i7 9750H ve RTX 2060 sıcaklık farkı

ChelseaKazami

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Fotoğraflara bakabilirsiniz. İşlemcim gerçekten çok ısınıyor. En basit oyunlarda, LoL'de, Valorant'ta, boştayken falan gerçekten çok ısınıyor. Fanlar Acer'in, otomatik çalışıyor. Fanlarda sorun yok gibi duruyor. Fanları arttırsam bile işlemci sıcaklığım düşmüyor. Güç ayarlarından işlemciyi %99 yapınca en azından 80'e geriliyor ama gözle görülür bir FPS kaybı yaşıyorum rekabetçi oyunlarda. Gerçekten ne yapacağım bilmiyorum. Fikri olan var mı?
Sistemim: Intel i7 9750H - RTX 2060 -16 GB RAM - Intel UHD Graphics 630.

t1.png
t2.png
t3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç düğmesinin yanında olması lazım Acer Predator modellerde. Çoğu gaming laptopta sıcaklık olarak CPU daha sıcak. UV yapın bana kalırsa. Render vs. yapmıyorsanız TS üzerinden Turbo Boost' u kapatabilirsiniz.
Var hocam evet fanları hızlandırıyor. Modelim Predator PH317-53. Hocam sadece oyun ve slayt okumak için kullanıyorum. UV yaparsam oyunlarda sıkıntı görür müyüm? Ve nasıl yapacağımı bilmiyorum bilgisayarlar hakkında bilgim sınırlı. UV yapmasam 95 derece CPU 70 GPU normal mi?

Undervolt yapmak isterseniz. Mobil işlemcilerde undervolt çoğu firma tarafından yasaklanmış. Sizde yasaklı olup olmadığını anlamanızın tek bir yolu var o da throttle stop indirip fıvr bölümüne girmeniz. Orada Volt yazan yerler gri ise işlemciye undervolt uygulanamaz. Eğer değilse i5 9300H Undervolt Rehberi bu konudan yardım alabilirsiniz.

Var hocam evet fanları hızlandırıyor. Modelim Predator PH317-53. Hocam sadece oyun ve slayt okumak için kullanıyorum. UV yaparsam oyunlarda sıkıntı görür müyüm? Ve nasıl yapacağımı bilmiyorum bilgisayarlar hakkında bilgim sınırlı. UV yapmasam 95 derece CPU 70 GPU normal mi?
Hayır aksine işlemci yüksek sıcaklıktan throttle yiyerek performans düşürmediği için artış olacaktır.

Evet hocam ama Witcher 3, RDR2de falan geçse tamam da gerçekten LoL gibi bir oyunda bile bu işlemci 90ı aşması doğru mu?
Asıl o tarz oyunlarda daha çok ısınması normal. İşlemciye daha çok yükleniyorlar ve fark ettiysen bu tarz e-spor oyunlarında ekran kartı kendisini limitlerinde kullanmaz. CS:GO'da 90 dereceyi görmesi gayet normal. Ama bir bakarsın RDR 2'de daha az ısınır, 80'lerde dolaşır. 3A oyunlardan Battlefield 5 işlemci yoran bir oyun diye biliyorum o oyunda 90'ları görebiliyor. Güçlü oyunlarda işlemciler daha az ısınıyor.

Bende 9750H kullanıyorum soğutma kötüyse bu işlemci ısınıyor, undervolt + iyi bir termal macun sürmen faydalı olur. Bir de Afterburner'a işlemci frekansını ekleyip atar mısın hangi frekansta o sıcaklığa çıkıyor.

Undervolt yapmak isterseniz. Mobil işlemcilerde undervolt çoğu firma tarafından yasaklanmış. Sizde yasaklı olup olmadığını anlamanızın tek bir yolu var o da throttle stop indirip fıvr bölümüne girmeniz. Orada Volt yazan yerler gri ise işlemciye undervolt uygulanamaz. Eğer değilse i5 9300H Undervolt Rehberi bu konudan yardım alabilirsiniz.
Garanti dışı zaten bilgisayar. 2 yılını tamamladı.Undervolt mu öneriyorsunuz?
kardeş değerlerin normal furmark ve prime 95 testlerini aynı anda aç 30 dk fln arkada discord vb kapat Çözüldü: FurMark ve Prime95 testi nasıl yapılır? nasıl yapılacağı burada mevcut
Eğer bu testeyken PC kapanmazsa yeniden başlattığınızda donmalar olmazsa bilgisayar sağlamdır.
Test mi etmem lazım diyorsunuz sıcaklığı normal mi değil mi diye anlamak için?
Asıl o tarz oyunlarda daha çok ısınması normal. İşlemciye daha çok yükleniyorlar ve fark ettiysen bu tarz e-spor oyunlarında ekran kartı kendisini limitlerinde kullanmaz. CS:GO'da 90 dereceyi görmesi gayet normal. Ama bir bakarsın RDR 2'de daha az ısınır, 80'lerde dolaşır. 3A oyunlardan Battlefield 5 işlemci yoran bir oyun diye biliyorum o oyunda 90'ları görebiliyor. Güçlü oyunlarda işlemciler daha az ısınıyor.
Hocam işlemcinin sınırı bildiğiniz üzere 100 derece. 96yı normal mi değerlendiriyorsunuz? Bilgisayarım kapanıyordu sıcaklıktan. Temizlik + macun ile 95 dereceye düşürdüm. 100de otomatik kapanıyor. Normal midir?
Bende 9750H kullanıyorum soğutma kötüyse bu işlemci ısınıyor, undervolt + iyi bir termal macun sürmen faydalı olur. Bir de Afterburner'a işlemci frekansını ekleyip atar mısın hangi frekansta o sıcaklığa çıkıyor.
Şuan oyunda değilim. Yanıtıma yanıt yazın oyuna girdiğimde fotoğrafını atınca bildirim gelsin.Görev yöneticisine baktığımda 3.5-4.2 GHZler arasında oluyor idi. Undervoltu nasıl yaptınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı