i7 9700K RTX 2060S anlık donma - kesinti

Sorunu tam olarak nasıl anlatacağım bilmiyorum ama örnek vermem gerekirse Online oyun oynarken anlık delay(geçikme) yaşıyorum ve o sırada Discord'tan konuşan arkadaşında sesi gidiyor. Herhangi bir bağlantı kesintisi olmadığı halde internette kopma oluyormuş gibi oluyor. İnternete Wi-Fi ile bağlanıyorum ve adaptörüm "TP-Link TL-WN822N". Oyunu ve Discord'u laptopum üzerinden açtığımda böyle bir kesinti yaşamıyorum. Sistemim işlemci i7 9700K, ekran kartı RTX 2060S, anakart Z 390 D.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. Baya bi sebep var donma sorunu için. Aygıt yöneticisinden driverlarını kontrol etmeni öneririm. Discord sağ click uyumluluktan yönetici olarak çalıştır yapıp deneyebilirsin..
directx c+ driver güncelliği ekran kartı performans ayarları... unpark cpu
dpc latency latencymon gibi programları kullanarak sorununu çözmeyi deneyebilirsin

Bende driverlardan şüphe etmiştim. Dediğiniz işlemlerin birkaçını yaptım. Driver güncellemelerin hepsini kontrol edip, eksik olanları güncelleştirmiştim. Aynı şekilde Windows Update kontrolü de yaptım. Hepsi şu anda güncel durumda. Ama sonuç değişmedi.

Windows 10 hangi sürüm kullanıyorsunuz en sorunsuzu 1607.. Yeni sürümlerde bazen takılma yapar.
Bu arada BIOS güncellemesi, chipset, Windows Xbox Game DVR devre dışı bırakma açtığın oyunu falan yönetici olarak çalıştırma. Steam veya Faceit gibi programların ayarlarından değiştirebilirsin. Bir de anakartının PDF'ini indirip kullandığın RAM uyumluluk listesinde yer alıyor mu? Çok ince detaylar olabilir sorun çıkartan. DPC latency sarı mı yeşil mi?

Kısmen sıkıntıyı çözdüm. Kutunun içinden çıkan CD'deki kurulumu yaptım. Kurulumu yaptıktan sonra Discord girip, arkadaşlarla muhabbet ettim. CD'deki kurulumu yapmadan önce internet bağlantısı olduğu halde anlık seslerde kopma oluyordu. Bu sefer sıkıntısız bir şekilde konuşma yapabildim. Aynı şekilde oyunda da hiçbir sıkıntı olmadı. Bilgisayarı kapatıp diğer gün tekrar açtığımda aynı sıkıntıyı yaşadım. Driverı silip tekrar yüklediğimde düzeldi. Ama ben bilgisayarı her kapatıp açıtığımda bu sıkıntı tekerrür ediyor. Her seferinde driverı silip, tekrar kurmam gerekiyor ki sıkıntısız kullanabileyim. Şimdi bunu çözmeye çalışıyorum. Ya da cihazda mı bir arıza vardır. Sizce garantiye mi yollamalıyım?

USB Wireless daptörleri ısındıkları vakit kopma problemleri yaşatır, ASUS USB Wireless adaptöründe test ettim. 2 adet masaüstü bilgisayarım var biri USB diğeri PCI-e adaptörlü. Aynı oyun oynanırken, USB adaptör ısındıktan sonra kopma yaşatıyordu. PCI-e'de problem olmadı. Aynı model PCI-e adaptör sipariş ettim sorun kalmadı diğer adaptörüde sattım.

USB Wireless daptörleri ısındıkları vakit kopma problemleri yaşatır, ASUS USB Wireless adaptöründe test ettim. 2 adet masaüstü bilgisayarım var biri USB diğeri PCI-e adaptörlü. Aynı oyun oynanırken, USB adaptör ısındıktan sonra kopma yaşatıyordu. PCI-e'de problem olmadı. Aynı model PCI-e adaptör sipariş ettim sorun kalmadı diğer adaptörüde sattım.

Bilgisayarı açar açmaz sıkıntıyı yaşıyorum zaten adaptörün ısınma gibi bir ihtimali yok. Driver silip tekrar yüklediğimde sorun kalmıyor. Ki dün yaklaşık 10-12 saat civarı kullanım sağladım bir sıkıntı olmadı. Benim sıkıntım kopma problemi değil. İnternetim kopmuyor sadece delay gibi donma oluyor.

Bilgisayarı açar açmaz sıkıntıyı yaşıyorum zaten adaptörün ısınma gibi bir ihtimali yok. Driver silip tekrar yüklediğimde sorun kalmıyor. Ki dün yaklaşık 10-12 saat civarı kullanım sağladım bir sıkıntı olmadı. Benim sıkıntım kopma problemi değil. İnternetim kopmuyor sadece delay gibi donma oluyor.
Driverla alakalıysa boia para vermenize gerek kalmaz inşallah hocam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı