i9 9900KS vs Ryzen 9 3900X

AREMY

Centipat
Simdi inşallah yakın bir zamanda PC toplayacağım. bayağıdır da bekliyorum toplamayı. şimdi yeri geldiğinde render yapıyorum, artık daha çok yapacağım, oyun oynuyorum, yayın açmaya başlayacağım. sizce hangisini almalıyım, neden? arada yaklaşık 500TL'lik fark vardı son baktıgımda,
Ne dersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Simdi inşallah yakın bir zamanda PC toplayacağım. bayağıdır da bekliyorum toplamayı. şimdi yeri geldiğinde render yapıyorum, artık daha çok yapacağım, oyun oynuyorum, yayın açmaya başlayacağım. sizce hangisini almalıyım, neden? arada yaklaşık 500TL'lik fark vardı son baktıgımda,
Ne dersiniz?

Eğer şimdi sistem toplayacaksan Ryzen 9 3900X almalısın.Çünkü yapacağın şeyler çoklu işlem.Ryzen işlemcilerde de fazla core ve thread olduğu için Ryzen 9 3900X daha çok işinize yarayacaktır.Ama 10. nesil İntel işlemcileri de bekleyebilirsin.

Son düzenleme:
Intel 10.nesili beklemene gerek yok. Olacakları özetleyeyim: i9 10900K çıkacak, 10 çekirdek 20 thread olacak. 14nm+++ üretim teknolojisi olacak. Elektrik içecek. Intel yine "tek çekirdek şöyle güçlü, böyle iyi moruq" diye takılacak. Ryzen 3900X yine render gibi işlerde tokadı vuracak. Ha Intel bizi şaşırtsa, performansta öne geçse bile fark çok olmayacaktır. 14nm ile fazladan 4 thread'e fark takması "biraz" sıkar. Ryzen al geç derim ben. Ha bekleyeyim dersen Ryzen 4000'i bekle. Asıl bomba orada patlayacak.

Yahu adamlar (Intel) 2015'den beri aynı mimariyi kullanıyor, her sene frekansı yükseltiyor. Bu yıl da aynısı olacak. Bu beklenti, bu ümit nereden geliyor?

Her geçen gün yeni bir Intel darboğaz konusu açılıyor dostlar. Bırakın artık. Intel'in köklü değişiklikler yapmadan geri dönmesi çok zor.

Son düzenleme:
Intel 10.nesili beklemene gerek yok. Olacakları özetleyeyim: i9 10900K çıkacak, 10 çekirdek 20 thread olacak. 14nm+++ üretim teknolojisi olacak. Elektrik içecek. Intel yine "tek çekirdek şöyle güçlü, böyle iyi moruq" diye takılacak. Ryzen 3900X yine render gibi işlerde tokadı vuracak. Ha Intel bizi şaşırtsa, performansta öne geçse bile fark çok olmayacaktır. 14nm ile fazladan 4 thread'e fark takması "biraz" sıkar. Ryzen al geç derim ben. Ha bekleyeyim dersen Ryzen 4000'i bekle. Asıl bomba orada patlayacak.
Harfi harfine katılıyorum resmen düşüncelerime tercuman olmuş. :) İşin içine çoklu işlem girince intel patlıyor ne yazık ki. Ryzen al kafan rahat olsun hatta biraz daha bekleyebiliyorsan 4. nesil Ryzen al. :)

Noktalama işaretlerinden dolayı susturulmuştum kusura bakmayın 4.nesil Ryzen ya da 10.nesil Intel bu yaz çıkar mı çıkarsa alırım fiyata bağlı çıkmazsa alamam ya bu yaz alacağım ya da eski bilgisayarla devam.

Yaz sonuna doğru çıkar en geç büyük ihtimalle.

Ryzen serisi soket değiştirmeyeceği için sistemi normal şekilde toplayıp işlemciyi ikinci el idarelik ucuz bir şey seçebilirsin. Daha sonra 4.nesil Ryzen gelince asıl işlemciyi kullanabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı