İdeal yönetim biçimi sizce nedir?

@Shinya Kogami bana göre insanoğlu gün gelecek ve açgözlülüğün sonu olmadığını ve sosyalizmin gerçekten lüzumlu olduğunu anlayacak. Ama vakit geldiğinde çok geç olacak. Nitekim bir kızılderili atasözü der ki:

Eki Görüntüle 1421291

Haklı. Sosyalizm gereklidir ama her açıdan insan doğasına terstir. Teoride mantıklıdır ama pratikte zayıf. Çünkü kontrol mekanizmasının çok güçlü olması gerekir ve bu da faşizm demektir. Zaman geçtikçe kontrol mekanizmasının etkisi kontrol edilemez bir boyuta ulaşır ve sosyalizm adı altında felaket bir faşizm ve diktatorlüğe dönüşür. Bir önceki yorumda yazdığım gibi, Sosyalizm'in uygulanabilmesi için insaoğlunun sıfırdan başlaması ve sadece bu amac uğruna egitilmesi gerekir. Diğer tüm açılardan teoride gayet mantıklıdır.

İdeal yönetim yoktur. "İdeal Devlet Düzeni" fikri de birçok filozof tarafından geçersiz sayılmıştır zaten. Ütopyalar ve Distopyalar başlı başına bunun üzerine kuruludur. Birazcık siyaset felsefesine gireceğim ancak Aristoteles'in "Altın Orta" anlayışına değinmek istiyorum. Ne çok fazla, ne çok az. Tam ortası her zaman en iyisidir. Saf "mükemmellik" yoktur. Ütopyalar bundan imkansızdır zaten.

Demem şu ki, bir sonuca varamayacağım bir konu üzerine düşünmenin vakit ve enerji kaybı olduğunu düşünüyorum. İdeal devlet düzeni hiçbir zaman olmamıştır ve olmayacaktır. Adı üzerinde "ideal." Fikir üzerinde mümkün gözükse de gerçek hayata uyarlanamaz.

Totalitarizm hocam, en mutlağı hem de.

Sizi bu düşünceye iten nedir merak ediyorum doğrusu. Diktatörlüğün ve halkın kukla misali devlet tarafından oynatılması nasıl ideal bir yönetim biçimi olabilir sizin gözünüzde? Yanlış anlamayın lütfen, merak ettiğimden soruyorum.

Geri
Yukarı