i9 9900KS sistem toplama önerisi

JiggLyPuffs

Centipat
Merhaba arkadaşlar, parça parça sistem toplayacağım bunun için yardımlarınızı bekliyorum parça parça alacağım için çok fazla bütçe sorunum yok.

Anakart ASUS rogstrix Z390-H GAMING 4266 MHz DDR4 soket 1151.

İşlemci Intel Core i9 9900 KS 4GHz 16MB ön bellek.

RAM G.Skill 2x16 Trident Z RGB 3200 MHz CL16.

SSD Samsung 1TB 970 Pro NVMe 3500/2700.

Almak istediğim parçalar bunlar arkadaşlar. Ekran kartı için yine ASUS rogstrix 2080 Ti düşünüyorum fiyatı fazla ama EVGA marka daha uygun EVGA’yı tercih etsem nasıl olur ASUS'a okadar fazla vermemin bir artısı olur mu?

Kasa önerisi istiyorum üst kısmına sıvı soğutma uyacak şekilde bazı kasalarda (ya da sıvı soğutmalarda) RAM'e falan denk geliyormuş sanırım. Kasa için 1500 TL bütçe ayırabilirim. Ve bu kasaya uygun 360MM ya da 240MM sıvı soğutma önerisi istiyorum. Benim için önemli olan pek fiyatı değil kalite ve performansı sanırım mesh kasalar hava sirkülasyonu daha iyiymiş cam panellere göre.

Başlangıç olarak ASUS VG258QR 165Hz 24.5 inç monitör aldım. Şimdi sıra diğer parçalarda. Tüm sistemi toplamam yaklaşık 6 ay gibi bir sürede olacak sizce hangi parçadan başlamalıyım. Ve sizinde parça öneriniz olursa Intel uyumlu ve ekran kartı da NVIDIA olacak şekilde sevinirim.

Bu sistemi ne için topluyorsun diyecek olursanız oyun için topluyorum. Gerek yok oyun için fazla demenize gerek yok. İyi bir sistem olsun istiyorum. Oyunları yüksek kalitede oynamak istiyorum. Bundan 5-10 senesine kadar çıkacak oyunları gayet rahat oynatır diye düşünüyorum. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Anakartı almışken Z390-E almanızı öneririm. Sistem üst seviye o yüzden üçe beşe bakmamak gerek diye düşünüyorum.

Soğutma olarak kesin ve tek önerim NZXT Kraken X72.

Kasa olarak çok seçenek var; Mesela Corsair Crystal serisi çok güzel. CM H500 çok güzel.

Bütçeniz mühim. Yani 1080P oyun oynayacaksanız 2070Super yeterli.

Oyunları oynatma kısmı hiç belli olmaz. Sistemi 10 yıllık kurmak sadece hayaldir. Bundan 4 yıl sonra ekran kartını, 6 yıl sonra işlemci dahil ekran kartını yükseltmek zorunda kalabilirsiniz. Mantıklı olan bence değeri düşmeden 2-3 yılda bir yükseltmektir.

Sistemim aşağıdadır size fikir versin.
Anakart'ı Z390-E almaya çalışın.
Sıvı Soğutma olarak Corsair H150i Pro 360mm öneririm. Şuan kullanmaktayım oldukça memnunum.

İşlemci : Intel Core i9-9900KS /
Anakart : Asus ROG STRIX Z390-E GAMING /
Ekran Kartı : AMD RX 5700 XT Nitro+ SE OC /
SSD : Corsair Force NVMe PCIe M.2 960GB /
RAM : Corsair Vengeance LPX DDR4 3600 C18 2x8GB /
Güç Kaynağı : Corsair TX 750MW 80+ /

Anakartı almışken Z390-E almanızı öneririm. Sistem üst seviye o yüzden üçe beşe bakmamak gerek diye düşünüyorum.

Soğutma olarak kesin ve tek önerim NZXT Kraken X72.

Kasa olarak çok seçenek var; Mesela Corsair Crystal serisi çok güzel. CM H500 çok güzel.

Bütçeniz mühim. Yani 1080P oyun oynayacaksanız 2070Super yeterli.

Oyunları oynatma kısmı hiç belli olmaz. Sistemi 10 yıllık kurmak sadece hayaldir. Bundan 4 yıl sonra ekran kartını, 6 yıl sonra işlemci dahil ekran kartını yükseltmek zorunda kalabilirsiniz. Mantıklı olan bence değeri düşmeden 2-3 yılda bir yükseltmektir.
Tamam Anakart için Z390 E. Soğutma olarak siz kendiniz kullandınız mı yoksa gözlemleriniz sonucumu tavsiye ediyorsunuz. Kasa için H500 güzel olabilir fakat söylediğiniz fan 360 mm.
Sistemim aşağıdadır size fikir versin.
Anakart'ı Z390-E almaya çalışın.
Sıvı Soğutma olarak Corsair H150i Pro 360mm öneririm. Şuan kullanmaktayım oldukça memnunum.

İşlemci : Intel Core i9-9900KS /
Anakart : Asus ROG STRIX Z390-E GAMING /
Ekran Kartı : AMD RX 5700 XT Nitro+ SE OC /
SSD : Corsair Force NVMe PCIe M.2 960GB /
RAM : Corsair Vengeance LPX DDR4 3600 C18 2x8GB /
Güç Kaynağı : Corsair TX 750MW 80+ /
Buradakiler sizin kendi sisteminiz değilmi? Ekran kartı Amd düşünmüyorum. Anakartı sizin ve diğer arkadaşın tavsiyelerine uyarak Z390-E olarak alacağım. Fakat sizin RAM C18 Gskill’de bu değer 16. Performans olarak CL nin düşük olması iyi diye biliyorum. Ve hangi kasayı kullanıyorsunuz.

Son düzenleme:
Tamam Anakart için Z390 E. Soğutma olarak siz kendiniz kullandınız mı yoksa gözlemleriniz sonucumu tavsiye ediyorsunuz. Kasa için H500 güzel olabilir fakat söylediğiniz fan 360 mm.
Hobi olarak Custom PC Build videoları izliyorum ve yerliden çok yabancı donanım kanalı takip ediyorum. Birçok karşılaştırma-forum-inceleme vs. gördüğümü aktarıyorum; NZXT Kraken X62 ve X72 bildiğim en kaliteli ve en sorunsuz AIO sıvı soğutma.

Evet X62 yazmamışım pardon.

Ayrıca bütçeniz rahat ve kasa çok kişisel hocam. Kraken X62 veya X72 takabileceğiniz ve hoşunuza giden üst seviye bir kasayı kendiniz seçmeniz bence daha güzel olacaktır. Şu iki videoya göz atmanızı öneririm.

NOT: Video açıklamalarındaki linklere seri şekilde sekme açarak hızlı hızlı bakabilirsiniz. İzlemenize gerek yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca kasa yerine bileşene para yatırayım derseniz de; Aerocool Airhawk Duo Cam Yan Panel 2x20cm Ön, 1x12cm Arka Adreslenebilir Duo RGB Fanlı 3.0 Pencereli Oyuncu Kasası
Son derece makul bir kasa olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Hobi olarak Custom PC Build videoları izliyorum ve yerliden çok yabancı donanım kanalı takip ediyorum. Birçok karşılaştırma-forum-inceleme vs. gördüğümü aktarıyorum; NZXT Kraken X62 ve X72 bildiğim en kaliteli ve en sorunsuz AIO sıvı soğutma.

Evet X62 yazmamışım pardon.

Ayrıca bütçeniz rahat ve kasa çok kişisel hocam. Kraken X62 veya X72 takabileceğiniz ve hoşunuza giden üst seviye bir kasayı kendiniz seçmeniz bence daha güzel olacaktır. Ayrıca kasa yerine bileşene para yatırayım derseniz de; Aerocool Airhawk Duo Cam Yan Panel 2x20cm Ön, 1x12cm Arka Adreslenebilir Duo RGB Fanlı 3.0 Pencereli Oyuncu Kasası
Son derece makul bir kasa olduğunu düşünüyorum.
Evet videolardaki açıklamalardaki kasalara şuan bakamadım ama Aerocool gayet güzel görünüyor.Müsait bir zamanda oradakilere de bakıp tercihimi yapabilirim.

Buradakiler sizin kendi sisteminiz değilmi? Ekran kartı Amd düşünmüyorum. Anakartı sizin ve diğer arkadaşın tavsiyelerine uyarak Z390-E olarak alacağım. Fakat sizin RAM C18 Gskill’de bu değer 16. Performans olarak CL nin düşük olması iyi diye biliyorum. Ve hangi kasayı kullanıyorsunuz.
Topladığım zaman malesef C16 ramler anlık olarak yoktu bende zaman kaybetmemek adına c18leri tercih ettim. C16 var ise almanızı tabi ki de tavsiye ederim.
Kasam ise bu : CORSAIR Crystal Serisi 570X
Yüksek bir sistem için ideal bir kasa.

Küçük bir düzeltme eklemek isterim;
Ben kasayı aldığım zaman her tarafını kontrol ettim. Görünüşte bir sorun yok idi.
Ardından eve gelip detaylı baktığımda bir kaç ufak çizikler gördüm. Bu beni rahatsız etti.
Bir kasa alırken lütfen detaylı kontrolünü yapın. Mümkünse telefon ışığınız açık şekilde kontrol edin.
Çizikler çok büyük değil ancak beni rahatsız etti, sizin başınıza gelmesin.

Son düzenleme:
Kasayı ve anakartı aldım.
Kasa Asus Tuf Gaming Gt501
Anakart Asus Rog Strix Z390-E
Şimdi birşey daha soracam. İlk defa Pc toplayacağım. Ana parçalar dışında almam gereken bir aksesuar varmı. Mesela 3 önde, 3 sıvı soğutmada, birde egzos fanı toplam minimum 7 rgb fan olacak. Bunlar için rgb çoklayıcı almam gerekiyor mu. Bir de bunları anakart üzerinden kontrol edebilmem lazım.

Kasayı ve anakartı aldım.
Kasa Asus Tuf Gaming Gt501
Anakart Asus Rog Strix Z390-E
Şimdi birşey daha soracam. İlk defa Pc toplayacağım. Ana parçalar dışında almam gereken bir aksesuar varmı. Mesela 3 önde, 3 sıvı soğutmada, birde egzos fanı toplam minimum 7 rgb fan olacak. Bunlar için rgb çoklayıcı almam gerekiyor mu. Bir de bunları anakart üzerinden kontrol edebilmem lazım.
Merhabalar, aynı sistemi topladım. Yaklaşık 20 gün oldu. Asus ve Corsair ürünlerini kullandım. 275r kasa tercih ettim fakat ufak kalıyor. Tavsiyem Corsair önceki mesajlarda önerilen geniş kasası olacak. H150i sıvı soğutmanın kendi fanları rgb değil ve anakarttaki fan portlarından yemiyor :) dolayısıyla 4 rgb fan takarım diyorsanız anakartta yeterli port bulunuyor ve uygulama üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Zaten Asus Aura birçok ürünu destekliyor. Işığı seviyorsanız Asus Rgb şerit led alabilirsiniz ben çok beğenerek kullanıyorum.
Benim sistemim;

i9 9900ks
Asus rog strix z390-e
Asus rog strix rtx 2080 ti 11 gb oc
Gskill 2x16 32gb 3600 cl18 ram
Corsair h150i islemci sogutucu
Corsair mp510 ssd 1tb
Corsair rm850 guc kaynagi full moduler beyaz
Corsair 3x af120 red kasa fanı
Corsair 275r tamperli cam beyaz kasa

Merhabalar, aynı sistemi topladım. Yaklaşık 20 gün oldu. Asus ve Corsair ürünlerini kullandım. 275r kasa tercih ettim fakat ufak kalıyor. Tavsiyem Corsair önceki mesajlarda önerilen geniş kasası olacak. H150i sıvı soğutmanın kendi fanları rgb değil ve anakarttaki fan portlarından yemiyor :) dolayısıyla 4 rgb fan takarım diyorsanız anakartta yeterli port bulunuyor ve uygulama üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Zaten Asus Aura birçok ürünu destekliyor. Işığı seviyorsanız Asus Rgb şerit led alabilirsiniz ben çok beğenerek kullanıyorum.
Benim sistemim;

i9 9900ks
Asus rog strix z390-e
Asus rog strix rtx 2080 ti 11 gb oc
Gskill 2x16 32gb 3600 cl18 ram
Corsair h150i islemci sogutucu
Corsair mp510 ssd 1tb
Corsair rm850 guc kaynagi full moduler beyaz
Corsair 3x af120 red kasa fanı
Corsair 275r tamperli cam beyaz kasa

Vay neredeyse aynı sistem!
Güle güle, kullanın!
İyi oyunlar!

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı