i9-9900K ısınma sorunu

bugul

Centipat
Merhaba, i9900K işlemciye sahibim ancak kullandığım sıvı soğutma Xigmatek Aurora 120 ve işlemci Modern Warfare oyununda 85 dereceleri görüyor ve şu anda boşta iken 60 derecelerde çalışıyor. Yayın açtığımda ise 94 dereceleri görüyorum.

Kasa düzenim ise bu şekilde. Daha büyük bir sıvı soğutma bu kasaya sığar mı yoksa kasayı da değiştirmeli miyim?

Önerilerinizi bekliyorum.

fb85823c-c32e-44b2-9eae-92de637579ee.jpg

Ekran kartı sıcaklığı, sizin dediğiniz derecede ve işlemciyi o derecelere çıkaracak kadar etkilemez. Soğutucu, o işlemci için yetersiz. O havayı radyatör çekmiyor, fan çekiyor, fanın dönüş hızı ile hava sirküle edilip, soğutulup, radyatöre veriliyor. Sizin demeniz ile Noctua NH-D15 gibi bir hava soğutucu kullandığımızdada aynı durumun yaşanması lazım. Ama bu işlemci 5,1 ghz hızında prime testinde bahsettiğim soğutucu ile 65-70 derece arası oluyor. Yani ekran kartının sıcaklığı bu soğutucuyu etkilemiyor mu? Tabi ki etkiliyor, ama sizin dediğiniz kadar değil. Belli ki arkadaşın soğutmak için kullandığı kapalı devre soğutma bu işlemci için yetersiz.

Aynen, o işlemci için o soğutma yetersiz.
Şu yorumdan sonra sana desem boş aslında.Orda sıcak havayı radyötürn fanı çekerse radyatör ısınır soğumaz.Hayır bide havayı radyatör çekmiyor fan çekiyor demiş çok zekisin.O ikisinin bir bütün olduğunu algılayamıyosun sanırsam.Hava sirkülasyonuyla hava soğumaz bu arada fizik hocana selamlar.Aynı işlemci bende var.Corsair H115i sıvı soğutmayla kullanıyorum.Radyatörü üstten söküp ön kısma takmam işlemci sıcaklığını 85 dereceden 49 dereceye çekti.Adam tutmuş bana prime testinden bahsediyor.Prime 95 zaten ekran kartı kullanıyor ekran kartını ısındırıyor yada birileri öyle düşünüyor bilemiyorum artık.

Merhaba,

İşlemci soğutucusunun doğru monte edildiğini, termal macun uygulamasının doğru yapıldığını kontrol edin. Bu değerler soğutma sisteminizin çalışmadığını veya doğru çalışmadığını gösteriyor.

Edit: kasa egzos çıkışına cpu fanını koymak iyi.bir yöntem olmayabilir ancak halihazırda bulunan ısınmanın cevabı olacağını sanmıyorum. Yinede denemekte fayda var.

Son düzenleme:
Şu yorumdan sonra sana desem boş aslında.Orda sıcak havayı radyötürn fanı çekerse radyatör ısınır soğumaz.Hayır bide havayı radyatör çekmiyor fan çekiyor demiş çok zekisin.O ikisinin bir bütün olduğunu algılayamıyosun sanırsam.Hava sirkülasyonuyla hava soğumaz bu arada fizik hocana selamlar.Aynı işlemci bende var.Corsair H115i sıvı soğutmayla kullanıyorum.Radyatörü üstten söküp ön kısma takmam işlemci sıcaklığını 85 dereceden 49 dereceye çekti.Adam tutmuş bana prime testinden bahsediyor.Prime 95 zaten ekran kartı kullanıyor ekran kartını ısındırıyor yada birileri öyle düşünüyor bilemiyorum artık.
Ben makine mühendisiyim arkadaşım. Sen ilk önce madde ve elementlerin statik ve aero dinamiğini öğren gel. Burada kimse bilmiyormuş, sen biliyormuşsun gibi konuşma. Hiçbir şeyden anlamadığın şu sözünde belli zaten ( Orda sıcak havayı radyötürün fanı çekerse radyatör ısınır soğumaz.) Sor bakalım havayı emme işlemini hangisi yapıyor. Hava sirkülasyonu ile hava soğumaz demiş vatandaş. Radyatrü kasanın üst kısmından söküp, ön tarafına monte etmen ile o kadar ısı düşüşü olmaz, sağlam sallıyorsun. Taş çatlasın fark 5-6 derece olacaktır. Eline bir fan al, avuç içine doğru tutup, fanın pervanesini çevir bakalım, soğuk hava geliyor mu gelmiyor mu? Bu işleme sirkülasyon deniyor ve bu işi fan yapıyor, çok bilen vatandaş. Prime 95 testinin ekran kartını kullanıyor, ısındırıyor, test ediyor demen bile hiç bir şeyden anlamadığını gösteriyor zaten. Git, öğren gel. Seninle uğraşamayacağım.

Ben makine mühendisiyim arkadaşım. Sen ilk önce madde ve elementlerin statik ve aero dinamiğini öğren gel. Burada kimse bilmiyormuş, sen biliyormuşsun gibi konuşma. Hiçbir şeyden anlamadığın şu sözünde belli zaten ( Orda sıcak havayı radyötürün fanı çekerse radyatör ısınır soğumaz.) Sor bakalım havayı emme işlemini hangisi yapıyor. Hava sirkülasyonu ile hava soğumaz demiş vatandaş. Radyatrü kasanın üst kısmından söküp, ön tarafına monte etmen ile o kadar ısı düşüşü olmaz, sağlam sallıyorsun. Taş çatlasın fark 5-6 derece olacaktır. Eline bir fan al, avuç içine doğru tutup, fanın pervanesini çevir bakalım, soğuk hava geliyor mu gelmiyor mu? Bu işleme sirkülasyon deniyor ve bu işi fan yapıyor, çok bilen vatandaş. Prime 95 testinin ekran kartını kullanıyor, ısındırıyor, test ediyor demen bile hiç bir şeyden anlamadığını gösteriyor zaten. Git, öğren gel. Seninle uğraşamayacağım.
Ben zaten başında belirtmiştim yazımın''Şu yorumdan sonra sana desem boş aslında. ''.''Prime 95 zaten ekran kartı kullanıyor ekran kartını ısındırıyor yada birileri öyle düşünüyor bilemiyorum artık. ''Şu laftan anladığından dolayı bile seninle tartışmıcam artık.Çok biliyorsun böyle devam et.

i9 9900K XMP II ile overclock 4.0 GHz RAM 3600 MHz'den 4000 MHz'ye overclock. İşlemci çarpanı X40 BCLK = 100 işlemci çekirdek voltajı 1.0 oyun acıyorum bir de Visual Studio'da derleme açıyorum sıcaklığı 40 dereceyi geçmiyor. Soğutmam fanlı kasa fanlarının hepsini tersledim. Anakart cıkıslarındaki egzoz fan içeri hava itiyor. Hava ilşlemcinin çift fanından geçiyor. Önde de 3 tane fan dışarı yüzüme doğru hava atıyor. :)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı