İkinci doz BioNTech aşısı ne zaman olunabilir?

markosben

Hectopat
Makaleler
2
Bugün ilk doz aşımı oldum. 2. dozu ne zaman olabilirim? Gelecek ayın 13'ünde Gaziantep FK - Fenerbahçe maçına gitmek istiyorum ve 2. aşıyı olamazsam giremeyeceğim stada. İnternette araştırdım 2. doz aşı 1 ay sonra yapılıyormuş ve maçtan 1 gün önce 2. dozu yaptırırsam stada alırlar mı acaba? Veya stada girmek için kaç gün önceden 2. dozu yaptırmam lazım? 17 yaşındayım.

Ayrıca TFF paylaşım yapmış tam anlamadım yazıyı. Aşı takvimini tamamlama ne oluyor biraz cümleyi anlatabilir misiniz?

T.C. Sağlık bakanlığı tarafından 07.09.2021 tarihinde 12 yaş ve üstü kişilere aşı hakkı tanınması ile beraber başlayan 60 günlük sürenin tamamlanacağı 09.11.2021 tarihinde 12-17 yaş arası kişiler de aşı takvimini tamamlama imkânına sahip olacaklardır.
.

Yardım lazım.

''T.C. Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen aşı takvimini tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren 180 gün süre ile; Covid-19 geçirmiş kişiler ise, izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile stadyuma girebilirler.''

Kaynak: https://www.tff.org/Resources/TFF/D...cak-Covid-19-Tedbirlerine-Iliskin-Talimat.pdf

Yani 2. doz üzerinden 14 gün geçmesi gerekiyor.

Ben 2.doz aşımı 3 hafta sonra yaptırmıştım.

Maçtan 1 gün önce olsam alırlar mı?
Tek doz aşılı ve kaçak girişlerin önünü alamadıkları bi ortamda zorluk çıkarmazlar diye düşünüyorum. Her ne kadar 14 gün gibi bir süre olsa da aşını dün olmuşsun giremezsin demeleri çok düşük bi ihtimal. Sisteme düşmesi eskisi kadar uzun da sürmüyor. Düzenli olarak maça gidenler talimatların stadyum güvenliği tarafından ne denli önemsendiğini iyi bilir. Yine de biraz daha araştırıp emin olduktan sonra hareket etmeni öneririm.

Tek doz aşılı ve kaçak girişlerin önünü alamadıkları bir ortamda zorluk çıkarmazlar diye düşünüyorum. Her ne kadar 14 gün gibi bir süre olsa da aşını dün olmuşsun giremezsin demeleri çok düşük bir ihtimal. Sisteme düşmesi eskisi kadar uzun da sürmüyor. Düzenli olarak maça gidenler talimatların stadyum güvenliği tarafından ne denli önemsendiğini iyi bilir. Yine de biraz daha araştırıp emin olduktan sonra hareket etmeni öneririm.

1. dozu olduktan 10 dakika sonra sisteme düştü. Baktım MHRS'den. Ayrıca 2. aşıyı gelecek ayın 3'ünde olabiliyormuşum yani maçtan 9 gün önce.

Yeni konular

Geri
Yukarı