i7 9700F 80 derecelere çıkıyor

GokhanCandogan

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
Gigabyte GTX 1650
Anakart
H310m h2.0
İşlemci
i7 9700f
İşlemcim çok fazla ısınıyor. Örnek vermek gerekir ise FIFA 18 bile oynarken yarım saat bir saat sonra bilgisayar kendi kendine reset atıyor. Oyunu açtıktan 10 15 dk sonra maç içinde iken işlemci sıcaklığı 80 derecelere kadar çıkıyor. Bunun normal olmadığını düşünüyorum çünkü ben bu bilgisayar ile 1 2 sene öncesinde RDR2 oynayıp bitirdim ve böyle bir durumlar karşılaşmadım. Fanları temizledim termal macun yenilemesi yaptım stok fan kullanıyorum. Odamda klima yok. Masaüstü kullanıyorum.

Stok soğutucu ise o işlemci ile 80 derece normal. 80 derecede bilgisayar kendini resetlemez normal şartlarda. Farklı bir sorun olabilir. Tam olarak bize oyun içi MSI Afterburner değerlerinizi atabilir misiniz?

Afterburner değerlerini daha önce hiç kaydetmedim sadece oyun içinde iken gözlemledim. Nasıl kaydedebilirim? Ve oldu ki kayıt etmek istedim PC reset attığı zaman kayıt dosyasına ne olacak?

80 derece gayet normal. Yani aslında gayet normal demeyelim de para harcamanız gereken bir sıcaklık değil temizlik+ termal macun gayet kafi.

Temizlik ve termal macun yenilemesi yaptım lakin sonuçlar bu şekilde bu sebeplerden ötürü ve üniversite sınavlarından dolayı pek zamanımda olmadığı için, bir iki aydır PC başına adamakıllı oturamıyorum. Son çare olarak foruma danışmak aklıma geldi.

İşlemcim çok fazla ısınıyor. Örnek vermek gerekir ise FIFA 18 bile oynarken yarım saat bir saat sonra bilgisayar kendi kendine reset atıyor. Oyunu açtıktan 10 15 dk sonra maç içinde iken işlemci sıcaklığı 80 derecelere kadar çıkıyor. Bunun normal olmadığını düşünüyorum çünkü ben bu bilgisayar ile 1 2 sene öncesinde RDR2 oynayıp bitirdim ve böyle bir durumlar karşılaşmadım. Fanları temizledim termal macun yenilemesi yaptım stok fan kullanıyorum. Odamda klima yok. Masaüstü kullanıyorum.

Hocam kusura bakma ama sormam gerekiyor. İşlemci sıcaklığını nasıl ölçtün?

Çok sebebi olabilir, zamanla parçalar eskiyor. Windows sürümü güncelleniyor, ekran kartları çeşitli güncellemeler alıyor.

Sorun bundan kaynaklanmıyordur fakat, 2 sene önceki ekran kartı sürücüsü ile şu anki ekran kartı sürücüsü bile hemen hemen aynı performansı sağlamaz, bu açıdan da bakabiliriz.

Reset sorununun ısıdan kaynaklandığını düşünmüyorum. Sürekli oluyor mu her oyunda? Maksimum kaç dereceyi görüyor işlemci?

Bilgisayara format attığımdan dolayı çok fazla oyunda deneyemedim FIFA 18 de denedim ortalama 30dk 1saat arasında reset atıyor FIFA23 de denedim 15 20dk sonra reset atıyor CS2 de denedim 2saatden sonra reset attı Valorant da denedim reset atmadı. Maksimum 80 81 derece oluyor.

Hocam kusura bakma ama sormam gerekiyor. İşlemci sıcaklığını nasıl ölçtün?

MSI Afterburner ile.

Stok soğutucu ise o işlemci ile 80 derece normal. 80 derecede bilgisayar kendini resetlemez normal şartlarda. Farklı bir sorun olabilir. Tam olarak bize oyun içi MSI Afterburner değerlerinizi atabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-10-19 at 15.56.26.jpeg
    WhatsApp Image 2023-10-19 at 15.56.26.jpeg
    169,5 KB · Görüntüleme: 9
  • WhatsApp Image 2023-10-19 at 15.48.09.jpeg
    WhatsApp Image 2023-10-19 at 15.48.09.jpeg
    129,5 KB · Görüntüleme: 12
  • WhatsApp Image 2023-10-19 at 15.48.08.jpeg
    WhatsApp Image 2023-10-19 at 15.48.08.jpeg
    88,9 KB · Görüntüleme: 11
Bilgisayara format attığımdan dolayı çok fazla oyunda deneyemedim FIFA 18 de denedim ortalama 30dk 1saat arasında reset atıyor FIFA23 de denedim 15 20dk sonra reset atıyor CS2 de denedim 2saatden sonra reset attı Valorant da denedim reset atmadı. Maksimum 80 81 derece oluyor.

MSI Afterburner ile.
Sıcaklıklarınızda garip bir durum yok hocam farklı bir sıkıntı var.

Peki bu sıkıntıyı nasıl bulabilirim?
80 derece bilgisayarın kapanmasına sebebiyet verecek bir ısı değeri değil. Isıyı eleyelim. Deneme yanılma yoluyla gidebiliriz. İsterseniz ekran kartı sürücünüzü DDU aracılığıyla silip GeForce Experience'dan tekrardan kurup deneyin.

80 derece bilgisayarın kapanmasına sebebiyet verecek bir sıcaklık değeri değil. Isıyı eleyelim. Deneme yanılma yoluyla gidebiliriz. İsterseniz ekran kartı sürücünüzü DDU aracılığıyla silip GeForce Experience'dan tekrardan kurup deneyin.

Yaptıktan sonra tekrardan yazacağım teşekkürler.

80 derece bilgisayarın kapanmasına sebebiyet verecek bir sıcaklık değeri değil. Isıyı eleyelim. Deneme yanılma yoluyla gidebiliriz. İsterseniz ekran kartı sürücünüzü DDU aracılığıyla silip GeForce Experience'dan tekrardan kurup deneyin.

Sanırım sorun çözülmüş olabilir bir maç yaptım ve sıcaklık hiç 70 derecenin üzerine geçmedi (60 ila 70 derece arasında idi) ama her ihtimale karşı diğer önereceğiniz şeyleri de yapmak istiyorum.

Başka bir öneriniz var mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı