i7-8700K bir anda 99 derece oluyor

SUPS

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Toplama bir masaüstü bilgisayarım var.
  • i7 8700K işlemci
  • NZXT Kraken M.22 120mm sıvı soğutma kullanıyorum.
  • MSI Z390 anakart
  • RTX 2060 ekran kartı

Bilgisayar 1 hafta önce oynadığım oyunlarda ciddi FPS düşüşleri vermeye başladı ve bilgisayarı açıp kapatırken CPU sıcaklık uyarısı vermeye başladı. Ben de sıvı soğutmayı işlemci üzerinden çıkarttım ve macuna baktım macunun değişmesi gerekiyordu. Cooler Master MasterGel Regular aldım ve şu anda sürdüm ama hiçbir değişiklik olmadı bilgisayar boşta 69-85 derece herhangi bir uygulama başlattığımda 99 dereceye çıkıyor.

Sorunu bir türlü anlayamadım. Hangisi arızalı? İşlemci 69-75 derece arasında iken 1 Opera sekmesi açtığım an 98 derecelere çıkıyor yani 2 saniye ya var ya yok. Macunu yeni değiştirdim BIOS'ta 100 dereceyi ve 4.4GHz frekansında gördüm işlemciyi.

Overclock tersi deneyerek işlemciye verilen voltajı düşürdüm 2.5GHz'de BIOS üzerinde 85 derece gördüm ve bu evet BIOS ekranında. Ramlarden şüphe ettim ve RAM test yaptım o hiçbir sorun bulamadı RAM'lerde.

Sıcaklığı yanlış ölçtüğünden şüpheleniyorum çünkü bilgisayar 99 derecedeyken bile CS:GO'da en Full ayarlarda bile 100-150FPS arası alıyorum (normalde 250 altına inmiyor 250 ile 400 arası) bu sıcaklıkta ve bu yükte işlemcinin yanması gerekmiyor mu bu yüzden sıcaklığı yanlış ölçtüğünden şüpheleniyorum ya da anakart veya CPU'dan biri vefat etti. Problemi anlayamadım daha önce karşılaşanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

8700K’da macun sürdüğünüz o üst metal plaka ile işlemci çekirdeği arasında lehim yok, onun yerine Intel macun sürüyor. Haliyle bu macun buharlaşıp gidince bunu da yenilemek gerekiyor. Bu işleme delid işlemi deniyor. Sorununuz pompa arızası olabilir ama delid işlemini yapmanız da ciddi fark yaratabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba. Toplama bir masaüstü bilgisayarım var.
  • i7 8700K işlemci.
  • NZXT Kraken M22 120mm sıvı soğutma kullanıyorum.
  • MSI Z390 anakart.
  • RTX 2060 ekran kartı.

Bilgisayar 1 hafta önce oynadığım oyunlarda ciddi FPS düşüşleri vermeye başladı ve bilgisayarı açıp kapatırken CPU sıcaklık uyarısı vermeye başladı. Ben de sıvı soğutmayı işlemci üzerinden çıkarttım ve macuna baktım macunun değişmesi gerekiyordu. Cooler Master MasterGel regular aldım ve şu anda sürdüm ama hiçbir değişiklik olmadı bilgisayar boşta 69-85 derece herhangi bir uygulama başlattığımda 99 dereceye çıkıyor.

Sorunu bir türlü anlayamadım. Hangisi arızalı? İşlemci 69-75 derece arasında iken 1 Opera sekmesi açtığım an 98 derecelere çıkıyor yani 2 saniye ya var ya yok. Macunu yeni değiştirdim BIOS'ta 100 dereceyi ve 4.4GHz frekansında gördüm işlemciyi.

Overclock tersi deneyerek işlemciye verilen voltajı düşürdüm 2.5GHz'de BIOS üzerinde 85 derece gördüm ve bu evet BIOS ekranında. Ramlarden şüphe ettim ve RAM test yaptım o hiçbir sorun bulamadı RAM'lerde.

Sıcaklığı yanlış ölçtüğünden şüpheleniyorum çünkü bilgisayar 99 derecedeyken bile CS:GO'da en Full ayarlarda bile 100-150FPS arası alıyorum (normalde 250 altına inmiyor 250 ile 400 arası) bu sıcaklıkta ve bu yükte işlemcinin yanması gerekmiyor mu bu yüzden sıcaklığı yanlış ölçtüğünden şüpheleniyorum ya da anakart veya CPU'dan biri vefat etti. Problemi anlayamadım daha önce karşılaşanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Hocam darboğaz yapıyor olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı