IBAN ile gönderilen para geri çekilebilir mi?

Planet90

Picopat
Bir bilgisayar parçası satacağım kişiye IBAN'ımı vereceğim

IBAN'ı versem. Telefonuma da internet bankacılığı uygulaması kuracağım bunun için

Paranın hesabıma yattığını görsem ve ürünü versem. Sonradan bana bu verdiği parayı geri çekebilir mi adam bankasına talimat verdirerek?

2. sorum adam şöyle bir şey diyebilir mi? Parayı gönderdim sana 2-3 saat sonra ulaşır ben alayım ürünümü diyebilir mi?

Zamanında ben İstanbul bilişim firmasından havale/EFT ile bir ürün aldım. Ürünü bana göndermediler. Tüketici haklarına şikayet ettim. Bankayı aradığım da bana şunu söylediler. Kredi kartından alışveriş yapmış olsaydınız paranızı geri alabilirdiniz ama Havale/EFT ile gönderdiğiniz için biz bir şey yapamıyoruz dediler. İcra'da alacaklı oldum hala beklemedeyim.

Demem o ki :D senin rızan olmadan benim bildiğim banka senden parayı çekemez.

Size gönderilen para sizin onayınız olmadan sizden tekrar geri alınamaz. En iyi ihtimalde kişi bankaya parayı yanlışlıkla gönderdim tarzında bir bildirimde bulunur ve banka sizinle iletişime geçip paranın akıbetini sorar. Siz evet yanlışlıkla gelmiş iade edin derseniz iade sağlanır. Ancak siz onay vermezseniz banka sizden onay almadan o parayı hesabınızdan çekemez.

İkinci seçenekteki bir duruma asla müsade etmeyin. Evet bazen paranın hesabınıza aktarılması zaman alabiliyor ancak bu süre asla 2-3 saati bulmaz. Artık neredeyse anlık olarak geçiyor paralar hesaplara. Benim tavsiyem parayı hesabınızda görmeden (size gönderdiğine dair dekontu atsa bile) ürünü teslim etmeyin.​

Beyler adamla aynı şehirdeyiz ve muhtemelen evine gideceğim bilgisayar parçasını vermek için.

O zaman IBAN'ıma attırayım parayı, bankaların çalışma saati mesela 12:00 13:00 vs gibi bir saatte gideyim adama.

Bu arada elden sahte para olayı için bu yol daha mantıklı geldi.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı