i7 9700K ve RTX 3080 düşük FPS

Systematic

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Arkadaşlar aynı sistem üzerinde 1080 Ti ekran kartımı 3080 ile upgrade ettim. Amacım oynadığım competitive FPS oyunlarında 1080P 240Hz monitörümün hakkını vermekti. 1080 Ti ile bazı oyunlarda 200 üzerine çıkamıyordum Low ayarlarda bile. Şimdi ki testlerimde yeni kartımla yine çıkamıyorum. Bazı arkadaslar GPU kullanımı düşük kalıyor demişti bende öyle bir sorun yok.

Ayrıca lütfen bana 2K veya 4K monitöre geçmelisin demeyin çünkü 1080P 360Hz monitör çıkarmakta büyük firmalar en iyi kartlar 360 FPS vermeyecekse neden çıkıyor bu Hertz'li makineler. Hiçbir eski model 1080P kartları o FPS'leri mümkün degil göremez. Lütfen o kart 1080P'ye uygun değil tavsiyeleri yapmayalım. Çünkü ben 2K 160 FPS veya 4K 120 FPS oynamak istemiyorum. 1K 300 FPS oynamak istiyorum. Darboğaz kısmına gelirsek de uyumluluklarını ölçer siteler var donanımların kesinlikle herhangi bir problemleri yok.

-XMP2 açık RAM hızlarında sıkıntı yok.
-Anakart BIOS'um güncel.
- Eski driveri güvenli Mod'da silip yeni ekran kartının driverini temiz kurulum yaptım.
-Windows 10 içinde Game bar vs FPS düşürebilecek bütün eklentiler kapalı.
-Oynadığım oyunlarda Afterburner ila baktıgımda GPU kullanımı (%65 %85 arası) ve CPU kullanım oranlarında sorun yok. Isınma sorunu vs kesinlikle yok. Güçlü şekilde çalışıyor kart.

Çözdüklerimi yazayım tekrar:

Cyperbunk 1080P her şey Ultra 100-150 FPS arası alıyorum. (Ray Tracing kapattım ve DLSS maximum performance getirdim çözüldü)

WoW shadowlands de ise Graphics 10 her şey Ultra 200 FPS'leri görmeye başladım. Oyun içi DirectX12'yi DirectX11 yaparak sadece.

Apex Legends'de oyunu silip tekrar yüklemek sorunu çözdü 200-240 arası alıyorum.

Çözemediklerim:

CS:GO: 300+ almam gerekirken 150 200'lerde sürünüyor.
Warzone: 200+ almam gerekirken 100'lerde sürünüyor ( kullanım oranları: GPU %98 CPU %85 )

Çözemediklerimle ilgili aşağıdaki linklerde FPS'ler yer alıyor.

Bu linkin 4:25 dakikasında Warzone FPS listesi işlemcilere göre yer alıyor.

Core i7 All Generations (From 1st to 10th) | RTX 3080 10GB PC Gameplay Tested - YouTube

Bu linkin 2:39 dakikasında CS:GO FPS yer alıyor.

CS:GO | RTX 3080 | i7 10700k | 4k | 1440p | 1080p | Benchmark - YouTube
Attığın ilk Benchmark kanalının hiçbir doğruluğu veya Benchmarkların gerçekte yapıldığının kanıtı yok. 2. Benchmark videosunda ise arkadaşın işlemcisi i7-10700K sizinkinden bir nesil önde. RAM Frekansı 3600MHz. Bize tüm sistem özelliklerinizi yazın.

CS GO, 150 FPS almam gereken 400+ | Kullanım yüzdeleri (GPU %50 CPU %30 )
Apex, 170 FPS almam gereken 250+ | Kullanım yüzdeleri ( GPU %85 CPU %70 )
Warzone, 100 FPS almam gereken 150+ | Kullanım yüzdeleri ( GPU kullanım %95 CPU %85 )
Bastan sona hepsini okudum. 9700K guclu işlemci diyorsun ve iki tane video kanalını örnek atarım diyorsun. @RPM darboğaz yaşarsın diyor ki kralını yaşarsın o cozunurlukte, yasamam diye kendi bildiğini diretiyorsun. Attığın degerlerde darboğazin dibini boylamişsın. Demek ki neymiş, 9700K 1080P çözünürlükte, 3080'ni besleyecek kadar guclu işlemci değilmiş.

Birçok oyun mimarisi ile belirli FPS'nin yukarısını almak imkansız gibi bir şey. Oyun motorunun verimlilik sınırı var da diyebiliriz. CS-GO, Valorant, Fortnite çok yüksek FPS için dizayn edilmişlerdir. Warzone, Pubg rekabetçi bir oyun evet ama belirli bir FPS'den sonra işler zorlaşır. Oyun motoru belirli FPS'ten sonra %10 performans için %50 daha güçlü işlemci ve ekran kartı ister gibi duruma geliyordur büyük ihtimalle. Hedeflediğimiz 240 veya 360 FPS için istenilen işlemci ve ekran kartı gücünün yanında piyasadaki RAM'lerin çok çok üstünde bellek bant genişliği de isteniyor olabilir.
Özetle oyun motoruna göre tepe seviyede 1 birim FPS artışı için 50 birim sistem gücü artışı gerekebilir.

Ekran kartı değil de işlemci güncellemeniz daha iyi olurdu. Şu an için ise Intel veya AMD yeni çıkacak işlemcilerini alırsanız biraz daha rahat edersiniz. Hedefiniz 360Hz monitör ise işlemci ve +4000MHz RAM ile yapabilirsiniz.

Hyperthreading olmayan bir işlemci 9700K, 8c/8t. Bunun yerine hyperthreadingi olan i5-10600K (6c/12t) bile kullansanız FPS’niz artacaktır. Fakat o çözünürlük için 10900K ve yüksek frekans düşük gecikme değerine sahip bellekler almanız ve bunlara hız aşırtma yapmanız gerekebilir. Ben 1660Ti ve Ryzen 5 3600 ile CS:GO High ayarlarda 250 ve üzeri FPS alıyorsam sizinkinde darboğaz kaynaklı bir sorun oluyor belli ki.

Arkadaşlar 4x8 32gb 3200mhz cl 16 Ram kullanıyorum. Darboğaz yorumlarınızı dikkatle okuyorum fakat benim işlemci kullanımım %99 ve Gpu kullanımım %40 değil ki. Böyle oranlar görmem gerekiyor ki darboğaz yaşadığımın kanıtı olsun.

Ama bende böyle bir sorun yok ki cyberpunk 2077 gibi bir oyunda 140+ fps ler görmeye başladım yani belliki işlemci görevini gayet iyi yapıyor . Ayarlarda bir problem oldugunu düşünüyorum. Hedefim 360hz monitör evet işlemciyide i9 10900k ' da yapabiliirm ama monitör almadan şu an gerek duymadım. Çünkü sadece ve sadece 2 oyunda problem yaşıyorum.

Diğer oyunlarda darboğaz olmuyorda sadece warzone ve csgoda mı yaşıyorum yani bana mantıklı gelmiyor.

Arkadaşlar 1080 Ti kartı çıktığı zaman 2K 4K kartı olarak çıktı piyasaya lütfen yapmayın olur mu öyle şey? GPU kullanımı oynadıgım oyunlarda %70 80'lerde zaten. i7 9700K piyasada ki en güçlü işlemcilerden biri. Bu işlemci ve bu kartla 1080P'de istediğim yüksek FPS'leri alan YouTube'da cok fazla video var açıp bakabilirsiniz.
I7-9700K şahsen parasını kessinlikle hak etmeyen bir işlemci. 8C/8T nedir hocam 3800TL'ye?

Dostum CS:GO dediğin 2012 yılında işlemciler 2 bilemedin 4 çekirdekliyken çıkmış bir oyun. Cyberpunk 2020 yılında çıkmış ve 16 çekirdekli tüketici işlemcileri var piyasada. Aynı oran orantı içinde sistem kullanımı beklemeniz saçma değil mi? Cyberpunk DirectX 12 kullanıyor, CS:GO ilk çıktığında DirectX 11 bile henüz yeniydi.

CS:GO günümüzde en dip modeller dışında hiçbir GPU’yu %90’da kullanmaz zaten, öyle bir şey sözkonusu değil. Yazılımsal limitler var en başta, en eski oyun = en yüksek FPS diye bir denklem yok. 20 yıllık Worms bile günümüz bilgisayarlarında düşük FPS veriyor diye update alıyor, çünkü çıktığı zamanlar 240hz monitörler yoktu, yazılımı 10. nesil i7’lere göre, RTX kartlara göre kodlanmadı. Hasılı CS:GO eski, işlemci temelli, tek çekirdek performansına dayalı, tekrar belirtiyorum ESKİ bir oyun. Bu oyun için ideal donanım GTX 1070 seviyesi bir GPU ile işlemciye abanmaktır. Bellekler de olabilecek en düşük gecikme değeri (mesela CL14) ve görece yüksek (3000mhz) frekansa sahip olmalıdır. İşlemci (i9-9900KS diyelim) OC ile çekirdek frekansı 5GHz ve hatta üstünü görecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu seviye bir sistemle 1080p çözünürlükle RTX 3080’den daha yüksek FPS alırsınız. Her oyun GPU based değildir, elma ile armutu karıştırmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı