i7 8750H 1050 Ti laptop CS:GO anlık FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10

Emre G

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
NVIDIA GEFORCE GTX 1050TI
İşlemci
INTEL I7 8750H
Intel i7850h işlemci NVIDIA GTX 1050 Ti ekran kartı bulunan Excalibur G670 model bir laptopa sahibim. Oyun olarak sadece CS:GO oynuyorum, diğer oyun performansları hakkında hiçbir bilgim bile yok. Ama zaman zaman 200 FPS aldığım yerlerde bile anlık olarak FPS'in 80'lere düştüğünü görüyorum. O kadar sık düşüyor ki 2 saniyede bir 140-150 FPS'lerden bir anda 40'lara düştüğü bile oluyor. Sanki o an farenin DPI'ını düşürüyorum sensim düşüyor, mouse bile o kadar ağır hareket etmeye başlıyor. Ara ara giren FPS droplar olsa bu kadar problem olmaz fakat 2-3 saniyede bir bu kadar sık düşüşler yaşatması oyun oynamayı bile mümkün kılmıyor. Forumda da çeşitli yollara başvurdum fakat ne denediysem bir çözüme ulaşamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tam olarak videoda gösterdiğim gibi, baktığım yeri bile değiştirmiyorum, görüntü aynı görüntü ama FPS yarı yarıya bir anda düşüyor.

Intel i7850h işlemci NVIDIA GTX 1050 Ti ekran kartı bulunan Excalibur G670 model bir laptopa sahibim. Oyun olarak sadece CS:GO oynuyorum, diğer oyun performansları hakkında hiçbir bilgim bile yok. Ama zaman zaman 200 FPS aldığım yerlerde bile anlık olarak FPS'in 80'lere düştüğünü görüyorum. O kadar sık düşüyor ki 2 saniyede bir 140-150 FPS'lerden bir anda 40'lara düştüğü bile oluyor. Sanki o an farenin DPI'ını düşürüyorum sensim düşüyor, mouse bile o kadar ağır hareket etmeye başlıyor. Ara ara giren FPS droplar olsa bu kadar problem olmaz fakat 2-3 saniyede bir bu kadar sık düşüşler yaşatması oyun oynamayı bile mümkün kılmıyor. Forumda da çeşitli yollara başvurdum fakat ne denediysem bir çözüme ulaşamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Tam olarak videoda gösterdiğim gibi, baktığım yeri bile değiştirmiyorum, görüntü aynı görüntü ama FPS yarı yarıya bir anda düşüyor.
Konudan alakasız olucak hocam ama CS 2'mi bu? Yoksa digital vibrance falan mı arttırdınız?

Bağlantıda önerdiğim şekilde FPS'i hertz değerine sabitleyin. Sabit FPS ısınmayı azaltacağından, işlemcinin frekans kısmasını önleyecektir. Bu da ani performans kayıplarını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca oyun kaynaklı oluşan düşmelerde, size herhangi bir takılma yansımayacaktır.

Bağlantıdaki ayarlar ile fare gecikmesi olmadan Valve oyunlarını oynayabilirsiniz. CS: Source, TF2 oyunlarında da bu yöntemi kullanıyorum herhangi bir gecikme yaşamadım. Genellikle kullanıcılar ezbere bilgiler veya masaüstü alışkanlıkarından dolayı çok oyunculu oyunda FPS sabitleme görünce umursamıyor veya gereksiz tepki veriyor. Test edin sorun yaşarsanız yine normal şekilde oynarsınız.

Bu arada V-Sync ile bile yapmayacaksanız konsol üzerinden veya başlangıç komutu ile FPS sabitleyin.

Ek olarak güç seçeneklerini Windows'un varsayılana getirip, ayarı dengeli de bırakın.

Ayrıca topluluk sunucuları, Valve'ın optimize etmediği alanlara giriyor. Yani Valve oyunu 8v8 karaktere göre optimize ediyor. Daha fazla karakter, harici obje FPS'i yarı yarıya düşürecektir.

Dizüstü bilgisayarlarda sabit olmayan ve yüksek FPS daha çok ısınmasına yol açacaktır. Yani çok oyunculu oyunlar için pek de uygun olmayan bir donanım diyebilirim.

Vay be adam i7 8. nesille 250fpslere kadar çıkıyor benim i5 13500hli laptop 170fpsin üzerine çıkamıyor ustune birde 99a kadar dusuyor fps. @Keremmss

Cihazın sıcaklığı ne durumda?
Hocam sanırım normal değil ısınma durumu, işlemci oyundayken 95-96 dereceleri görüyor. Throttlestop ile undervolt yapmayı denedim fakat forumdaki bir rehberde kullanılan değerleri denediğimde bende sıcaklık değerleri hiç azalmadı. 91-92'ye kadar falan anca düşmüştür. Risk almamak için değerleri kendim değiştirmek de istemedim.

Konudan alakasız olucak hocam ama CS 2'mi bu? Yoksa digital vibrance falan mı arttırdınız?
Değil hocam, CSGO. Evet, intel'den renk ayarlarını arttırdım

FPS sabitleme dışında Turbo Boost'u da kapatmayı deneyebilirsiniz. Elbette GHz azalmasından dolayı performans düşecektir ama sabit FPS ve turbo boost'a zorlarken dengesiz GHz daha istikrarlı bir performans olacaktır.

Son düzenleme:
Hocam sanırım normal değil ısınma durumu, işlemci oyundayken 95-96 dereceleri görüyor. ThrottleStop ile undervolt yapmayı denedim fakat forumdaki bir rehberde kullanılan değerleri denediğimde bende sıcaklık değerleri hiç azalmadı. 91-92'ye kadar falan anca düşmüştür. Risk almamak için değerleri kendim değiştirmek de istemedim.

Değil hocam, CS:GO. Evet, Intel'den renk ayarlarını arttırdım

CS:GO'da o dereceler normal değil hocam.

Bağlantıda önerdiğim şekilde FPS'i hertz değerine sabitleyin. Sabit FPS ısınmayı azaltacağından, işlemcinin frekans kısmasını önleyecektir. Bu da ani performans kayıplarını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca oyun kaynaklı oluşan düşmelerde, size herhangi bir takılma yansımayacaktır.

Bağlantıdaki ayarlar ile fare gecikmesi olmadan Valve oyunlarını oynayabilirsiniz. CS: Source, TF2 oyunlarında da bu yöntemi kullanıyorum herhangi bir gecikme yaşamadım. Genellikle kullanıcılar ezbere bilgiler veya masaüstü alışkanlıkarından dolayı çok oyunculu oyunda FPS sabitleme görünce umursamıyor veya gereksiz tepki veriyor. Test edin sorun yaşarsanız yine normal şekilde oynarsınız.

Bu arada V-Sync ile bile yapmayacaksanız konsol üzerinden veya başlangıç komutu ile FPS sabitleyin.

Ek olarak güç seçeneklerini Windows'un varsayılana getirip, ayarı dengeli de bırakın.

Ayrıca topluluk sunucuları, Valve'ın optimize etmediği alanlara giriyor. Yani Valve oyunu 8v8 karaktere göre optimize ediyor. Daha fazla karakter, harici obje FPS'i yarı yarıya düşürecektir.

Dizüstü bilgisayarlarda sabit olmayan ve yüksek FPS daha çok ısınmasına yol açacaktır. Yani çok oyunculu oyunlar için pek de uygun olmayan bir donanım diyebilirim.
Hocam dediğinizi denedim, 60 hz monitörüm 60 fps'e sabitledim. 60 fps sabitken düşme olmuyor fpste, fakat mouse hakimiyeti bende değilmiş gibi bir oyun oluyor. kalabalık bir server'da denedim, 60 fps sabit oynanmıyor gibi. bir de turbo boost'u kapatmayı deneyeceğim. Faceit oynuyorum, valve'e ait serverlar değil fakat son 1 haftadır falan böyle düşüşler yaşıyorum. Onun öncesinde çok da olmuyordu. Sanırım sıcaklıktan kaynaklı, havalar da malum iyice işlemci performans düşürüyor gibi geldi bana.

CS:GO'da o dereceler normal değil hocam.
Hocam sanırım doğrudan sıcaklıkla ilgili yaşanan fps düşüşü. Çünkü oyunu ilk açtığımda bu kadar düşüş yaşamazken, bir 5 dakika oynayınca işlemci iyice ısındıkça yarı yarıya düşmeye başlıyor fps. Bu sıcaklık değerlerini nasıl düşürebilirim ya da sabitleyebilirim?

Renk ayarlarınız ney hocam? Merak ettim de.
Intel Grafik Kontrol Merkezi'nde renk ayarlarından doygunluğu 100'e çekiyorum sadece hocam. Nvidia'daki digital vibrance'la aynı görevi görüyor sanırım. Laptop diye mi bilmiyorum ama benim Nvidia ayarlarımda digital vibrance seçeneği bulunmuyor. Intel'den doygunluğu 100 yapıyorum sadece.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı