İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurulur?

DjeromB.

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar öncelikler merhaba, 3 gün önce başvurduğum akademik personel kadrosuna kabul edildim ve atama dilekçemi gönderdim. Bu vesile ile birkaç hafta içinde Samsun'a taşınıp hayatımı bir müddet orada devam ettirmem gerekmekte. Bu külfetli süreci halledebilmek adına hem de bedelli askerlik yapabilmek için kredi çekmeyi düsünüyorum. Daha önce hiç kredi çekmedim ve kredi notumu bilmiyorum, ilkokul 5. sınıfta PYBS kazanmamdan beri ziraat kart kullanmaktayım. İlk ziraat kredi kartım ise Bankkart genç KYK bursu kazanmam ile verildi ve yüksek lisans süreci boyunca da almaya devam ettim. Bunlar ne derece etkili bilmiyorum. İşe baslamamdan, ilk sigorta girişimimin yapılmasından ne kadar süre sonra kredi cekebilirim veya bunların olması şart mı? Çekmek istediğim tutar 24 ay vadeli 100.000 TL. En düşük faiz ve 3 ay ertelemesi olan banka ise ing bank. Süreç hakkında bilgi verebilecek olanlar yardımcı olurlar ise çok sevinirim. Bu sürec nasıl gelişiyor, neler yapmam gereken ne zaman basvurabilirim vs. eğer ocak ayı öncesi krediyi cekebilirsem benim için çok avantajlı olabilir. Hayırlı günler dilerim.

Arkadaşlar öncelikler merhaba, 3 gün önce başvurduğum akademik personel kadrosuna kabul edildim ve atama dilekçemi gönderdim. Bu vesile ile birkaç hafta içinde Samsun'a taşınıp hayatımı bir müddet orada devam ettirmem gerekmekte. Bu külfetli süreci halledebilmek adına hem de bedelli askerlik yapabilmek için kredi çekmeyi düsünüyorum. Daha önce hiç kredi çekmedim ve kredi notumu bilmiyorum, ilkokul 5. sınıfta PYBS kazanmamdan beri ziraat kart kullanmaktayım. İlk ziraat kredi kartım ise Bankkart genç KYK bursu kazanmam ile verildi ve yüksek lisans süreci boyunca da almaya devam ettim. Bunlar ne derece etkili bilmiyorum. İşe baslamamdan, ilk sigorta girişimimin yapılmasından ne kadar süre sonra kredi cekebilirim veya bunların olması şart mı? Çekmek istediğim tutar 24 ay vadeli 100.000 TL. En düşük faiz ve 3 ay ertelemesi olan banka ise ing bank. Süreç hakkında bilgi verebilecek olanlar yardımcı olurlar ise çok sevinirim. Bu sürec nasıl gelişiyor, neler yapmam gereken ne zaman basvurabilirim vs. eğer ocak ayı öncesi krediyi cekebilirsem benim için çok avantajlı olabilir. Hayırlı günler dilerim.

Bankalarla kredi kartı gibi, senet gibi, kredili mevduat hesabı (KMH) gibi borç alma işlemi yapmaya başladığında otomatik kredi notu diye bir şey oluşur.
Google'da aratınca Ziraat için şu sonuçlar çıkıyor:
(İkinci sırada çıkan site ayrıntılı anlatıyor gibi)

Bunun durumu aldığın borcu vadesi geldiğinde sorunsuz ödemeye göre belirlenir. Çok borç alıp hepsini sorunsuz ödeyenlerin notu en yüksektir, çünkü bunlar defalarca kendini kanıtlamış olur.

Ama temelde ispatlanabilir gelirin ve buna karşın aldığın, yani bankanın sana borç vererek riske girdiği tutar üzerinden hesaplanır.
Bir de kişinin kredi limiti vardır, bu da gelirine oranla (tam oranı şu an bilmiyorum) 2-3 kat gibi bir parayı sana belirlerler. Tüm bankalardan ortak olarak kredi/kredi kartı/KMH ile bunu kullandıkça biter, taksitleri ödedikçe yani borcu kapattıkça geri açılır.

Belli bir süre içinde (galiba 5 yıldı) bir kez bile kart borcunu (ya da diğer kredili borçları) vadesinden geç ya da eksik yatırmadıysan notunun çok iyi olması lazım.
Gördüğün gibi notu belirleyen şey hiç gecikme yapmaman, hep sözünü tutman üzerine.

Bunun dışında yüksek tutarlarda bankalar o şubenin müdürünün inisiyatifine göre taşınmaz bir malı teminat isteyebilir ya da kefil olarak başka birisini isteyebilir. Ama enflasyonlu bir ortamda 100 bin büyük bir para sayılmaz artık.

Ziraat kullanmış kişiler daha ayrıntılı yazarlar herhalde.

Öncelikle Findeks raporu ile kredi notuna bakabilirsin. Bu not ile bankaya gitmeden kredi çekebiliyorsun. Ama 100 bin TL limit verilir mi bilemiyorum. O yüzden bankaya gidip kredi istersin. Her şey görevliye bağlı eğer seni samimi bulursa krediyi onaylayabilir bulamazsa da senden kefil ister. Aileden biri olma koşulu yok bir kefili yanında götürürsün kredini çekersin. Bu arada işe başladıktan sonra çok rahat kredi çektitirirler Findeks raporunda bir anormallik yoksa.

Yeni konular

Geri
Yukarı