Windows 10 işletim sisteminin yanına Linux kurmak

Paradoxy

Hectopat
Daha fazla  
İyi akşamlar. Windows 10 sistemimin yanına Linux kurmayı düşünüyorum. Gündelik kullanım olarak(YouTube, surf) tarzı kullanacağım. Nasıl yapabilirim? Ve önerebileceğiniz sistem var ise sevinirim.

İyi akşamlar. Windows 10 sistemimin yanına Linux kurmayı düşünüyorum. Gündelik kullanım olarak(YouTube, surf) tarzı kullanacağım. Nasıl yapabilirim? Ve önerebileceğiniz sistem var ise sevinirim.

2 tane depolama birimin varsa bir tane kullanmadığına Linux kurabilirsin.

2 disk varsa birine kur veya bazı dağıtımlarda Windows'un yanına kur var (Calamares kullanan dağıtımlar)
Önereceğim sistemler:
Arco Linux (Arch tabanlı yenilere zor olabilir)
Pop!_OS
Linux Mint
Nasıl yapabilirim: Calamares kullanan dağıtımlarda kolay (Pop!_OS Calamares kullanmıyor yani diski bölmen bootloadera Windows falan eklemen gerek)
Calamares'te disk kısmında "Windows'un yanına kur seçeneği var"

Windows üzerinden yeni bir disk ac, onun üzerine normal kurulum yap. Ama Windows üzerinden açtığın diski ayrılmamış alan olarak bırakman gerek, ha birde yanlış diskin üzerine yaparsan butun verilerin silinir, aklında bulunsun.

Onerilerim: Pop!_Os, Manjaro, Mint, ZorinOS.
Sisteminiz nedir? Sisteminize gore daha iyi oneriler yapabilirim.
Cogu dagitimda Windows'un yanina kur secenegi olur.

Geri
Yukarı