i7 7700K sistem XMP açtıktan sonra mavi ekran veriyor

KhayGHO

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Anakart
z270 gaming pro carbon
İşlemci
i7 7700K
Merhaba, ilk aldığım günden beri endişe var içimde, mavi ekran falan vermişti XMP açınca, BIOS'tan elle sınırlandırma yapmaya çalıştım 3000MHz de sınırladım. Sorun şu ki yine mavi ekran alıyorum ama sık değil. Ayda 1, 2 haftada 1 falan oluyor.

Memtest86'dan test yaptığımda 139 hata aldım XMP açıktı. Bugün tekrardan Memtest86'da test yaptığım XMP kapalı 1 hata aldım.
Kasada sadece sıvı soğutucu ve sıcak havayı dışarı atan fan var başka fan yok maalesef, ısındığı için o 1 hatayı almış olabilir miyim?
Ayrıca XMP açtığımda direkt 3800MHz'e fırlıyor bir profile falan seçtirtmiyor. Memtest86 sonuçlarından dolayı garantiden değişim kabul ederler mi? Bu Memtest86 hatalarının performans kaybı olur mu?

Başlığı değiştiren moderatöre çok teşekkürlerimi iletiyorum, sorunum RAM'in kusurlu olup olmaması orada Memtest86 raporu atıyorum bir de düzeltilen başlığa bak.

Minidump dosyası.

Dosya Ekleri

• MemTest86-Report-20230115-180749.pdf
    52,8 KB · Görüntüleme: 124
  • MemTest86-Report-20230119-173843.pdf
    52 KB · Görüntüleme: 9
  • ram s.png
    ram s.png
    51,8 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

İyi akşamlar öncelikle,

Memtest86'da bir hata bile alsanız o RAM'inizde arıza olduğunu gösterir. Tamamen sorunsuz pass diyerek geçmesi gerekir. Sizde görüldüğü gibi hata vermiş. Durumun XMP ile bağlantısı şu olur. XMP hız aşırttığı için hataların sayısı artacak RAM daha çok zorlanacaktır. Normal sıkıntı yaşatmayan RAM'lerde dahi XMP bazen sorun çıkarıyor. Böyle durumda 100-200 Mhz düşük kullanıma gidiliyor.

1.cil olarak RAM'ler arızalı. Hangisinde arıza var bulmak için RAM'lerinizi tek tek takarak test yapın. Arızalı RAM'i garantiye veya bittiyse firmasının teknik servisine gönderin.

Dump raporlarınızı inceledim. Yazılım tarafında MSI Afterburner kaldırıp deneyebilirsiniz.
Ekran kartı driverınızı güncelleyin. İşlemi DDU yardımı ile yapın.

- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- Nvidia sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü game ready olanı indirin. Nvidia eski linki artık geçerli değil ve o sayfadaki driverlar çok eski. O yüzden bu yeni linki kullanıyoruz. Google'da ne yazık ki eski sayfası 1.ci sırada.
(Otomatik seçimle uğraşmayın 2 dakika kartınızı ve işletim sistemi bilgilerinizi kendiniz seçin.)

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız. Buna girmek içinde açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Oradan gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.

İyi akşamlar öncelikle,

Memtest86'da bir hata bile alsanız o RAM'inizde arıza olduğunu gösterir. tamamen sorunsuz Pass diyerek geçmesi gerekir. Sizde görüldüğü gibi hata vermiş. Durumun XMP ile bağlantısı şu olur. XMP hız aşırttığı için hataların sayısı artacak RAM daha çok zorlanacaktır. Normal sıkıntı yaşatmayan RAM'lerde dahi XMP bazen sorun çıkarıyor. Böyle durumda 100-200 MHz düşük kullanıma gidiliyor.

1.cil olarak RAM'ler arızalı. hangisinde arıza var bulmak için RAM'lerinizi tek tek takarak test yapın. Arızalı RAM'i garantiye veya bittiyse firmasının teknik servisine gönderin.

Dump raporlarınızı inceledim. Yazılım tarafında MSI Afterburner kaldırıp deneyebilirsiniz.
Ekran kartı driverınızı güncelleyin. İşlemi DDU yardımı ile yapın.

- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- NVIDIA sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü Game Ready olanı indirin. NVIDIA eski linki artık geçerli değil ve o sayfadaki driverlar çok eski. O yüzden bu yeni linki kullanıyoruz. Google'da ne yazık ki eski sayfası 1.ci sırada.
(Otomatik seçimle uğraşmayın 2 dakika kartınızı ve işletim sistemi bilgilerinizi kendiniz seçin.)

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız. Buna girmek içinde açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Oradan gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod F kaçtaysa o tuşa basın.

Bugün 1 kere daha mavi ekran aldıktan sonra dediklerinizi yaptım, RAM'lerimi şu anda iadeye veremediğimden ekran kartı güncellemesini güvenli modda internetsiz bir şekilde dediğiniz programdan kaldırıp, attığınız linkten en güncel Game Ready sürümünü kurdum, Afterburner'de OC profilim vardı onu da kaldırıp sildim.
Güvenli modtan çıktıktan sonra bir farklılık var Windows arayüzünde renkler gitti bir tuhaf gözüküyor onu çözmeye çalışıyorum şimdi de.

Merhaba, mavi ekran alıyorum. daha önce Memtest86 yaptığımda 1 hata bulmuştu, XMP açık şekilde 44 hata bulmuştu. dün Memtest86 yaptığımda hiçbir sıkıntı çıkarmadı.
Mavi ekranı RAM'den yediğimi düşünüyordum RAM'lerde sıkıntı yoksa neden yiyorum?

Minidump dosyalarım; minidump2 - Google Drive
Memtest86 sonuçları; Memtest86 rapor - Google Drive

Aynı sorunu bende yaşıyordum, sorunu şu şekilde çözdüm;
1.BIOS Update'i yaptım.
2.BIOS ayarlarını gözden geçirdim ve kendimce ayarlarımı yaptım.
3.XMP'yi kapatıp Memory try ıt'i kullandım. (Hynix 3200MHz)
4.kule tipi soğutma sistemini değiştim ve termal macun yeniledim.
5.Windows 10 LTSC kurdum ve temiz bir şekilde driverları kurdum.
Umarım sende de sorunu bu şekilde çözersin.

Merhaba, ilk aldığım günden beri endişe var içimde, mavi ekran falan vermişti XMP açınca, BIOS'tan elle sınırlandırma yapmaya çalıştım 3000MHz de sınırladım. Sorun şu ki yine mavi ekran alıyorum ama sık değil. Ayda 1, 2 haftada 1 falan oluyor.

Memtest86'dan test yaptığımda 139 hata aldım XMP açıktı. Bugün tekrardan Memtest86'da test yaptığım XMP kapalı 1 hata aldım.
Kasada sadece sıvı soğutucu ve sıcak havayı dışarı atan fan var başka fan yok maalesef, ısındığı için o 1 hatayı almış olabilir miyim?
Ayrıca XMP açtığımda direkt 3800MHz'e fırlıyor bir profile falan seçtirtmiyor. Memtest86 sonuçlarından dolayı garantiden değişim kabul ederler mi? Bu Memtest86 hatalarının performans kaybı olur mu?

Başlığı değiştiren moderatöre çok teşekkürlerimi iletiyorum, sorunum RAM'in kusurlu olup olmaması orada Memtest86 raporu atıyorum bir de düzeltilen başlığa bak.

Minidump dosyası.

@William Butcher

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu bende yaşıyordum, sorunu şu şekilde çözdüm;
1.BIOS Update'i yaptım.
2.BIOS ayarlarını gözden geçirdim ve kendimce ayarlarımı yaptım.
3.XMP'yi kapatıp Memory try ıt'i kullandım. (Hynix 3200MHz)
4.kule tipi soğutma sistemini değiştim ve termal macun yeniledim.
5.Windows 10 LTSC kurdum ve temiz bir şekilde driverları kurdum.
Umarım sende de sorunu bu şekilde çözersin.

@William Butcher

BIOS Update gelmiyor son Update zaten.
BIOS ayarlarını Technopat videolarında göründüğü kadarıyla yaptım pek bir şey karıştırmadım.
XMP açmıyorum 2400MHz de kullanıyorum.
Bilgisayarımı 3 gün önce tamamen söküp temizleyip macun değişimi yaptım.
Windows lisanslı sürüme sahibim zaten senede 3 4 kere format atıyorum.
İşin garip kısmı bilgisayarın montajını bitirdikten sonra RAM'ler ve fan çalışmadı, anakart üstünde fan girişi ile RAM girişi birbirine çok yakın yerdeler, sıvı soğutma demirlerini gevşetince RAM'ler ve fan çalışıyor ama RAM'ler kararlı istikrarlı değil gibi hissediyorum büyük ihtimal sorun da bu gibi geliyor. RAM'leri arkadaşımın bilgisayında test ettim hata çıkmadı, kendi bilgisayarımda test ettim hata çıkmadı RAM'lerde bir sıkıntı yok gibi.

BIOS Update gelmiyor son Update zaten.
BIOS ayarlarını Technopat videolarında göründüğü kadarıyla yaptım pek bir şey karıştırmadım.
XMP açmıyorum 2400MHz de kullanıyorum.
Bilgisayarımı 3 gün önce tamamen söküp temizleyip macun değişimi yaptım.
Windows lisanslı sürüme sahibim zaten senede 3 4 kere format atıyorum.
İşin garip kısmı bilgisayarın montajını bitirdikten sonra RAM'ler ve fan çalışmadı, anakart üstünde fan girişi ile RAM girişi birbirine çok yakın yerdeler, sıvı soğutma demirlerini gevşetince RAM'ler ve fan çalışıyor ama RAM'ler kararlı istikrarlı değil gibi hissediyorum büyük ihtimal sorun da bu gibi geliyor. RAM'leri arkadaşımın bilgisayında test ettim hata çıkmadı, kendi bilgisayarımda test ettim hata çıkmadı RAM'lerde bir sıkıntı yok gibi.
DSC_0194-800x958.jpg

Anlıyorum, bende cpu fan girişi 2 tane var. Sol üsttekine takmak yerine sağ alttaki yere takmıştım. senin anakartta var mı bakmadım bir de bence böyle dene.

DSC_0194-800x958.jpg

Anlıyorum, bende CPU fan girişi 2 tane var. Sol üsttekine takmak yerine sağ alttaki yere takmıştım. Senin anakartta var mı bakmadım bir de bence böyle dene.

O girişlerden kaynaklı değil, sıvı soğutmanın anakarta monte edilen demirlerinden kaynaklı gibi anakartı çok sıktığı için olabilir bilmiyorum, 2H22'ye geçtiğimden beri bir sıkıntı yok daha mavi ekran almadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı