İki İşletim Sisteminin Yanına Linux Kurulumu

incubus44

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci, Fizikçi, Prodüktör
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımda Windows 8.1 ve Mavericks 10.9.5 (Clover Bootloader) yüklüdür. Bunların yanına bir de Linux kurmak istiyorum. Böyle bir şey mümkün müdür? Herhangi bir sorun yaşar mıyım acaba? Mümkün ise nasıl yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Ortalama 50 gb ayıracağım sadece. Normalde bilgisayar açılırken F10 tuşuna basıp Windows Bootloader veya Clover Bootloader'ı seçip windows-mavericks olarak kullanabiliyordum. Yalnız şu var; Clover Bootloader içinde windows bölümü de var ama ona tıkladığımda Recovery kısmını açıyordu. Bunun Linux'u açacağı kesin dimi? Başka bir bootlader kurmama gerek yok yani?

@Mert Kamit o şekilde olan yazıları falan inceledim ama genelde (windows 7, windows 8.1 ve ubuntu) olarak var. 2 yerde hackintosh-ubuntu-windows gördüm fakat onlar sistemi komple baştan kuruyordu. Ben veri kaybı yaşamak istemiyorum o yüzden biraz pimpirikli davranıyorum :dikkatli:

Benim sistem win10+ubuntu14.04+Mac OS X Yosemite. Zaten ubuntu sisteme zarar vermeden HDD nin bir kısmını ayirabilmenize imkân veriyor.

Ama gene de sorun olabilir derseniz. Partition Tool üzerinden istediğiniz miktarı ayırıp o bölüm üstüne kurulum yapın. Ubuntu kurulum aşamasında windows u kaldır ubuntu kurlu bir sayfa gelecek en alltakini seçerek(ayırma birimlerini kendim ayarlayacagim tarzı birşey yazıyordu tam hatırlamıyorum) ayırdığınız kısmı ext4 e formatlayin. Kök dizimini "/" tirnak içindeki şekilde seçin. En altta bulunan kısma boot kısmına dokunmayın

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı