i9 13900K ve 4070 Ti sistemde bütün oyunlar çöküyor

Zer0Eren

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Display
Monitor: Asus Tuf Gaming 170hz 1ms 2k(1440p) [VG27AQ1A]

Case
Motherboard: Asus Rog Strix z790-f 7800mhz
Processor: Intel Core i9 13900K
Graphics Card: Asus Rog Strix 4070Ti OC Edition
Ram: Kingston Fury DDR5 5600mhz 2x32Gb
Cpu Cooler: Asus Rog Strix LC II 360 Argb
Psu: Asus Rog Strix 1000W 80+ Gold Full Modular
M2 Ssd: 2x Kingston Fury Renegade 2Tb 7300/7000mb/s
Case: Asus Tuf Gt502 Black
RAM
2x32gb 5600mhz
Anakart
Asus Rog Strix z790-f
1 aydır böyle bir sorun yaşıyorum. Oyunlara giriyorum bilgisayar tam hızlanıyor. Birden oyun çöküyor. Opera GX kullanıyorum o da aynı şekilde bir şey araştırırken sürekli çöküyor. Eskiden böyle bir sorunum yoktu. Son bir aydır oyun oynayamaz oldum. Hiçbir iş yapamıyorum. Bilgisayar biraz ses çıkarınca uygulamalar çöküyor. Sanırım işlemcide bir problem var genel olarak. Belli bir GHz'nin üzerine çıkınca çöktüğüne dair şikayetler gördüm. Normalde 4.60-4.90GHz de çalışıyor. Isınmada hiçbir problemim yok. Ama çözüm bulamıyorum. Windows 10 Pro kullanıyorum.

1 aydır böyle bir sorun yaşıyorum. Oyunlara giriyorum bilgisayar tam hızlanıyor. Birden oyun çöküyor. Opera GX kullanıyorum o da aynı şekilde bir şey araştırırken sürekli çöküyor. Eskiden böyle bir sorunum yoktu. Son bir aydır oyun oynayamaz oldum. Hiçbir iş yapamıyorum. Bilgisayar biraz ses çıkarınca uygulamalar çöküyor. Sanırım işlemcide bir problem var genel olarak. Belli bir GHz'nin üzerine çıkınca çöktüğüne dair şikayetler gördüm. Normalde 4.60-4.90GHz de çalışıyor. Isınmada hiçbir problemim yok. Ama çözüm bulamıyorum. Windows 10 Pro kullanıyorum.

Tahmin ettiğim gibiyse PSU'dan hocam benim de başıma gelmişti PSU değilse ekran kartı bence bilgisayarın ana bileşen parçalarını teste sokmakta fayda var.

Hocam PSU nedir?
Asus Rog Strix 1000G

5GHz üstü Unreal oyunlarda çökme oluyor. Opera'da vb ama çökmesi anormal.

Hemen hemen girdiğim tüm oyunlar çöküyor. Discord'da ekran açıyorum oyun çöküyor. CS 2 çöktü. Assassin Creed Valhalla oynadım geçen Discord'da ekran açınca çöküyor.

Sisteme format atmayı denemediysen bir dene bakalım.

Format neden atayım. Çok fazla veri var kopyalayacak yer yok.

OCCT ile PSU testine sokar mısın? Kapanma vs oluyor mu kontrolünü sagla.

Soktum hatta yapmışken RAM falan hepsini yaptım hiçbir sorun gözükmüyor.

Biraz test ettim CS 2 girince işlemci birden yükselince çöküyor. Stabil kalınca dümdüz devam ediyor. Ne zaman hızlanıyor işte o zaman çöküyor.

Son düzenleme:
ASUS ROG STRIX 1000G.

Hemen hemen girdiğim tüm oyunlar çöküyor. Discord'da ekran açıyorum oyun çöküyor. CS 2 çöktü. Assassin Creed Valhalla oynadım geçen Discord'da ekran açınca çöküyor.

Format neden atayım. Çok fazla veri var kopyalayacak yer yok.

Soktum hatta yapmışken RAM falan hepsini yaptım hiçbir sorun gözükmüyor.

Biraz test ettim CS 2 girince işlemci birden yükselince çöküyor. Stabil kalınca dümdüz devam ediyor. Ne zaman hızlanıyor işte o zaman çöküyor.

Isı degerlerini kontrol ediyor musunuz? TPM acıksa kapatmayı dener misin?

Isı degerlerini kontrol ediyor musunuz? TPM acıksa kapatmayı dener misin?

Isı değerlerini kontrol ettim CPU 98 oluyor. GPU ise 75 oluyor. TPM nedir ve nereden kapatılıyor yazar mısın?

Isı değerlerini kontrol ettim CPU 98 oluyor. GPU ise 75 oluyor. TPM nedir ve nereden kapatılıyor yazar mısın?

Isı degerlerin haddinden fazla, o yüzden bu sorunu yasıyorsun. Gecici cozum olarak Turbo Boost kapat BIOS'tan, tam cozum istiyorsan termal bakımlarını yap islemcinin.

Geri
Yukarı