i9 9900K Sistem CS:GO Donma Sorunu

YigitX34

Femtopat
Merhaba arkadaşlar.
Ben yeni bir sistem satın almıştım sonra 3 parçası arızalı çıktı değişim verdiler. Bende böyle bir sisteme dönüştürdüm;
  • Işlemci= Intel i9 9900K.
  • Ekran kartı= Sapphire RX 5700 XT Nitro+ s. E.
  • RAM= G.Skill tridentz 3600MHz CL16.
  • Anakart= Gigabyte Z390 Aorus Master.
  • PSU= Corsair 750W +80 TX750M.
  • SSD= Corsair MP510 960 GB 3480 yazma / 3000 okuma.
  • Sıvı soğutma= Corsair Hydro H150I PRO 360mm.
  • Kasa= ASUS TUF Gaming 501.
  • Ekran= LG 2010'da aldığım bir ekran. 1920X1080 60Hz.
Şu şekilde bir sorunum var. CS:GO oynarken ara sıra takılıyor mu desem donuyor mu desem. CS:GO oynamak için aldım bu sistemi fakat bir tek CS:GO oynayamıyorum.
Ekran kartı sürücüsü: 20.7.2.
Windows sürümü: 2004.
Ekranımı dönüştürücü ile kullanıyorum eski olduğu için. CS:GO FPS değerlerim 600-1100 arası değişiyor. Bu donmalar olduğu zaman FPS vs. gayet yerinde gösteriyor program. Ama işte oyun belli aralıklarla donuyor.

Sizce sebebi ne olabilir?

Not: Sürücüleri elimden geldiğince güncelledim fazla anlamıyorum açıkcası. Sürücü güncellemeleri yaptığım linkler;
Z390 AORUS MASTER | Anakart | GIGABYTE (sadece SATA RAID/AHCI ve VGA'yı kurmadım)
Bunlar harici başka bir güncelleme yapmadım zaten bilmiyorum.
Bunlar dışında başka güncelleme yapmam gereken bir bileşen var mı?

Aygıt yöneticisinde sadece ekran kartım gözüküyor işlemci ekran kartını görmüyor. Bu şekilde kullanabilir mi? Ve bunu nasıl kontrol edebilirim?
O konuda tam bir bilgim yok ama CS:GO başlatma ayarlarınızı ve monitör Hz'nizi aynı zamanda Windows'ta olan Monitör Hz'nizi de paylaşır mısınız?

Belki yanlış başlatma ayarı yapmışsınızdır.
Ayrıca, konsola cl_forcepreload 1 kodunu yazmayı da deneyebilirsiniz.

Yüksek FPS alırken FPS birden düşünce takılmalar olabilir. Örneğin 230 alırken birden 195 gibi değere düşüyorsa size takılma gibi gelebilir. Değişen parçalar arasında CPU, ram, anakart varsa geldikten sonra format atılmadıysa chipset, sürücüler gibi yazılımsal sorunlar devam ediyor olabilir her ne kadar güncel sürümlerini kursanız da...

O konuda tam bir bilgim yok ama CS:GO başlatma ayarlarınızı ve monitör Hz'nizi aynı zamanda Windows'ta olan Monitör Hz'nizi de paylaşır mısınız?

Belki yanlış başlatma ayarı yapmışsınızdır.
Ayrıca, konsola cl_forcepreload 1 kodunu yazmayı da deneyebilirsiniz.
Başlatma ayarlarım şuanlık temiz. Çünkü daha hiç oynayamadım. Windows standart ayarlarını kullanmakta her oyunda olduğu gibi.

Sistemine bakılırsa ne ekran ne de işlemci darboğazı var ayrıca güç kaynağıda yeterli yani büyük ihtimalle oyun içi veya AMD ayarlarından olabilir. Bu arada ısıdanda olabilir belki kasa havalanmıyor ve ısı yükseliyor ve bu sebeple işlemci ya da GPU hız düşürüyor.

Yüksek FPS alırken FPS birden düşünce takılmalar olabilir. Örneğin 230 alırken birden 195 gibi değere düşüyorsa size takılma gibi gelebilir. Değişen parçalar arasında CPU, ram, anakart varsa geldikten sonra format atılmadıysa chipset, sürücüler gibi yazılımsal sorunlar devam ediyor olabilir her ne kadar güncel sürümlerini kursanız da...
Böyle olduğunu düşünmüyorum. Çünkü sadece CS:GO oyununda oluyor ve bahsettiğiniz değerlerde FPS kaybım hiç olmuyor.. Geldikten sonra tekrar ben bir format attım tüm sürücüleri güncelledim. Konuda bahsettiğim gibi acaba eksik bir şey kalmış olabilir mi? Enteresan tarafı sadece CS:GO'da olması.
Sistemine bakılırsa ne ekran ne de işlemci darboğazı var ayrıca güç kaynağıda yeterli yani büyük ihtimalle oyun içi veya AMD ayarlarından olabilir. Bu arada ısıdanda olabilir belki kasa havalanmıyor ve ısı yükseliyor ve bu sebeple işlemci ya da GPU hız düşürüyor.
140mm egzoz fan, sıvı soğutma fanları kasanın üst kısmında, ön tarafta kasanın kendi 3 fanı var.
Kasadan sürekli soğuk hava geliyor. Isınma bir problem olmaz diye düşünüyorum.

En son ihtimal artık Ekran kartını 20.4.2 sürümüne çekeceğim.
Bir de aramızda bana bu parçaların sürücülerini en doğru şekilde nasıl güncelleyebileceğimi öğretecek birisi var mı?
Belki ben sürücülerde yanlış yaptım.
Veya monitörü dönüştürücüyle kullanıyorum hemde eski acaba bu olabilir mi?

Son düzenleme:
Oyundan kaynaklı olabilir mi? Ben genelde CS:GO'yu OC yaptıktan sonra fark var mı diye teste sokup FPS değerlerine bakıyorum. İşlemci ve bellekler üzerine yapılan değişikliklere çok iyi tepki veren bir oyun. Ancak son 2 3 haftadır After Burner programı oyunda çalışmıyor. Diğer oyunlarda çalışıyor.
Bana kalırsa CS bozuk :)
Biraz kestirip atmak gibi oldu ama birçok oyun CS'nin gereksinimlerinden fazla gereksinim sunuyor kaldı ki sisteminiz neredeyse evrendeki en iyi sistem düzeyindeyken bu oyunun böyle bir oynanış sunması bana sadece bu düşünceyi aklıma getiriyor. "Bozuk" :)

Oyundan kaynaklı olabilir mi? Ben genelde CS:GO'yu OC yaptıktan sonra fark var mı diye teste sokup FPS değerlerine bakıyorum. İşlemci ve bellekler üzerine yapılan değişikliklere çok iyi tepki veren bir oyun. Ancak son 2 3 haftadır After Burner programı oyunda çalışmıyor. Diğer oyunlarda çalışıyor.
Bana kalırsa CS bozuk :)
Biraz kestirip atmak gibi oldu ama birçok oyun CS'nin gereksinimlerinden fazla gereksinim sunuyor kaldı ki sisteminiz neredeyse evrendeki en iyi sistem düzeyindeyken bu oyunun böyle bir oynanış sunması bana sadece bu düşünceyi aklıma getiriyor. "Bozuk" :)
Daha tüm parçaları yeni servisten geldi, söyledikleriniz gerçekten mantıklı ama. Bir arıza var olmuş olsa servisler görmez miydi?
20.4.2 sürümüne geçeyim dedim bunu da yüklemiyor :D
Neyse tekrar en günceli yükleyeceğim.
En olmadı bir daha format atacağım ne yapalım. Yani bir bilgisayar alayım dedim pişman oldum :D

Geri
Yukarı