i7 9700K ve RTX 3080 düşük FPS

Systematic

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Arkadaşlar aynı sistem üzerinde 1080 Ti ekran kartımı 3080 ile upgrade ettim. Amacım oynadığım competitive FPS oyunlarında 1080P 240Hz monitörümün hakkını vermekti. 1080 Ti ile bazı oyunlarda 200 üzerine çıkamıyordum Low ayarlarda bile. Şimdi ki testlerimde yeni kartımla yine çıkamıyorum. Bazı arkadaslar GPU kullanımı düşük kalıyor demişti bende öyle bir sorun yok.

Ayrıca lütfen bana 2K veya 4K monitöre geçmelisin demeyin çünkü 1080P 360Hz monitör çıkarmakta büyük firmalar en iyi kartlar 360 FPS vermeyecekse neden çıkıyor bu Hertz'li makineler. Hiçbir eski model 1080P kartları o FPS'leri mümkün degil göremez. Lütfen o kart 1080P'ye uygun değil tavsiyeleri yapmayalım. Çünkü ben 2K 160 FPS veya 4K 120 FPS oynamak istemiyorum. 1K 300 FPS oynamak istiyorum. Darboğaz kısmına gelirsek de uyumluluklarını ölçer siteler var donanımların kesinlikle herhangi bir problemleri yok.

-XMP2 açık RAM hızlarında sıkıntı yok.
-Anakart BIOS'um güncel.
- Eski driveri güvenli Mod'da silip yeni ekran kartının driverini temiz kurulum yaptım.
-Windows 10 içinde Game bar vs FPS düşürebilecek bütün eklentiler kapalı.
-Oynadığım oyunlarda Afterburner ila baktıgımda GPU kullanımı (%65 %85 arası) ve CPU kullanım oranlarında sorun yok. Isınma sorunu vs kesinlikle yok. Güçlü şekilde çalışıyor kart.

DSR açıp 1440p'de değerleri test eder misiniz bir? Darboğaz mı değil mi tam anlamıyla öğreniriz öyle de.

9700K besleyemeyecekse hangi işlemci besleyecek bu kartı? 8700K kullanıyorum. 1440P ekran çözünürlüğünde. 3080'e geçmeyi düşünüyorum ben de.
1080p'de ancak 5950X gibi bir canavar belki besleyebilir. 1440p'de zaten GPU'ya binen yük çok artıyor, darboğaz pek olası değil. 8700K yetecektir.

Çözüm işlemciyi daha güçlendirmekte değil ki, ekran kartını güçsüzleştirmekl azım. Bu oyun 780 Ti gibi kartlarla bile çok yüksek FPS’ler alabileceğiniz bir oyun çünkü eski. Eğer siz 780 Ti’dan kat kat güçlü bir ekran kartı takarsanız işlemci tek ya da çift çekirdeklik gücüyle 3080 gibi bir kartı beslemeye çalışacak ve darboğaza girecek.

RTX 3080’i böyle bir oyunda 1080p’de darboğazsız besleyebilmek için tek çekirdekte 9-10Ghz gibi absürt değerlere çıkmanız lazım, o da mümkün değil. Çözüm ekran kartını zayıflatmak.

Bir sürü şey söyleyesim geliyor:

Ayarları Low’a çekersen amacının aksine ekran kartının performansını düşürürsün, 360Hz 1080P monitörler bu işin profesyonelleri için üretilmekte, dar boğaz ölçen siteler saçmalıyor güvenme onlara, ayrıca sen de alabilirsin 360Hz monitörlerden büyük ihtimalle. Sanırım BenQ falan üretiyordu.
Kesinlikle amacım hiç bir şeyi lowa çekmek degil en üst ayarlarda en yüksek fps yi alabilmekte. Bazı oyunlarda bunu başardım. Bazılarında başaramadım olay tamamen bu.
Yorumların çoğuna göz attım. İnsanlar burada yardımcı olmaya çalışıyorlar fakat ısrarla kendi bildiğinizi direttiriyorsunuz. 3080 1080P için üretilmiş bir kart değil diye defalarca söylemişler sense hala ısrar ediyorsun yok bu şunla şunu alıyor diye. Madem bu kadar çok biliyorsun neden burada yardım bekliyorsun? O kartın performansını almak için 4K monitöre yönelmelisiniz daha önce de arkadaşların bahsettiği gibi.
Arkadaşlar tekrar tekrar aynı şeyleri konuşuyoruz. Ben kartın %99 gücünü ve kullanımını alıyorum Cyberpunk oyununda 150 fps,Apex oyununda250fps alıyorum. Bu oranları 4k da alabilme ihtimalim yok zaten. İşlemcimde kartta mükemmel çalışıyor. Sadece bazı oyunlarda sıkıntım var bunu çözmek için yardım istiyorum sizler bana sadece 4k ya geç düzelir diyorsunuz geçmezsen olmaz diyorsunuz. Asıl siz yardımcı olmuyor ve sadece kendi bildğimizi okuyorsunuz.

Son düzenleme:
Monitörünün HZ değerinin altına düşmüyorsa veya çok altına düşmüyorsa aldığınız FPS yaşanılan darboğazı göremiyorsunuzdur. Göremediniz bu darboğazı takmayın. İleride kartı zorlayan oyunlar için iyi bir atırım olur.

Geri
Yukarı