i9 13900KF RTX 4080 sistem düşük performans

PLAYDAAY

Centipat
Daha fazla  
RAM
G-Skill 32x2 GB RAM DDR5-6400 MHz
Ekran kartı
ASUS ROG RTX 4080
Yeni aldıgım kasada bir iki gündür testler yapmaktayım. Bilgisayarın özelliklerini ve RDR 2 oyununda aldıgım FPS degerlerini sizinle paylaşıyorum. Genelde sıcaklık boşta.
  • CPU package: 50-55 derece.
  • CPU: 45-50 derece arası oluyor.
Oyun ve render testleri yaptım. Sıcaklık 1080p çözünürlükte yaklaşık 80-90 derece arasına ulaşıyor. Bu durumda uzun ömürlü bir sistem olmayacagını düşünüyorum.

İnternette gördügüm kadarı ile oyunlarda 1080p'de yüksek FPS degerleri alıyor buna benzer kasalar. Fakat ben oldukça düşük FPS degerleri ve yüksek ısı degerleri alıyorum. Acaba bir şeyleri yanlış mı yaptım? Biraz moralim bozuldu. İstedigim yüksek performans yok.

RDR2 ayarları ve benchmark testini paylaşıyorum. Ayrıca bilgisayarın özelliklerini ekledim fotoya. Bir fikir verirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    168,4 KB · Görüntüleme: 195
  • 2.jpg
    2.jpg
    168,1 KB · Görüntüleme: 165
  • 3.jpg
    3.jpg
    170,2 KB · Görüntüleme: 135
  • 4.jpg
    4.jpg
    172,5 KB · Görüntüleme: 140
  • 5.png
    5.png
    43,1 KB · Görüntüleme: 161
  • 327998087_561901632491214_7087895018950771451_n.jpg
    327998087_561901632491214_7087895018950771451_n.jpg
    201,2 KB · Görüntüleme: 209
Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında render çözünürlüğü yükseltilebilir, DSR açıp denenebilir, @Barisdkmn hocam?

Grafik kartı kullanımını kısıtlamak daha mantıklı. Bu sayede hem daha düşük güç tüketimi olur hem de sistem daha az ısınır. Tabii dediğinizde mantıktı. Görüntü daha yüksek çözünürlükte işlemir. Yine 1080p görünür fakat daha iyi bir görüntü oluşur. Bitrate daha yüksek olur demek doğru mu bilmem fakst 1 pixele 4 pixel dağılır gibi düşünebilirsiniz.

Bilgisayarın parçaları bunlar. Üzerinde 6 fan bulunuyor. 2 tanesi sıvı sogutma ASUS TUF gamin 240 mm olanı. 3 tane kasa sogutma fanı ve 1 tane güç kaynagı fanı var. Bunun dışında kasa içinde ekran kartının 3 fanı bulunuyor. Fanları Armoury Crate isimli programla izleyebiliyorum.

CPU fan hızını grafiğini sola öteleyebilir misiniz? Eğimi de azaltabilirsiniz. Fan sesi sizi rahatsız etmiyorsa yüksek devirde dönmesini öneririm.

Vysnc açık, Fullscreen değil. Bunlar da performansı etkiler. İşlemci sıcaklığı ise normal. İncelemesinde göstermiştik bunu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Abi işlemcinin uzun süre 80-90 derece arası çalışması zaman içinde ömrünü kısaltmaz mı? Bu sıcaklıklar normal kabul edebilir miyiz i9-13900KF ve diger 13. nesil işlemciler için? Eger öyle ise sorun yok bu şekilde devam ederim. Asıl beni korkutan şey İşlemci sıcaklıgı sebebi ile sistemin bir süre sonra mavi ekran vermeye başlayıp parçalarca ciddi arıza oluşabiliecek olması. Çok fazla kaynak bulamadım. İlgin için teşekkür ederim.

Benim bildiğim kadarıyla NVIDIA'nın bir ayarı sayesinde monitör 4K olmasa bile 4K veya 2K çözünürlükte oynanabiliyordu onu bir araştırın isterseniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elcros bu dedigini yapmayı düşündüm ve sanırım Technopat'ta açılmış bir iki başlık gördüm. Kullanıcıların yazıların bozuldugu ama oyunlarda daha net görüntü aldıklarına yönelik yazıları olmuş. Verimli olur mu emin olamadıgım için girişmemiştim o işe.

Arkadaşlar dediklerinizi yaptım. Ekranı 4K çözünürlüge getirdim ve monitör her ne kadar 1080p olsa da sistem 4K olarak görüyor. Fakat işlemci sıcaklık degerlerini yük altında iken 80-90 derecelere çıkmasını engelleyemedim. Bir süre bu sıcaklıklarda verimli çalışsada 2 saat ve daha uzun çalıştırdıgımda ciddi yavaşlama ve takılmalar oluyor. Ayrıca bu şekilde uzun süre verimli kullanamayacagımı düşünüyorum. Sogutucu olarak ASUS TUF Gaming LC 240 mm sıvı sogutucu takılı. Sanırım sogutucu işlemciyi sogutmada yeterli gelmiyor. Bu sıcaklıklar fazla mıdır yoksa ben mi evham yapıyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı