i9 9900K RTX2080 sistem video düzenlemede kasıyor

Papyonlu

Centipat
Daha fazla  
RAM
corsair venagance 3000 mhz 64gb
SSD veya HDD modeli
980 evo plus
Ekran kartı
2080 rtx
Anakart
z370 gamin pro carbon ac
İşlemci
i9 9900k
Merhaba, 3 yıl önce topladığım PC de YouTube'a içerik üretebilmek amacı ile 4K 10 dk. Lık video edit yapmaya çalışıyorum. Fakat 10 dk ı geçtim 2. dakikada hatta yaptığım editin detayına bağlı olarak ilk sahnelerde bile kasma sorunu yaşıyorum. Kullandığım program ADB. Premiere Pro. PC tam özellikleri. 9900k - 2080 RTX - 64 GB 3000MHz DDR4RAM - 980 Samsung EVO Plus SSD - MSI Z370 Gaming Carbon AC anakart 650+80 Bronze PSU ve sıvı soğutucu var. Anakartta hata olan bölgelerde kırmızı ışık yanma özelliği varmış. Bende RAM'lerin takılı oldugu yerlerde en üstte 4 tane kırmızı ışık yanıyor ekran kartımın takılı olduğu yerde de kırmızı bir ışık var. Onları gorunce acaba bir hata mı var diye şüpheleniyorum fakat kullanım kılavuzu dahil bu ısıkların anlamını gösteren bir yer bulamadım. Sitede yaptığım araştırma sonrası BIOS'a baktım ve PCIe 1 kullanıyormuş XMP kapalıydı. PCIe 3'e alıp XMP'yi açtım PC performansı biraz daha arttı ama henuz yeni yaptım ve editte test etmee fırsatım olmadı sizce BIOS'tan yaptığım bu değişiklik PC ömrümü kısaltacak bir şey mi? Performansı güçlü sistem gereksinimi isteyen star citizen oyunu ile test ettim GPU kullanımı %100'e kadar arttı CPU ısısı da en kasan yerlerde 90'a kadar çıktı.
Sormak istediğim bir şey daha var 30 bin TL'lik bir yatırım yapsam bunu ekran kartı olarak mı yapmam daha mantıklı olur yoksa işlemci yönünde mi? Mesela 3090 ekran kartı veya 4080 ekran kartı almayı mı zorlamalıyım yoksa i9 13900K ya geçip besleyiciyi yukseltip anakartı değiştirip DDR 5'e geçmek mi daha mantıklı olur...yani şu anki sistemi bozmaya değecek bir performans artışı olur mu?

Bence PSU tarafına bir göz atın 650W Bronze pek kaliteli değil ise zamanla gücü yetmemeye başlamıştır. Ama donanım değitirmek istiyorsanız render tarafında işlemci ve ekran kartını değiştirin komple i7 12700K ve yanına 3090 iyi gider.
Besleyici kasada kendiliğinden olan bı besleyici xigmatek ilk günden beri değiştirmeyi düşünüyordum ilk değişikliği onu yenilemekle yapacağım teşekkür ederim 🙏

Dostum selamlar aynı durumları yaşıyorum sorunu çözebildin mi?
Selamlar. Uzun bir süre araştırma yaptım çözüm olabilecek tek bulduğum şey adobe premier de proxy ayarlarını yapmak oldu en verimli sonucu o verdi. Sistemi guncelledim anakart asus pro art islemci 13. Nesil i9 a geçtim rahatlama oldu ama yine kasmalar oluyordu ekran kartını da 4080 ile değiştirdim şimdi hiç bir sorun yok ama yine çok akıcı değil dosya boyutu ve yapılan editler yine anlık kasmalar yapabiliyor ama rahatsız edecek boyutta değil

Selam. Uzun bir süre araştırma yaptım çözüm olabilecek tek bulduğum şey Adobe Premier de proxy ayarlarını yapmak oldu en verimli sonucu o verdi. Sistemi guncelledim anakart ASUS Pro art islemci 13. Nesil i9'a geçtim rahatlama oldu ama yine kasmalar oluyordu ekran kartını da 4080 ile değiştirdim şimdi hiçbir sorun yok ama yine çok akıcı değil dosya boyutu ve yapılan editler yine anlık kasmalar yapabiliyor ama rahatsız edecek boyutta değil

Evet gerçekten tek çözüm proxy almak bir tek bu işe yarıyor ancak 1920 X 1080 videolarda yaşanan kasma bile o kadar rahatsız ediyor ki anlatamam. Neyse demek ki ne toplarsak toplayalım ne kadar harcarsak harcayalım bu sorunların bir çözümü olmuyor. 4070 ekran kartına geçtiğimde çoğu şey düzelecek sandım, SSD yükseltmesi de yaptım ancak sonuçlar yine tırt. Katlanacağız artık.

Bende şöyle bir durum da var M2 MacBook Pro da kasıyor :D

Evet gerçekten tek çözüm proxy almak bir tek bu işe yarıyor ancak 1920 X 1080 videolarda yaşanan kasma bile o kadar rahatsız ediyor ki anlatamam. Neyse demek ki ne toplarsak toplayalım ne kadar harcarsak harcayalım bu sorunların bir çözümü olmuyor. 4070 ekran kartına geçtiğimde çoğu şey düzelecek sandım, SSD yükseltmesi de yaptım ancak sonuçlar yine tırt. Katlanacağız artık.

Bende şöyle bir durum da var M2 MacBook Pro da kasıyor :D
Bende çözümü m2 çipli bir Apple almakta sanıyordum bir tek denemediğim o kalmıştı. Sistem güncellemesi yerine onu tercih etmediğim için aklım onda kalmıştı aydınlattığınız için teşekkür ederim. Zorlanan yerlerde Proxy ile devam :))

Geri
Yukarı