i7 9700K ve RTX 2080 sistem stabilizasyon sorunu

fethiaras

Decapat
Yer
Virginia, USA
Daha fazla  
1 hafta once bir sistem topladim. Ancak sistemle ilgili sorun yasiyorum. Butun parcalari en sona koyacagim.

Sistem duzgun bir sekilde acildi, Windows'u kurdum. Oyunlarimi yukledim. Ancak bazi oyunlarda islemcimin yuzde 100'unun kullanildigini goruyorum. Fatal error aliyorum. Kimisinde %100 olmasa da oyunun bi yerinde kilitlenip kapaniyor. Youtube'da gezerken bile arada donma oluyor PC'de. 3 saniye kitleniyor(Caps lock dahi tepki vermiyor) geri geliyor. Dun PC acik uyuyakalmisim. Geldigimde ekran siyahti. Kendine gelmedi. Yeniden baslattim guc tusu ile. 3. yeniden baslatmada siyah olmadan acildi. PC hizli, benchmarklarin hicbirinde sorun yok. (istendiginde atabilirim benchmarklari). Bu neyden kaynaklidir? Hangi parcayi degismem gerekir? 1 haftadir arastirdim ancak hicbir yere varamadim. Windows event loglarinda pek cok hata mevcut oldugunu goruyorum ancak bunlarin da ne oldugunu bulamadim. Ayrica BIOS Time'in (Gorev yoneticisindeki) 15 saniye oldugunu goruyorum. (Laptopumda 8 saniye) Bunu arastirdim ancak elimdeki parcalarla kiyas yapabilecegim bir sey bulamadim ve bir sorun mudur bilmiyorum, belirtmek istedim.

Event Viewer'daki hatalardan birkaci:

Source: Kernel Power
The system firmware has changed the processor's memory type range registers (MTRRs) across a sleep state transition (S5). This can result in reduced resume performance.

Source: Display
Display driver nvlddmkm stopped responding and has successfully recovered.

Sorulmadan belirtmesi gerekenler:
  1. Isletim sistemi Windows 10 Pro Orijinal ve guncel
  2. Overclock yapili degil
  3. Isinma sorunum yok
  4. Parcalar 0 alindi
  5. Driverlari guncel sekilde MSI'in sitesinden indirip kuruyorum. Nvidia ve digerleri de ayni sekilde.
Denediklerim ve ise yaramayanlar:
  • XMP kapatmak
  • Overclock
  • CMOS sifirlama
  • Clean Format
  • Oyun ayari dusurme
  • Windows built in trouble shooting (Bir sorun bulamiyor)
Sistem:

• Intel i7 9700k islemci
  • MSI MEG Z390 ACE anakart
  • MSI RTX 2080 Gaming X Trio ekran karti
  • Samsung 970 Pro 512 GB m2 SSD
  • Seagate Barracuda 2 TB
  • G.Skill Trident Z RGB 3200 MHz 4x8 GB RAM
  • Corsair RM750x guc kaynagi
  • Corsair H150i PRO RGB 360mm sivi sogutma
  • Corsair 570x RGB kasa
  • Corsair 6x LL120 RGB Fan
  • Arctic Silver 5 High Density Termal Macun 12g

Simdiden tesekkurler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hayırlı olsun. Güçlü bir sistem almışsınız. Bu derece güçlü sisteme sahip olmanın da bazı dezavantajları olabiliyor...
AMD Radeon Vega ekran kartlarının bazıları yeteri kadar güç alamadıklarından sizin yaşadığınız sorunlara benzer sorunlar yaşatıyor kullanıcılara. Kaynak gösterebilirim, ancak bunu link atarak paylaşmak istemiyorum.
Sorununuzun çözümü şu olabilir: Güç kaynağından (PSU) gelen iki farklı kablo ile ekran kartına güç verin. Tek bir güç kablosu ile değil iki kablo ile. İsterseniz kaç girişi var onu açıklayın, ya da resmini çekin, bu sayfada paylaşın. nVidia'nın resmi açıkladığı kaynaklardan baktığım sayısal veriler çok yüksek. Güç tüketimi yüksek kartların. (Tabii bence...)

Aldığınız hata ekran kartı sürücüsü ile ilgili gibi görünüyor. Eski bir sürücü kurarak yeniden deneyin.

Yukledim bakalim ne olacak, tesekkur ederim.
Güncel W10 ile Nvidia ekran kartı sürücüleri pek anlaşamıyor. Uzun zamandır eski driveri kullanıyorum.

W10 ile uyumu nedir nasil bir soruna sebep oluyor?
Öncelikle hayırlı olsun. Güçlü bir sistem almışsınız. Bu derece güçlü sisteme sahip olmanın da bazı dezavantajları olabiliyor...
AMD Radeon Vega ekran kartlarının bazıları yeteri kadar güç alamadıklarından sizin yaşadığınız sorunlara benzer sorunlar yaşatıyor kullanıcılara. Kaynak gösterebilirim, ancak bunu link atarak paylaşmak istemiyorum.
Sorununuzun çözümü şu olabilir: Güç kaynağından (PSU) gelen iki farklı kablo ile ekran kartına güç verin. Tek bir güç kablosu ile değil iki kablo ile. İsterseniz kaç girişi var onu açıklayın, ya da resmini çekin, bu sayfada paylaşın. nVidia'nın resmi açıkladığı kaynaklardan baktığım sayısal veriler çok yüksek. Güç tüketimi yüksek kartların. (Tabii bence...)
Cok tesekkur ederim. Bunu da hemen hallediyorum. 2 kablo aliyor pin sayisini hatirlamiyorum 8 olabilir. Bunu da deneyecegim. GPU ve CPU kullaniminda pik olmasi (anlik ziplama, CPU icin normal diye biliyorum ancak idle da ekran karti bi anda 100e firliyor geri dusuyor bu normal degil sanirim.) bundan kaynakli olabilir mi?

Parcalari degistirme imkanim mevcut. Degistirmemi onerdiginiz bir parca var midir? RTX fazla gibi geldi cunku 1080p gaming icin kullaniyorum degisime henuz hazir degilim :). 1070 Ti Asus ve Maximus XI Hero combosu yapmayi planliyorum sistem icin. 144fps gaming icin yeterli zannediyorum. Bu biraz daha rahatlatir mi sistemi?

Son düzenleme:
Söylediğiniz sistem de 1080p için yeter, mevcut olan da, fakat sorununuz ne; onu anlayalım.
Ancak 1080p'de her oyunda 144 FPS alamayabilirsiniz. Çünkü işlemci sınırına takılabilir. Mevcut sisteminiz 2K ve 4K için uygun. GTX 1070 Ti ise 1080p için daha uygun. Bu kullanıcıdan kullanıcıya değişir. Size göre doğru olan, doğrudur...

Söylediğiniz sistem de 1080p için yeter, mevcut olan da, fakat sorununuz ne; onu anlayalım.
Ancak 1080p'de her oyunda 144 FPS alamayabilirsiniz. Çünkü işlemci sınırına takılabilir. Mevcut sisteminiz 2K ve 4K için uygun. GTX 1070 Ti ise 1080p için daha uygun. Bu kullanıcıdan kullanıcıya değişir. Size göre doğru olan, doğrudur...
Acikcasi ben 1080p 240fps almak istiyorum 240hz monitor ile. Cunku competitive seviyorum. Ancak RTX serisi 4K gaming icin, 1080p de artis cok az fiyata degmiyor. O yuzden bilemedim ne yapicam. Islemci sinirina takilmak nasil oluyor? 9700k yetmiyor mu suan icin? Ya da siz neyi kastettiniz ne zaman dar bogaza girer?

Darboğaz olur. Onu demek istedim. Ancak 9700k yetmediği anlamına gelmiyor. Bazı oyunlar 240 gibi yüksek FPS değerlerini desteklemiyor. Bazıları ise işlemciyi 1080p çözünürlükte darboğaza sokuyor. Böyle durumlarda ne işlemciye yük biniyor ne de ekran kartına. Oyunların çoğu 4 çekirdeğe göre optimize edildiğinden kaynaklanıyor. Sizde 8 çekirdek var. Tüm çekirdekleri kullanıyor gibi görünür, fakat öyle olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz olur. Onu demek istedim. Ancak 9700k yetmediği anlamına gelmiyor. Bazı oyunlar 240 gibi yüksek FPS değerlerini desteklemiyor. Bazıları ise işlemciyi 1080p çözünürlükte darboğaza sokuyor. Böyle durumlarda ne işlemciye yük biniyor ne de ekran kartına. Oyunların çoğu 4 çekirdeğe göre optimize edildiğinden kaynaklanıyor. Sizde 8 çekirdek var. Tüm çekirdekleri kullanıyor gibi görünür, fakat öyle olmuyor.

Cok tesekkur ederim. O zaman 1080p 144 ile devam. Kaliteden ziyade FPS e onem veriyorum. Keske 4K vsden once 1080p yi doruklarinda yasaydik. Bu arada sorunu cozdum sanirim uzun kullanimda bakmam gerekicek. Islemci voltaji autoda idi. Anlik artmasi bi anda 100 derece limitine cikmasina sebep oluyormus. Bu da anlik ekran kartini spikelayip kitlenmesine sebep olmus sanirim. Suan degerler duzgun gozukuyor. Herhangi bir donma kitlenme yasamadim. Umarim cozulmustur. Cok tesekkur ederim her sey icin.

1 hafta once bir sistem topladim. Ancak sistemle ilgili sorun yasiyorum. Butun parcalari en sona koyacagim.

Sistem duzgun bir sekilde acildi, Windows'u kurdum. Oyunlarimi yukledim. Ancak bazi oyunlarda islemcimin yuzde 100'unun kullanildigini goruyorum. Fatal error aliyorum. Kimisinde %100 olmasa da oyunun bi yerinde kilitlenip kapaniyor. Youtube'da gezerken bile arada donma oluyor PC'de. 3 saniye kitleniyor(Caps lock dahi tepki vermiyor) geri geliyor. Dun PC acik uyuyakalmisim. Geldigimde ekran siyahti. Kendine gelmedi. Yeniden baslattim guc tusu ile. 3. yeniden baslatmada siyah olmadan acildi. PC hizli, benchmarklarin hicbirinde sorun yok. (istendiginde atabilirim benchmarklari). Bu neyden kaynaklidir? Hangi parcayi degismem gerekir? 1 haftadir arastirdim ancak hicbir yere varamadim. Windows event loglarinda pek cok hata mevcut oldugunu goruyorum ancak bunlarin da ne oldugunu bulamadim. Ayrica BIOS Time'in (Gorev yoneticisindeki) 15 saniye oldugunu goruyorum. (Laptopumda 8 saniye) Bunu arastirdim ancak elimdeki parcalarla kiyas yapabilecegim bir sey bulamadim ve bir sorun mudur bilmiyorum, belirtmek istedim.

Event Viewer'daki hatalardan birkaci:

Sorulmadan belirtmesi gerekenler:
  1. Isletim sistemi Windows 10 Pro Orijinal ve guncel
  2. Overclock yapili degil
  3. Isinma sorunum yok
  4. Parcalar 0 alindi
  5. Driverlari guncel sekilde MSI'in sitesinden indirip kuruyorum. Nvidia ve digerleri de ayni sekilde.
Denediklerim ve ise yaramayanlar:
  • XMP kapatmak
  • Overclock
  • CMOS sifirlama
  • Clean Format
  • Oyun ayari dusurme
  • Windows built in trouble shooting (Bir sorun bulamiyor)
Sistem:

• Intel i7 9700k islemci
  • MSI MEG Z390 ACE anakart
  • MSI RTX 2080 Gaming X Trio ekran karti
  • Samsung 970 Pro 512 GB m2 SSD
  • Seagate Barracuda 2 TB
  • G.Skill Trident Z RGB 3200 MHz 4x8 GB RAM
  • Corsair RM750x guc kaynagi
  • Corsair H150i PRO RGB 360mm sivi sogutma
  • Corsair 570x RGB kasa
  • Corsair 6x LL120 RGB Fan
  • Arctic Silver 5 High Density Termal Macun 12g
Simdiden tesekkurler.
Hata ekran karti firmware guncellemesi diyor. Ekran karti firmware guncellemesini kontrol edin. Aida64 kullanarak mevcud BIOS surumunu ogren buyuk ihtimal ekran karti BIOS guncellemesi istiyor. MSI RTX 2080 Gaming X Trio mevcud surum 103 olarak gorunuyor. Ekran katinin seri numarasina gore bu durum 105 olabilir. Ayni sorunu yasadim. Ayni ekran kart'i kullaniyoruz. Firmware guncellemesi sonrasinda duzeldi.

1080p monitor de oyun icinde GPU kullanimi dusuk olur. Devamli degisen FPS izlenir bu normaldir. Anlik cokme, takilma, kasma, ise tamamen firmware kaynakli oldugunu gordum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı