i7 9700K ve RTX 3080 düşük FPS

Systematic

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Arkadaşlar aynı sistem üzerinde 1080 Ti ekran kartımı 3080 ile upgrade ettim. Amacım oynadığım competitive FPS oyunlarında 1080P 240Hz monitörümün hakkını vermekti. 1080 Ti ile bazı oyunlarda 200 üzerine çıkamıyordum Low ayarlarda bile. Şimdi ki testlerimde yeni kartımla yine çıkamıyorum. Bazı arkadaslar GPU kullanımı düşük kalıyor demişti bende öyle bir sorun yok.

Ayrıca lütfen bana 2K veya 4K monitöre geçmelisin demeyin çünkü 1080P 360Hz monitör çıkarmakta büyük firmalar en iyi kartlar 360 FPS vermeyecekse neden çıkıyor bu Hertz'li makineler. Hiçbir eski model 1080P kartları o FPS'leri mümkün degil göremez. Lütfen o kart 1080P'ye uygun değil tavsiyeleri yapmayalım. Çünkü ben 2K 160 FPS veya 4K 120 FPS oynamak istemiyorum. 1K 300 FPS oynamak istiyorum. Darboğaz kısmına gelirsek de uyumluluklarını ölçer siteler var donanımların kesinlikle herhangi bir problemleri yok.

-XMP2 açık RAM hızlarında sıkıntı yok.
-Anakart BIOS'um güncel.
- Eski driveri güvenli Mod'da silip yeni ekran kartının driverini temiz kurulum yaptım.
-Windows 10 içinde Game bar vs FPS düşürebilecek bütün eklentiler kapalı.
-Oynadığım oyunlarda Afterburner ila baktıgımda GPU kullanımı (%65 %85 arası) ve CPU kullanım oranlarında sorun yok. Isınma sorunu vs kesinlikle yok. Güçlü şekilde çalışıyor kart.

@Levoo CS:GO | RTX 3080 | i7 10700k | 4k | 1440p | 1080p | Benchmark - YouTube bu linkin 2:38 inde ayarlarını gösteriyor adam ordaki ayarlar ile oynuyorum
Dostum CS:GO dediğin 2012 yılında işlemciler 2 bilemedin 4 çekirdekliyken çıkmış bir oyun. Cyberpunk 2020 yılında çıkmış ve 16 çekirdekli tüketici işlemcileri var piyasada. Aynı oran orantı içinde sistem kullanımı beklemeniz saçma değil mi? Cyberpunk DirectX 12 kullanıyor, CS:GO ilk çıktığında DirectX 11 bile henüz yeniydi.

CS:GO’yu günümüzde en dip modeller dışında hiçbir GPU’yu %90’da kullanmaz zaten, öyle bir şey sözkonusu değil. Yazılımsal limitler var en başta, en eski oyun = en yüksek FPS diye bir denklem yok. 20 yıllık Worms bile günümüz bilgisayarlarında düşük FPS veriyor diye update alıyor, çünkü çıktığı zamanlar 240hz monitörler yoktu, yazılımı 10. nesil i7’lere göre, RTX kartlara göre kodlanmadı. Hasılı CS:GO eski, işlemci temelli, tek çekirdek performansına dayalı, tekrar belirtiyorum ESKİ bir oyun. Bu oyun için ideal donanım GTX 1070 seviyesi bir GPU ile işlemciye abanmaktır. Bellekler de olabilecek en düşük gecikme değeri (mesela CL14) ve görece yüksek (3000mhz) frekansa sahip olmalıdır. İşlemci (i9-9900KS diyelim) OC ile çekirdek frekansı 5GHz ve hatta üstünü görecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu seviye bir sistemle 1080p çözünürlükle RTX 3080’den daha yüksek FPS alırsınız. Her oyun GPU based değildir, elma ile armutu karıştırmayın.
Gpu based olmadıgını tabiki biliyorum ama bütün csgo e sporcuların sistemlerine baktıgımızda her zaman en üst grafik kartlarını kullanıyorlar ve her zaman da en üst düzey fpsleri alıyorlar. Benim burdaki amacım sorunu çözmek. Yani belliki benim donanımıma sahip bir oyuncu bu fps yi almamalı bu oyunda örnekleride mevcut. 2080 ti ve benim islemcimi kullanan bir çok e spor oyuncusu var ve aldıkları fpsler 350+

Orada işlemcisi biraz daha iyi fakat NVIDIA 3D ayarlarının yönetilmesi kısmından ve oyundan yapılacak bir kombinle GPU kullanımını biraz daha artırarak FPS artması muhtemel. Tavsiyem özel bir maç kurarak örneğin dust2 haritasında girin belli bir yerde belli bir yere bakarak FPS ortalamanıza bakın. CS'de ayar düşürüp 3D kısmında arttırmak, CS'de arttırıp 3D kısmak(performans), CS'de arttırmak 3D kısmında arttırmak, CS arttırıp 3D'de belirli şeyleri arttırmak vb. şekilde deneyin. En etkili sonuç bu olacak. @Systematic

Arkadaşlar 4x8 32gb 3200mhz cl 16 Ram kullanıyorum. Darboğaz yorumlarınızı dikkatle okuyorum fakat benim işlemci kullanımım %99 ve Gpu kullanımım %40 değil ki. Böyle oranlar görmem gerekiyor ki darboğaz yaşadığımın kanıtı olsun
Çekirdek başı kullanımlara bak, ortalama kullanıma bakma. CS : GO çift çekirdek odaklı olduğu için 8 çekirdeğe aynı anda yük bindiremez zaten. 1080p'de darboğaz yaşıyorsun bu kadar basit.
.

Ama bende böyle bir sorun yok ki cyberpunk 2077 gibi bir oyunda 140+ fps ler görmeye başladım yani belliki işlemci görevini gayet iyi yapıyor . Ayarlarda bir problem oldugunu düşünüyorum. Hedefim 360hz monitör evet işlemciyide i9 10900k ' da yapabiliirm ama monitör almadan şu an gerek duymadım. Çünkü sadece ve sadece 2 oyunda problem yaşıyorum.
Her oyun işlemci için aynı şekilde optimize edilmiyor. Eski oyunlar 2-3 çekirdek zor kullanırken şimdiki oyunlar çoklu çekirdeği daha iyi kullanıyor. Cyberpunk 2077 tüm çekirdekleri kullanabilecek bir oyun, CS : GO ise çift çekirdek odaklı. Diğer konularda gördüyseniz, darboğaz ile alakalı soru soru sorulduğunda "Oyundan oyuna göre değişir" diye cevaplar gelmektedir.

Çekirdek başı kullanımlara bak, ortalama kullanıma bakma. CS : GO çift çekirdek odaklı olduğu için 8 çekirdeğe aynı anda yük bindiremez zaten. 1080p'de darboğaz yaşıyorsun bu kadar basit.

Her oyun işlemci için aynı şekilde optimize edilmiyor. Eski oyunlar 2-3 çekirdek zor kullanırken şimdiki oyunlar çoklu çekirdeği daha iyi kullanıyor. Cyberpunk 2077 tüm çekirdekleri kullanabilecek bir oyun, CS : GO ise çift çekirdek odaklı. Diğer konularda gördüyseniz, darboğaz ile alakalı soru soru sorulduğunda "Oyundan oyuna göre değişir" diye cevaplar gelmektedir.
Cs Go graphic menüsünde çoklu cpu çekirdek kullanımını etkin yapıp veya kapatabileceginiz bir ayar var orda ki ayarı açıp çekirdeklerin hepsinin kullanıldıgına baktım. Cs go da o fps yi alamazsınız gibi bir sonuç çıkıyor dediklerinizden halbuki insanlar i9 9900k'da da i7 8700k'da da benim işlemcimde de alıyor. Sadece ben çözemiyorum burada da yardımcı olucak yorumlar bekliyorum.

Cs Go graphic menüsünde çoklu cpu çekirdek kullanımını etkin yapıp veya kapatabileceginiz bir ayar var orda ki ayarı açıp çekirdeklerin hepsinin kullanıldıgına baktım. Cs go da o fps yi alamazsınız gibi bir sonuç çıkıyor dediklerinizden halbuki insanlar i9 9900k'da da i7 8700k'da da benim işlemcimde de alıyor. Sadece ben çözemiyorum burada da yardımcı olucak yorumlar bekliyorum.
O çoklu ÇPU çekirdek kullanımı aynı şekil 8 çekirdeği değil, 2-3 çekirdeği optimize ediyor, o 2-3 çekirdeği'de tam kullanamıyor çünkü oyun DirectX9 destekliyor en fazla. O Youtube'da gördüğün Benchmark videolarındaki insanların sistem konfigürasyonlarıyla senin sistem'inin konfigürasyonu birebir aynı değil. Oradaki insanlar CPU'larına veya RAM'lerine Overclock yapıyor.

i7 8700K @4.7 GHz, 3200 MHz 2x8GB RAM ve GTX 660 Ti ile rekabetçi maçta 300 - 500 arasında FPS alıyorum. İşlemci frekansını otomatiğe ve RAM'leri de 2133 MHz'e aldığımdaysa 200 - 300 civarına düşüyor.

@Systematic tamam ya, sen sorunu çözmüşsün o zaman, bize niye danışıyorsun ki?

Saçma sapan yerlerden bilgi edinip sonra böyle konuşmanız komik açıkçası.

9700K RTX 3080 kartı besleyebilecek bir işlemci değil, 4K çözünürlükte belki kurtarır.

1080 Ti 2K kartı olarak çıktı ama daha yeni nesil kartlar gelmeden onu 1080P çözünürlükte zorlayacak oyunlar da geldi.
9700K besleyemeyecekse hangi işlemci besleyecek bu kartı? 8700K kullanıyorum. 1440P ekran çözünürlüğünde. 3080'e geçmeyi düşünüyorum ben de.

Herkese merhaba.

Arkadaşlar aynı sistem üzerinde 1080 Ti ekran kartımı 3080 ile upgrade ettim. Amacım oynadığım competitive FPS oyunlarında 1080P 240Hz monitörümün hakkını vermekti. 1080 Ti ile bazı oyunlarda 200 üzerine çıkamıyordum Low ayarlarda bile. Şimdi ki testlerimde yeni kartımla yine çıkamıyorum. Bazı arkadaslar GPU kullanımı düşük kalıyor demişti bende öyle bir sorun yok.

Ayrıca lütfen bana 2K veya 4K monitöre geçmelisin demeyin çünkü 1080P 360Hz monitör çıkarmakta büyük firmalar en iyi kartlar 360 FPS vermeyecekse neden çıkıyor bu Hertz'li makineler. Hiçbir eski model 1080P kartları o FPS'leri mümkün degil göremez. Lütfen o kart 1080P'ye uygun değil tavsiyeleri yapmayalım. Çünkü ben 2K 160 FPS veya 4K 120 FPS oynamak istemiyorum. 1K 300 FPS oynamak istiyorum. Darboğaz kısmına gelirsek de uyumluluklarını ölçer siteler var donanımların kesinlikle herhangi bir problemleri yok.

-XMP2 açık RAM hızlarında sıkıntı yok.
-Anakart BIOS'um güncel.
- Eski driveri güvenli Mod'da silip yeni ekran kartının driverini temiz kurulum yaptım.
-Windows 10 içinde Game bar vs FPS düşürebilecek bütün eklentiler kapalı.
-Oynadığım oyunlarda Afterburner ila baktıgımda GPU kullanımı (%65 %85 arası) ve CPU kullanım oranlarında sorun yok. Isınma sorunu vs kesinlikle yok. Güçlü şekilde çalışıyor kart.
Bir sürü şey söyleyesim geliyor:

Ayarları Low’a çekersen amacının aksine ekran kartının performansını düşürürsün, 360Hz 1080P monitörler bu işin profesyonelleri için üretilmekte, dar boğaz ölçen siteler saçmalıyor güvenme onlara, ayrıca sen de alabilirsin 360Hz monitörlerden büyük ihtimalle. Sanırım BenQ falan üretiyordu.

Yorumların çoğuna göz attım. İnsanlar burada yardımcı olmaya çalışıyorlar fakat ısrarla kendi bildiğinizi direttiriyorsunuz. 3080 1080P için üretilmiş bir kart değil diye defalarca söylemişler sense hala ısrar ediyorsun yok bu şunla şunu alıyor diye. Madem bu kadar çok biliyorsun neden burada yardım bekliyorsun? O kartın performansını almak için 4K monitöre yönelmelisiniz daha önce de arkadaşların bahsettiği gibi.

Yorumların çoğuna göz attım. İnsanlar burada yardımcı olmaya çalışıyorlar fakat ısrarla kendi bildiğinizi direttiriyorsunuz. 3080 1080P için üretilmiş bir kart değil diye defalarca söylemişler sense hala ısrar ediyorsun yok bu şunla şunu alıyor diye. Madem bu kadar çok biliyorsun neden burada yardım bekliyorsun? O kartın performansını almak için 4K monitöre yönelmelisiniz daha önce de arkadaşların bahsettiği gibi.
Hani belki 5800X gibi bir işlemci besler ama o bile dar boğaz yaşayacaktır bir çok yerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı