RX590 80 derecelere kadar çıkıyor

Cemil1973

Hectopat
Öncelikle iyi forumlar sizlere bir sorum var. Benim MSI Armor 8 GB RX590 ekran kartım çoğu oyunda 80 derecelere kadar geliyor biliyorum bu kronik bir arıza bu ekran kartında ama soğutmak için neler yapılabilir ben PC'yi Vatan'dan almıştım oraya götürsem defolu diye değişim alırlar mı zaten üretimini de durdurmuşlar. Kimse sormadan da söyleyeyim kasam Xigmatek Beast 4 fanlı, ve her haftada 1 kasanın tozunu alıyorum.

Evet gördüğü oluyor tuhaf olan şey Fortnite'ta 85 dereceye kadar çıkabiliyor the forestada çok sıcak oluyor teardown da keza öyle. Çoğu oyunda 70 80 85 derecelere çıkıyor.
Ekran kartımı alalı 1 sene geçti dediğim gibi her 1-2 haftada bir tozlarını alıyorum PC'nin olduğu odanın güney cepheye bakması da sıkıntı yaratıyordur belki bilmiyorum ama soğutmak için yapabileceğim bir şey yok mu? MSI after burnereda limit sıckalık 85'te zaten kasanında pert olmasını istemiyorum.
Tamam kafana takıyorsan MSI Afterburner üzerinden o sıcaklık limitini 85'den 79'a çek. Az bi frekans kısacak ama çok serin ve sessiz kullanacaksın.

Kartların genelde çalışma sıcaklıkları ve maximum sıcaklıkları belirtilir. Mesela Benim 2080 Super'in maximum sıcaklığı 89 derece olarak belirlenmiş. Ve 84 derece olduğunda kendi gücünden kısarak 84-85'i geçmemesi sağlanmış. Kartlarda sen de biliyorsun ki bu vardır ve yukarda belirttiğim gibi 84-85'i çok uzun vadede geçmediği sürece problem olmaz. Yine de kartın ne olduğuna ve çalışma sıcaklıklarına bağlı. Yani oyunda 80-85 derece aralığında sabitlenen ve stabil çalışan bir kart eğer aşırı tozlanmadan dolayı fanları durmazsa ve farklı bir etken yüzünden serinletilmesi engellenirse tehlike çanları çalmaya başlar. Bu kartlar yüksek sıcaklıklarda çalışmak için üretiliyor. İnsanlar kafalarına göre yok 75 sonrası sıkıntı yok 80 sonrası sıkıntı element uyduruyorlar bir yerlerinden. Yok öyle bir dünya. Eskisi gibi 90 dereceleri geçen o yanık kokusu aldığımız kartları kullanmıyoruz şu anda devir değişti.

Siz meseleyi yanlış anladınız, anlık bir yanma riskinden bahsetmiyorum zaman içerisinde ekran kartının GPU çipinde yaşanacak olan fizikler bozulmalardan, deformasyondan bahsediyorum. Genelde reballing gibi işlemler bu tür zamanla yaşanan bozulmaları onarmak için yapılıyor.

Frekans kısarsam ne olur bilmiyorum da kusura bakma. Bir de az önce denedim uygula dediğimde tekrar 85'e çekiyor kendini.
Otomatik olarak çekmemesi lazım ya :S. Demek ki RX 590 için işe yaramıyor o. Ben de uzun bir süre o 84 limiti 79'a çekip kullandım yani olması gerek. Frekans zaten ekran kartı kendisi de kısıyor sıcaklık arttıkça.

500 serisi elektrikle akrabaliklari var seviyor yani elektrigi :) kart da madem oyle ver voltaji diyor ama performansin dibine vuruyor ama isiniyor haliyle. Onun için manuel fan ayari yapman daha iyi olur.

500 serisi elektrikle akrabaliklari var seviyor yani elektrigi :) kart da madem oyle ver voltaji diyor ama performansin dibine vuruyor ama isiniyor haliyle. Onun için manuel fan ayari yapman daha iyi olur.

Çevap veren herkese teşekkür ederim demek ki bu böyle bir kartmış sıkıntı yok manuel fan ayarlarımı Afterburner'dan mı yapmalıyım AMD Adrenalin softwaredan mı?

Çevap veren herkese teşekkür ederim demek ki bu böyle bir kartmış sıkıntı yok manuel fan ayarlarımı Afterburner'dan mı yapmalıyım AMD Adrenalin softwaredan mı?

Şahsen ben Afterburner ile yapıyorum. Fakat ben 7/24 Afterburner'ı açık tutuyorum. Eğer siz bu programı sürekli arkaplanda açık tutmak istemiyorsanız AMD yazılımı ile yapın.

Siz meseleyi yanlış anladınız, anlık bir yanma riskinden bahsetmiyorum zaman içerisinde ekran kartının GPU çipinde yaşanacak olan fizikler bozulmalardan, deformasyondan bahsediyorum. Genelde reballing gibi işlemler bu tür zamanla yaşanan bozulmaları onarmak için yapılıyor.
Evet dediğin doğru ama yukarda biri 75'i bile geçmemesi gerektiğini söylemiş bu alakasız ve desteksiz yargılardan bir nebze kurtarmak gerek insanları. 75 Nedir ki? :D. Ve biliyorum uzun vadede bu sebeple bozulabilir kartlar hatta fırınlama olayı ısıdan dolayı bozulan kartları tamir etmek için yapılıyormuş. Yani lehimler eriyor yerine yerleşiyor o hesap. Ben de geçenlerde öğrendim :D.

Evet dediğin doğru ama yukarda biri 75'i bile geçmemesi gerektiğini söylemiş bu alakasız ve desteksiz yargılardan bir nebze kurtarmak gerek insanları. 75 Nedir ki? :D. Ve biliyorum uzun vadede bu sebeple bozulabilir kartlar hatta fırınlama olayı ısıdan dolayı bozulan kartları tamir etmek için yapılıyormuş. Yani lehimler eriyor yerine yerleşiyor o hesap. Ben de geçenlerde öğrendim :D.

Yani şöyle söyleyeyim eğer elinizde böyle 1080ti, 2080S gibi üst seviye, kıymetli kartlar varsa sıvı soğutmaya yatırıp yükte 50-60 derecede kullanmayı öneriyorum ben, eğer kartınıza gerçekten çok kıymet veriyorsanız. Doğal olarak her 3-4 yılda bir kart değiştiren biriyseniz zaten o noktada kartın 4. yılında birden ölmesi sizi zaten üzmez diye düşünüyorum. Ama ben ve benim kafamdaki insanlar bir kere aldığı ekran kartının 6-8 yıl yaşaması gibi beklentilere girebiliyor, o beklentileri karşılaması için karta çok nazik davranmak gerekli.

Daha alt ve orta segment kartları için sıvı soğutma masrafı yapabilecek bütçesi olsa insanlar zaten üst seviye kartlar alırlar, o yüzden bu öneriyi RX 500 kartları için yapmak doğal olarak saçma kalıyor, ama ben şahsen GTX 1070 kartımı ömrü boyunca bir kere bile 70 derecenin üzerine çıkarmadım. Tam yük altında 50-60 derece arasında kullanıyorum. Zaten çok ısınan bir model değil.

Genel olarak ''X derecenin yukarısı tehlikelidir'' diyebilecek bilgi seviyesine sahip değilim, karttan karta çok değişken şeyler bunlar. Ama düşük sıcaklıklar elbette daha iyidir, gerekirse sıcaklıkları düşürmek uğruna özel fan devri hatta undervolt/underclock yapılabilir aldığınız model stok ayarlarda çok ısınıyorsa. Üreticiler her zaman iyi bir iş çıkaramıyor çünkü bu konularda.

Yeni konular

Geri
Yukarı