i7 8700K oyunda 100 dereceye geliyor

Snorlâx

Hectopat
Anakart
ASUS Prime Z370-P
Merhabalar, yaklaşık son 1.5 aydır işlemcimin yükteyken ısınma ve sonrasında bir türlü soğuyamama gibi bir problemi söz konusu. İnternetteki neredeyse her türlü çözümü denedim. İki farklı markanın iki farklı termal macunuyla testler yaptım, BIOS ayarlarından voltaj değerleriyle testler yaptım akla gelebilecek her şeyi neredeyse yaptım fakat sorunu bir türlü çözemedim. Bundan 1.5 ay önce bir oyun oynarken over temperature error hatası aldım. Sonrasın da türlü türlü mavi ekran hataları almaya başladım. Birini çözdüm derken diğer hatalar meydana gelmeye başladı, ama sonuç olarak mavi ekran hatalarının hepsi çözüme kavuştu. Başta bahsettiğim gibi aşırı ısınma hariç. New World oynarken bir yandan HWMonitor ile işlemci sıcaklığıma bakıyordum ve her seferinde üstünden 10 dakika geçtikten sonra işlemci package ve tüm Cora'lar %100 dereceye vuruyordu. Oyunu kapatmama rağmen sıcaklıklar düşmüyordu. Sıcakların düşmesi işin maalesef bilgisayarı kapatıp bir süre dinlendirmem gerekiyordu. Sonrasında yukarıda bahsettiğim tüm çözümleri denememe rağmen bir türlü sonuç alamayınca güç seçeneklerinden işlemci güç yönetiminin en yüksek işlemci durumunu %100'den %90'a çektim gözle görülür şekilde uzun bir sürede olsa işlemci sıcaklığını düşürmeyi başardım fakat geçici çözüm oldu. Belki 1 belki 2 saat boyunca 60-70 derecelerde oyun oynarken gün sonunda elbet tekrar 100 derecelere dayanıyordu. Optimizasyonu kötü bir oyun dedim farklı oyunları denedim, League of Legends da bile aynı sorunla karşılaştım. Şu sıralar R6 ve Overwatch oynamaya çalışıyorum fakat maksimum 2 veya 3 el sonra işlemci sıcaklığım 100 derecelere dayanıyor hem de en yüksek işlemci durumu %70 seviyesinde çalışırken. Şu an mevcut olarak kullandığım sıvı soğutmam MSI MAG CoreLiquid 240r 240mm (Temmuz ayında sıfır bir şekilde aldım). İşlemcide sürülü olan termal macun Arctic MX-4. daha önce bu şekilde problem yaşayıp sorununu çözebilen varsa şayet yardım edebilirse çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Uzun bir süre Corsair H45 modelini kullandım, kendisi artık uçak sesi gibi ses getirmeye başladığında maalesef ki en yakın Vatan şubesinden bu modeli almak zorunda kaldım, ellerinde gerçek anlamda elle tutulur başka bir marka veya model yoktu. Bende biraz markaya güvenerek tercih ettim. Ama denemeye devam edeceğim fakat sorunu hâlâ çözemezsem maalesef ki mevcut soğutucuyu garantiye yollayıp farklı bir soğutucu tercih etmek zorunda kalacağım.

En temizi, bayağı sorun yaşayan var bu soğutucu ile.

Geri
Yukarı