iCUE programındaki CPU ısı değeri dengesizliği

iBOOOO

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba iyi forumlar.
Problemim iCUE programındaki sıcaklık değeri dengesizliği ve buna bağlı olarak fanların gerçek sıcaklık değerine göre çalışmıyor sanırım. Fan hızını kendim Custom olarak ayarladım. İşlemci i59600K ortalama %70-80 yükte bu sıcaklıkta.
Ekran görüntülerinde ne demek istediğimi daha açık anlayacaksınız.
1. resimde sıcaklık sabit bir şekilde 39.30 derece.
2. resimde dashboard bölümünde ısı 54 ila 56 derece arasında değişmekte.
3. resimde Dragon Center programında aynı 56 derecede. Yani ilk resimdeki 39.30 derece yanlış. Eğer fanlar ilk resimdeki 39.30 dereceye göre dönüyorsa işlemci atıyorum 70 derecede de aynı devirde dönecek. Problem nerede olabilir? Yanlış yaptığım bir şey mi var? Benim ile aynı sorunu yaşayan var mı?
Saygılar.
Bu konuda emsalsiz miyim ? :)

Dosya Ekleri

• İcue 1.png
    İcue 1.png
    582,4 KB · Görüntüleme: 122
  • İcue 2.png
    İcue 2.png
    47,4 KB · Görüntüleme: 120
  • Dragon Center.png
    Dragon Center.png
    237,2 KB · Görüntüleme: 105
Son düzenleme:
1. fotoğrafta görünen sıcaklık AiO içerisinde dolaşan sıvının sıcaklığıdır.
Peki diyelim ki öyle. Sıcaklığın sürekli sabit kalmasını nasıl açıklayabiliriz ? Birinci resimdeki sıcaklık eğer işlemcinin sıcaklığı o dereceden fazla ise o oraya kadar yükselip sabitleniyor. Nasıl anlatsam işlemci sıcaklığı aslında 60 derece 70 derece de olsa ilk resimdeki sıcaklık hep aynı kalıyor.

Peki diyelim ki öyle. Sıcaklığın sürekli sabit kalmasını nasıl açıklayabiliriz ? Birinci resimdeki sıcaklık eğer işlemcinin sıcaklığı o dereceden fazla ise o oraya kadar yükselip sabitleniyor. Nasıl anlatsam işlemci sıcaklığı aslında 60 derece 70 derece de olsa ilk resimdeki sıcaklık hep aynı kalıyor.
Diyelim ki öyle , diye bir şey yok. Aç araştır öğren.
Doğru değerlere bakmıyorsunuz.Birazcık araştırmadan burada yardım isteyip birde üzerine dediklerimizin doğruluğunu sorguluyorsunuz. Eğer bunu sorgulayacak kadar araştırsa idiniz sorularınıza da cevap bulurdunuz.
Ne bekliyorsunuz işlemci 55 derece iken onu soğutacak sıvınında mı 40 50 derece olmasını ?. Sakince cevap vereyim yaz aylarında 40 dereceye kadar çıkabilir. Sen sıvı soğutmanın sıcaklığına göre curve yapmışşsın. Gidip oradaki menüyü açarak parametreni işlemci package olarak değiştir.

Doğru değerlere bakmıyorsunuz.Birazcık araştırmadan burada yardım isteyip birde üzerine dediklerimizin doğruluğunu sorguluyorsunuz. Eğer bunu sorgulayacak kadar araştırsa idiniz sorularınıza da cevap bulurdunuz.
Ne bekliyorsunuz işlemci 55 derece iken onu soğutacak sıvınında mı 40 50 derece olmasını ?. Sakince cevap vereyim yaz aylarında 40 dereceye kadar çıkabilir. Sen sıvı soğutmanın sıcaklığına göre curve yapmışşsın. Gidip oradaki menüyü açarak parametreni işlemci package olarak değiştir.
Güzel kardeşim haksızsın demedim. Hem ayrıca sorgulayacağım tabikide doğru cevabı bulana kadar. Ne demek doğruluğunu sorguluyorsunuz böyle saçma bir düşünce olur mu ? Ayrıyetten dediklerimi güzelce okursan sevinirim ben orada ne demişim. (Peki diyelim ki öyle. Sıcaklığın sürekli sabit kalmasını nasıl açıklayabiliriz ? Birinci resimdeki sıcaklık eğer işlemcinin sıcaklığı o dereceden fazla ise o oraya kadar yükselip sabitleniyor.) Benim söylemek istediğim şu neden 39.30 derecede takılı kaldı neden 40 değil neden 41 değil ben bunu sordum. Kendi kendine neden yükseldin bu kadar anlamadım. İlk baştaki diyelim ki kelimesi mi bu kadar canını sıktı senin aslan parçası. Kızma bu kadar sakin ol.

Sorunun cevabını vermiş olmama rağmen hala beni tetiklemeye çalışıyorsun. Türkçeyi daha iyi kullanmanı öneririm. İyi günler.
Güzel kardeşim haksızsın demedim. Hem ayrıca sorgulayacağım tabikide doğru cevabı bulana kadar. Ne demek doğruluğunu sorguluyorsunuz böyle saçma bir düşünce olur mu ? Ayrıyetten dediklerimi güzelce okursan sevinirim ben orada ne demişim. (Peki diyelim ki öyle. Sıcaklığın sürekli sabit kalmasını nasıl açıklayabiliriz ? Birinci resimdeki sıcaklık eğer işlemcinin sıcaklığı o dereceden fazla ise o oraya kadar yükselip sabitleniyor.) Benim söylemek istediğim şu neden 39.30 derecede takılı kaldı neden 40 değil neden 41 değil ben bunu sordum. Kendi kendine neden yükseldin bu kadar anlamadım. İlk baştaki diyelim ki kelimesi mi bu kadar canını sıktı senin aslan parçası. Kızma bu kadar sakin ol.

Yazmadan edemeyeceğim. Diyelim ki düşünüyorsun. Sıvı soğutma sıvısının sıcaklığı neden artar ? İşlemcini soğutan şey fanlarının soğuttuğu şey , o sıvıdır. İşlemciyle doğru orantılı artmasını beklememeliyiz. Diyelim ki bekledik. Daha fazla makale okuyup kafamızı çalıştırmalıyız.

Sorunun cevabını vermiş olmama rağmen hala beni tetiklemeye çalışıyorsun. Türkçeyi daha iyi kullanmanı öneririm. İyi günler.
Onun için çok teşekkür ederim Fatih bey neden asıl dereceği neden göstermediğini anlamış oldum sayenizde. Diyelim ki öyle kelimesi ile verdiğim cevapta kabul ettim zaten onu. Seni tetikleme yada tahrik etme gibi bir çabam yok. Sizin yaklaşımınızdan hoşlanmadığım için gerekli şekilde cevap verdim. Lütfen bundan sonra benim gibi soru soranlara gerekli samimiyetle ve egosuz cevap verin. Saygılarımla.

Mevzu burada ego değil konuşulan konu ego yapılacak bir konu değil. Kurduğunuz cümledeki varsayım ifadesinin yanlış olduğunu ve bilmediğiniz bir şeyleri sorduğunuz, bilgili kişilere karşı kullanmamanız gerektiğini düşünüyorum. Eğer ki verilen bilginin doğruluğunu varsayıyor iseniz karşı argümanı araştırmış olmalısınız. Bu da sorunuzun cevabı demektir.
Mevzu burada ego değil konuşulan konu ego yapılacak bir konu değil. Kurduğunuz cümledeki varsayım ifadesinin yanlış olduğunu ve bilmediğiniz bir şeyleri sorduğunuz, bilgili kişilere karşı kullanmamanız gerektiğini düşünüyorum. Eğer ki verilen bilginin doğruluğunu varsayıyor iseniz karşı argümanı araştırmış olmalısınız. Bu da sorunuzun cevabı demektir.
Aslan parçası hitabına da hayırdır koçum vs mı diye karşılık bekliyordun acaba. Onu çok merak ettim. Medeni konuşmaya biraz yaklaşmıssınız aslında konuyu açarken.

Yazmadan edemeyeceğim. Diyelim ki düşünüyorsun. Sıvı soğutma sıvısının sıcaklığı neden artar ? İşlemcini soğutan şey fanlarının soğuttuğu şey , o sıvıdır. İşlemciyle doğru orantılı artmasını beklememeliyiz. Diyelim ki bekledik. Daha fazla makale okuyup kafamızı çalıştırmalıyız.
Bakın hala anlamadınız fatih bey anladım doğru oranla artmaz onda problem yok :) 2. Soru olarak orada size ve forum kullanıcılarına şunu sordum neden 39.30 da takılı kaldı hiç mi ufak değişme olmaz güzel kardeşim :D Ayrıca yorumunuzu neden değiştirdiniz.

Aslan parçası hitabına da hayırdır koçum vs mı diye karşılık bekliyordun acaba. Onu çok merak ettim. Medeni konuşmaya biraz yaklaşmıssınız aslında konuyu açarken.
Evet kesinlikle konu ego yapacak bir konu değil siz neden öyle cevap verdiniz ''doğruluğunu sorguluyorsunuz'' gibisinden. Hem sorgulamasam 2. cevabınızdaki aydınlatıcı bilginize ortak olamayacaktım. Sensör ile ilgili olan.

Son düzenleme:
Ben sizin kardeşiniz değilim. Gereksiz samimiyetten hoşlanmam. Sizin amacınız bilgi almak değil yaklaşık 3 4 mesajdır. Ben yine üstüme düşeni yapayım. Fan ayarlarınızı balanced olarak değiştirin. Fanların referansı h115 temp olarak kalsın. Pompanızı maksimum devirde çalıştırın. Eğer çok sıcak bir ortamda değilseniz. Kasanızın hava akışı iyi ise değer düşecektir. Değerin anlık olarak doğruları göstermesin az da olsa delaylı.Ek olarak daha fazla tartışmayın lütfen. Mesajımı alıntılayıp tartışmaya devam etmezseniz çok sevinirim.

Geri
Yukarı