İçkili insanların oturduğumuz masadan kaldırması

Merhaba arkadaşlar. Bugün arkadaşlarımla bir olay başıma geldi. 4 arkadaş oturduk çekirdek yiyip muhabbet ediyoruz. 2 sarhoş bize bakarak dolaşmaya başladılar. Selam falan verdiler bizde aldık selamlarını. Aradan 10 dakika geçti. Yanımıza geldiler konuştular falan sonra gittiler. Kendi çapında içip kimseye çatmadıkları sürece içkiye karşı falan değilim ama bir de böyle tipler var. Serseri tipler belli. 15 dk sonra yine geldiler burası bizim mahallemiz falan demeye başladılar. Bizde aynı memleketin çocuğuyuz dedik. Burada biz oturacağız arkadaşlar falan gelecek dedi birisi. Gelsinler o kadar bank var birisine de siz oturursunuz dedim. Yanındaki gidin siz olay çıkamasın demeye başladı. Biz de kalktık sakat bir mahalle saat 11 civarları adamlarda sakat herifler belli tipten. Kalktık giderken arkamızdan konuşuyordu hala. El kol falan yapıyordu.

Adamlar bildiğiniz özgürlüğümüzü kısıtladılar. Ben de atışla ilgileniyorum. Belimde taşıma ruhsatlı Colt 1911 silahım vardı. Adamlarla tartışmaya girsek ve bize bıçak veya silah çekselerdi. Ben bu adamları vursam kim suçlu olur? Yumruk atsak dengesini kaybedip kafasını vurup ölse kim suçlu olur? Avukat arkadaşlar varsa cevaplayabilirler mi lütfen?

Son düzenleyen: Moderatör:
Suçlu, zarar verendir. Kanunlar, başınıza gelen felaketi kabul etse bile belirli bir kısmını sizin yüklenmenizi ister. Vicdanen onaylanacak gibi görünmese bile kanunların bu yokuşa sürme mantığını anlayabiliyorum. Milletin, sebebi her ne olursa olsun birbirini öldürmesini engellemeye çalışıyorlar. Sizi, belirli bir oranda feda eden yaklaşım suça yatkın diğer kişileri de hizada tutmaya yarıyor. Evinizin koridoruna kadar girmiş bir saldırganı öldürmeniz durumunda; savcı size, "neden odalardan birine kaçmadın" diye sorabilir. Hırsız önlemi olarak evinizin pencere demir korkuluklarına verdiğiniz düşük voltajlı bir elektriğin, olası hırsızın olası kalp piline zarar vereceği sorgulanabilir. Mahallenize sizi dövmeye gelen kişilerden birinin dişini kırarsanız 10 -15 bin TL tazminat ödeyebilir 5-6 ay hapis yatabilirsiniz. Verdiğim örnekler yaşanmış olaylar ve hukukçuların forumlarındaki tartışmalarından alıntıdır.

Suçlu, zarar verendir. Kanunlar, başınıza gelen felaketi kabul etse bile belirli bir kısmını sizin yüklenmenizi ister. Vicdanen onaylanacak gibi görünmese bile kanunların bu yokuşa sürme mantığını anlayabiliyorum. Milletin, sebebi her ne olursa olsun birbirini öldürmesini engellemeye çalışıyorlar. Sizi, belirli bir oranda feda eden yaklaşım suça yatkın diğer kişileri de hizada tutmaya yarıyor. Evinizin koridoruna kadar girmiş bir saldırganı öldürmeniz durumunda; savcı size, "neden odalardan birine kaçmadın" diye sorabilir. Hırsız önlemi olarak evinizin pencere demir korkuluklarına verdiğiniz düşük voltajlı bir elektriğin, olası hırsızın olası kalp piline zarar vereceği sorgulanabilir. Mahallenize sizi dövmeye gelen kişilerden birinin dişini kırarsanız 10 -15 bin TL tazminat ödeyebilir 5-6 ay hapis yatabilirsiniz. Verdiğim örnekler yaşanmış olaylar ve hukukçuların forumlarındaki tartışmalarından alıntıdır.
Biliyorum ancak orada güzel güzel oturup konuşuyoruz ve bu serseriler geliyorlar. O kadar oturacak yer varken hiçbirşey yapmamış olmamıza rağmen gelip bize sataşıp tahrik ediyorlar. Özgürlüğüm kısıtlanırken kafamı eğip gidemem. Sırf olay çıkmasın diye kalktık gittik. Yoksa biliriz yapacağımızı. Ayakta bile duramıyorlardı ve 4 e 2 kişiydiler bıçak olsa bile silah vardı. Türkiye sistemi gerçekten garip tahrik edildik hakları elinden alınan benim ama devlet zarar görecek olan herkese sataşan serserileri tutuyor. Gerçekten garip bir ülkedeyiz. Evime gelen hırsız zaten benim özel alanımı hiçe sayıyor. Neden kendi evimde saklanmak durumunda kalıyım ki karşılığını veririm.
İçki içmek haramdır.
Orası beni ilgilendirmez insanlar başkalarını rahatsız etmeyip, onların haklarına saygı duydukları sürece istediklerini yapabilirler

Ben size olayları Hz Mevlana gibi karşılayın kendinizi ezdirin demedim. Hukuğun konuyu ele alışını anlatmaya çalıştım. Hukuk sizinle benimle tartışmaz, evrensel ilkelerle toplumsal kontrole katkı yapmayı hedefler. Seçeneksiz değilsiniz ama.

Eğer saldırsalardı ve sen silah doğrultsaydın meşru müdafaa olurdu. Ama hiçbir şey yapmadıkları halde silah çektiysen seni suçlayabilirlerdi.

Ben size olayları Hz Mevlana gibi karşılayın kendinizi ezdirin demedim. Hukuğun konuyu ele alışını anlatmaya çalıştım. Hukuk sizinle benimle tartışmaz, evrensel ilkelerle toplumsal kontrole katkı yapmayı hedefler. Seçeneksiz değilsiniz ama.
Adamla o an tartışmaya girsem ve olay büyüseydi ne olurdu onu soruyorum ben. Adam bana saldırsa veya bıçak çekse öldürmeyecek şekilde etkisiz hale getirsem yinemi ben suçlu olurum?
Eğer saldırsalardı ve sen silah doğrultsaydın meşru müdafaa olurdu. Ama hiçbir şey yapmadıkları halde silah çektiysen seni suçlayabilirlerdi.
Adamlar özgürlüğümü kısıtlıyor ve devletin yaptığı parka benim diyor. Birisinin müküne girmediğim sürece istediğim saatte istediğim yerde oturabilirim. Yoksa ben mi yanlış biliyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı