da bir görüntüsünü atar mısınız? Attığınız görüntüde CPU'dan iyi volt geçiyor. Bir şeye bakmak istedim. Şu an ayarlarınız gayet iyi bu arada.

Tamamdır sarı yazılar normal Clear çektikten sonra şimdilik bir sorun yok. Şu an işlemci diyor ki "herhangi beni rahatsız eden hiçbir şey yok."

Hocam TPL kısmında ayarlamaya gerek yok. Güzel ayarlamışlar zaten. Ancak siz bana FIVR kısmının da bir görüntüsünü atar mısınız? Attığınız görüntüde CPU'dan iyi volt geçiyor. Bir şeye bakmak istedim. Şu an ayarlarınız gayet iyi bu arada.
Buyurun hocam;
wwww.PNG

Fazla volta CPU Cache sebep oluyor. Ayarlarımız iyi ama Cache ısınmaya sebep olabilir. Biz yine de çabaladık düşürmeye ama olmadı.
Biraz Performans isterseniz bu ekranda o tablonun altında "Disable and lock turbo power limits" seçeneğini seçebilirsiniz hocam.

İnşallah biraz etkisi olmuştur. Cache biraz etkisinin önüne geçecek yani Cache düşük olmadığı için tam istediğimiz gibi olmamış olabilir hocam. Bir oyuna girin bakalım.

Eki Görüntüle 1043687
Peki bu normal mi ? Sadece Steam'e tıkladım. Derecem boşta 45-47 geziyordu. Şuan 52-53 oldu bazen anlık 75 80 yazıyor geri 50'ye düşüyor. Bu durumlar normal mi ?
Evet dalgalanabilir sıcaklık. Normal diyemeyiz ama yine de olağan bir durum. Stres testinden hemen sonra sıcaklık bende de 50'ye düşüyor. Onun gibi. Sıcaklıklara en iyi bir şekilde HWİNFO programıyla bakılır.

Bu arada aniden ısının artması Turbo Power Limit ile alakalı. Yani ben size yukarıda "Disable Turbo Power Limits" demiştim. Onu işaretlediyseniz olabilir. Eğer işaretlemediyseniz biraz kısarız aktarılan gücü. Hemen sıcaklıklar uçmaz hem. Oyununuza girin ondan sonra bununla ilgilenelim hocam.

Evet dalgalanabilir sıcaklık. Normal diyemeyiz ama yine de olağan bir durum. Stres testinden hemen sonra sıcaklık bende de 50'ye düşüyor. Onun gibi. Sıcaklıklara en iyi bir şekilde HWİNFO programıyla bakılır.

Bu arada aniden ısının artması Turbo Power Limit ile alakalı. Yani ben size yukarıda "Disable Turbo Power Limits" demiştim. Onu işaretlediyseniz olabilir. Eğer işaretlemediyseniz biraz kısarız aktarılan gücü. Hemen sıcaklıklar uçmaz hem. Oyununuza girin ondan sonra bununla ilgilenelim hocam.

Yok hocam 5 dakika GTA 5 girdim. Aniden elektrikten çekilmiş gibi kapandı. İflah olmaz bir bilgisayara sahibim sanırım. Termal macun tek çözüm gibi duruyor.

Geri
Yukarı