i7-8700K Ani Sıcaklık İniş Çıkış Ayarı ve Voltajı

h4yrettinx

Hectopat
Arkadaşlar, işlemci sıcaklıklarını gözlüyorum. Tüm çekirdeklerini Core 1 ve Package sıcaklıkları aniden en az bir 10 derece düşüp azalıyor. 35'de iken 45 oluyor 45'den 57 oluyor, sonra hop 43 falan düşüyor gibi karışık bir olay. İşlemci voltajına da bakıyorum, o sırada 0.87 V oluyor, sonra 1.09 V oluyor. O da ani çıkış düşüş yaşıyor. Sorun büyük ihtimal bundan dolayı. Bu durumu nasıl çözebilirim? Corsair iCUE programından gözlemliyorum. MSI Afterburner'dan de baktığım kadarıyla işlemci sıcaklığı iCUE'dan baktığım gibi ani düşüş çıkış. İşlemci 4.3 GHz'de iken BIOS'tan Ez System Tuning normal Mode'dan Fast moda geçirdim. 4.6 GHz'ye çıktı. Bu durumu nasıl düzeltebilirim? GHz'nin böyle kalmasını istiyorum fakat voltajda ve ısıda ani iniş çıkış olayını düzeltmek istiyorum. BIOS güncel. ASUS anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum işlemci hızın ne kadar artarsa ısı da aynı oranda artacaktır. Hem hız arttırıp hem aynı ısıyla devam etmesini bekleyemezsin. Bios ayarını düzeltme kısmını o konuda benden daha bilgili bir arkadaş yanıtlar ancak dediğim gibi i7 8k 9k serilerinde 50+ derece ısılar gayet normal.

Dostum işlemci hızın ne kadar artarsa ısı da aynı oranda artacaktır. Hem hız arttırıp hem aynı ısıyla devam etmesini bekleyemezsin. Bios ayarını düzeltme kısmını o konuda benden daha bilgili bir arkadaş yanıtlar ancak dediğim gibi i7 8k 9k serilerinde 50+ derece ısılar gayet normal.
Ama 2 3 Hafta öncesine kadar aynı hız ile böyle değildi Pc'ye format attıktan sonra Biosu güncelledikten sonra oldu. Voltaj ayarsızlığı var ani iniş çıkış yapıyor 0.80 V den mesela 1.12 oluyor yada 0.91 den 1.22 oluyor ayar kaçıklığı var nasıl düzelticem bilmiyorum.
Bu arada boşta bu ısı değerleri

Yeni konular

Geri
Yukarı