İbs ve fodmap diyeti

AsilTÜRK

Decipat
3 aydan fazla süredir ibs hastalığım için fodmap diyeti uyguluyorum gerçekten de gtün içerisinde bayağı iyi duruma geldim ama tamamen uydum diyete hiç es geçmedim. Fakat şöyle bir sorunum var sabah uyandığım zaman ağrılı bir şekilde lavabo ihtiyacım oluyor diyet öncesi ve sonrası hiç değişmedi. Pazartesi tekrar randevu aldım ama aynı durumu yaşamış olanlar varsa yardımcı olabilirse sevinirim. Geç saatte yemek yemiyorum en geç akşama doğru 4-5 arası yemiş olurum yemekten 1 saat sonra da 2-3 litre su içerim. Suyu çok içen biriyim. Sabah bağırsaklardaki ağrı olmasa hastalık neredeyse geçti gibi bir şey. Lavaboya gitmek mesele değil de o ağrı anlık geçmiyor 1-2 saat sürüyor bu süreçte 2-3 defa lavaboya girmem gerekiyor.

@Burak Temelkaya
@QuaJiHuan

Son düzenleyen: Moderatör:
@AsilTÜRK doktor sana calidur vermişti yanlış bilmiyorsam flaximin etken maddesi olan ve ince bağırsaktaki aşırı bakteri ve mantarı yok etmesi için ideal bir ilaçtı.

İbs yıllar içinde düzelen bir hastalık ve özellikle sibo yani ince bağırsakta bakteri çoğalması %80 olarak bağlantılı gözüküyor.

Şikayetlerin azaldıysa muhtemelen ince bağırsaktaki bakteriler azalmaya başlamış demektir. Tabii ki tam olarak bitmiş sayılmaz 1 ile 2 yıl boyunca diyetine devam edip kan değerlerini kontrol ettirmen gerekiyor.

En son olarak sibo testi yaptırman gerekiyor bakalım bağırsaktaki bakteri dengesi nasıl aşırı çoğalma var mı bunları öğrenmek gerekiyor. Önceden yazmıştım sanırım sana ince bağırsak aspirasyonu yaptırman gerekiyor yani gasroskopiye girip ince bağırsaktan sıvı çektirip bunu patolojiye inceletmen gerekiyor.

Doktoruna randevu düşürmeye çalışıyordun galiba sen uzman bir doktor bulmak zor olsa gerek ama bu işlemi doktoruna ikna edip yaptırman iyi olur. Sürekli diyet ve antibiyotik tedavisi de bir yere kadar olur. Sonrası vücut da tahribat yapar dediğim gibi doktoruna gidip sibo testi yaptırman gerekiyor.

@AsilTÜRK doktor sana calidur vermişti yanlış bilmiyorsam flaximin etken maddesi olan ve ince bağırsaktaki aşırı bakteri ve mantarı yok etmesi için ideal bir ilaçtı.

İbs yıllar içinde düzelen bir hastalık ve özellikle sibo yani ince bağırsakta bakteri çoğalması %80 olarak bağlantılı gözüküyor.

Şikayetlerin azaldıysa muhtemelen ince bağırsaktaki bakteriler azalmaya başlamış demektir. Tabii ki tam olarak bitmiş sayılmaz 1 ile 2 yıl boyunca diyetine devam edip kan değerlerini kontrol ettirmen gerekiyor.

En son olarak sibo testi yaptırman gerekiyor bakalım bağırsaktaki bakteri dengesi nasıl aşırı çoğalma var mı bunları öğrenmek gerekiyor. Önceden yazmıştım sanırım sana ince bağırsak aspirasyonu yaptırman gerekiyor yani gasroskopiye girip ince bağırsaktan sıvı çektirip bunu patolojiye inceletmen gerekiyor.

Doktoruna randevu düşürmeye çalışıyordun galiba sen uzman bir doktor bulmak zor olsa gerek ama bu işlemi doktoruna ikna edip yaptırman iyi olur. Sürekli diyet ve antibiyotik tedavisi de bir yere kadar olur. Sonrası vücut da tahribat yapar dediğim gibi doktoruna gidip sibo testi yaptırman gerekiyor.

Pazartesi randevum var sırf bu sorundan dolayı gideceğim dediğiniz sibo testini yaptıracağım. Diyetten önce otururken kasık bölgesi kasılırdı az da olsa ağrı vardı ama bu ağrıya gaz eşlik ederdi sabah dışında gaz bayağı bayağı azaldı yok denecek kadar hem de. Calidur biteli uzun zaman oluyor sonrasında hastaneye tekrar kontrole gitmiştim simflat ve panto yazmıstı ama en ufak faydasını görmediğim için bırakmıştım. Simflatı ramazan öncesine kadar kullanıyordum ramazan başladıktan sonra onu da tamamen bıraktım. Probiyotik almıştım probien markasının bunun da pek faydasını görmediğim için bıraktım. Şu an hiçbir şey almıyorum. Kefir ve yoğurt yiyorum bol bol. Bunları yazma sebebim önceden ağrı gün içerisinde devam ederdi anlık lavabo ihtiyaçları vs vs. fakat bunlar neredeyse bitti sayılır ama sabah ki ağrı devam ediyor. İhtiyacımı karşılamadıgım sürece de geçmiyor. Bunun nedenini tam olarak algılayamıyorum neden sadece sabah uyandığımda şiddetli ağrı oluyor kasık bölgesinde bunun sebebi ne?

@QuaJiHuan hocam biraz araştırma yaptım da sibo tefavisi için de fodmap diyeti yaptırılıyormuş sibo testinin pozitif olması ne değiştirir ki? Sonuçta diyet ve antibiyotikler aynı olacak?

Son düzenleme:
@AsilTÜRK sibo testi yapıldığında ve yüksek oranda bakteri çoğalması çıkarsa tüm şeker kesilir ve antibiyotik tedavisi ile bakteriler yok edilmesi hedeflenir. Tedavi bu aşamada bitmiyor boş kalan yok olan bakterinin yerine dengeyi sağlamak için probiyotik ve prebiyotikler alınır ve şekerli yemekler yine yenilmez ve bir süre böyle devam edilir.

İlerleyen süreçlerde düzelme görülür şekilde kendini belli ederse diyet bırakılır normal beslenmeye dönülür. Önlem amaçlı ikinci sibo testi yapılması gerekir bu bakteri kendini tekrar eden ve düzenli beslenme sağlanmaz ise rahatsızlık sürekli olağan hale gelir hasta için.

Bu tabii ki istenmeyen bir şey ama sibo tedavisi gerçekten en zorlu tedavilerden biri çünkü diyeti çok katı resmen et yemekten başka bir şey kalmıyor ve sen yıpranırken aldığın antibiyotik ile bakterileri yok etmeye çalışıyorsun.

Başarılı olsan bile tekrar etmemesi için yine bir süre diyete devam edip şekere bulaşmadan bu sefer faydalı bakterilerin dengeyi sağlamasını bekliyorsun yani probiyotik ve prebiyotikler. Dediğim gibi zorlu bir süreç Allah yardım etsin.

@AsilTÜRK sibo testi yapıldığında ve yüksek oranda bakteri çoğalması çıkarsa tüm şeker kesilir ve antibiyotik tedavisi ile bakteriler yok edilmesi hedeflenir. Tedavi bu aşamada bitmiyor boş kalan yok olan bakterinin yerine dengeyi sağlamak için probiyotik ve prebiyotikler alınır ve şekerli yemekler yine yenilmez ve bir süre böyle devam edilir.

İlerleyen süreçlerde düzelme görülür şekilde kendini belli ederse diyet bırakılır normal beslenmeye dönülür. Önlem amaçlı ikinci sibo testi yapılması gerekir bu bakteri kendini tekrar eden ve düzenli beslenme sağlanmaz ise rahatsızlık sürekli olağan hale gelir hasta için.

Bu tabii ki istenmeyen bir şey ama sibo tedavisi gerçekten en zorlu tedavilerden biri çünkü diyeti çok katı resmen et yemekten başka bir şey kalmıyor ve sen yıpranırken aldığın antibiyotik ile bakterileri yok etmeye çalışıyorsun.

Başarılı olsan bile tekrar etmemesi için yine bir süre diyete devam edip şekere bulaşmadan bu sefer faydalı bakterilerin dengeyi sağlamasını bekliyorsun yani probiyotik ve prebiyotikler. Dediğim gibi zorlu bir süreç Allah yardım etsin.

Pazartesi gidince söyleyeceğim sibo testi yapmasını. Yaparlar değil mi devlet hastanesi sonuçta şu ana kadar onlar söylemedi böyle bir şeyi. Hatta kolonoskopi ve endoskopi dışında adam gibi bir şey bile yapmaya tenezzül etmediler.

@AsilTÜRK aspirasyon iğnesi her hastanede yok. İstanbuldaysan cam sakura ve tıp fakültesi hastanelerinde mevcut yapıyorlar. Cam sakurada para ödemezsin ama tıp fakültesinde 1000 TL ile 2000 TL arasına yapıyorlar diye biliyorum.

@AsilTÜRK aspirasyon iğnesi her hastanede yok. İstanbuldaysan cam sakura ve tıp fakültesi hastanelerinde mevcut yapıyorlar. Cam sakurada para ödemezsin ama tıp fakültesinde 1000 TL ile 2000 TL arasına yapıyorlar diye biliyorum.

Ankara'dayım. Şehir hastanelerinde vardır herhalde. 1 2K önemli değil ama ben Hacettepe tıpta değilim. Bilkent şehir hastanesine gidiyorum.

@AsilTÜRK şehir hastanesi ise muhtemelen vardır. Sonuçta semt poliklinik, devlet hastanesi, eğitim araştırma hastanesi sonrası şehir hastanesi en son tıp fakültesi geliyor. Sırasıyla doktor ve ekipman çokluğu bu hastane sırasına göre gidiyor.

@AsilTÜRK şehir hastanesi ise muhtemelen vardır. Sonuçta semt poliklinik, devlet hastanesi, eğitim araştırma hastanesi sonrası şehir hastanesi en son tıp fakültesi geliyor. Sırasıyla doktor ve ekipman çokluğu bu hastane sırasına göre gidiyor.

Pazartesi belli olacak ama bu dediğiniz sibo testi için gerekli değil mi? Baktım da pek fazla bilgi bulamadım.

@AsilTÜRK bu test huzursuz bağırsak sendromu yaşayan insanlarda genellikle bağırsak florasının bozulmasıyla oluşan etkenlerden biri diğeri ise dikkatsiz ilaç kullanımı sonrası bağırsaklarda ki emilim bozukluğudur.

Şimdi ilk biz bakteri sorununa bir bakalım dediğim gibi çıkarsa zaten ibs olarak doktor sana tanı koyup ekipriz raporu çıkaracak ve tedavine başlayacak.

He bakarsın belki bağırsağında ülser vardır ağrıların bundan kaynaklanıyordur veya ödem oluşmuştur yani endoskopik görüntülemeler olmadan pek bir şey diyemeyiz.

Sen ibs üzerinden gittiğin için bende sana ibs oluşturacak sebepleri söyledim. 2 temel sebebi var ibs birincisi ilaçlardan oluşan yan etki ve hasar ikincisi ise bağırsak içindeki mikrobiyota dengesizliğidir.

Geri
Yukarı