İnceleme İkinci El RX 570 4 GB almak mantıklı mı?

Asus Strix model RX570, gözümün önünde Thermaltake PSU'nun 6 pin kablosunu yaktı be kardeşim. Çok güç çekiyor evet biliyorum.
Yok daha neler. Çok derken Nvidia muadillerine karşı fazla güç çekiyordu. Hepi topu 150-200W kartlardı. Sorun çok büyük ihtimalle o ekran kartında değil biliyorum çünkü eski Thermaltake PSU'lar marka diye tercih ediliyordu ancak kalitesizliğin âlâsıydılar, yürüyen bombaydılar.
Ben böyle bir mevzu duymadım. Ancak bu yine partnerlerin hatası ve bunlara gireceksek Nvidia tarafında yanan 12VHPWR kablolarına ya da POSCAP faciasına da girebiliriz. Bunlar AMD'den daha yeni ve en az o kadar feci olaylardı.

Dediğim gibi fanboyluk yapan sizsiniz.

RX 570 4GB almak mantıksız. GTX 1650 zaten 4GB, avantajlı olması için 8GB alın tertemiz sorunsuzca kullanın.

Haftaya driver önerisi konularında
Genelde manuel kurmam driver'ları. Windows kurar.

Hangi konuda çağ atladınız? Benim kartım tek fanlı model kasam de aman aman hava akışına sahip değil 40 fan ile 60 derecelerde seyir ediyordum.

2000 TL verdiğimi kim söyledi

Aynen hocam özellikle AMD sistemlerde aynı muhabbeti çok yapıyorlar.

Kartın durumunu tam anlayamadım hocam ancak tek fanlı bir model için bile 80 dereceler fazla. Kaliteli termal macun, kart temizliği ve hava akışına dikkat edin.

Ayrıca sürücüleri silip Windows Update ile kurun muhtemelen daha sorunsuz sürücü kullanıyor olacaksınız.

Neden o fiyata 480 aldınız?
1300'e ne alsın GT 1030 mu?

Konuda bir türlü fiyat bilgisi göremedim.
Ben GT 1030 parasına aldım hocam. Kartın da geniş bir yelpazesi var fiyat anlamında. 1400 gibi fiyatlardan başlıyor 2000'e kadar uzanıyor. O yüzden çok fiyat belirlemek istemedim.

Sıcaklıkları neydi? Çift fanlı olmasının sıcaklık olarak artısı var m merak ediyorum da.

Bu bir Nazi barında yahudi olarak çalışmak gibi de ondan. "Mining yapılmadı" ibaresinin bir geçerliliği yok çünkü herkes biliyor durumu. Herkes her karta mining geçmişi ile bakıyor ve ona göre alıyor.

Her şeyi kazanırız aslında "Ne kaybederim" diyebilsek te işte Türkiye şartları...

570 için 8 GB ne kadar mantıklı bilmiyorum. O VRAM'i kullanabilir mi? 4 GB hem fiyat hem de dediğiniz mevzu açısından daha avantajlı bence de.

İkinci el fiyatı 580in 1.000 tl
570in de 800 tl civarı. Daha pahalıya alınmazsa neden olmasın.
Hocam hangi senedesiniz? O paraya GTX 750, GT 1030 verirler.

Aslında sonra belli bir miktar para olursa ikinci el RTX 2060 alınabilir.Ben 4 bine bulmuştum(ama alamadım çünkü param yok ) , veya RX 6600 alabilirsiniz yada RX 5500 (tabi driver sorunları olacak).
150w tüketiyor olsa idi 1x6 pini 1x8'e çevirir kullanırdım ancak o 10w sorun yaratabilir.

AMeDe FaN BoYLarRı hemen de dislike atmışlar. Geç kaldınız beyler...
@kasikciserhad @Timuçib @FantastikTürk

Kusura bakmayın artık beyler AMeDe'nizi biraz gömdük ama. Acı gerçekler işte naparsınız.
Puahaha sen GT 1030 kullan birader. O fiyata RX 570 alsan hayal kırıklığına uğrarsın.

Çamur atmak isteyene yağmur bol...

Bu kart ben de neden her oyunda grafik kalitesi farketmeksizin 79 derecede sabit çalışıyor bir türlü anlayamadım.
Benim kart eski termal macun ile max 60 idi yeni sürdüm elimi ayağımı s... Şu an 75 derecelerde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok güzel bir yorum ama kendim PSU kötü hazır sistemime RX550 taktığımda aldığım watman hatası GTX ekran kartı taktığımda olmuyordu. Bunun neden AMD'nin üzerine atıldığını belki açıklar suçun. Ben zaten RX500 serisi en sorunlu seri olduğundan normal sanıyordum ama PSU kaynaklıymış lakin tek Watman sorunu yaşamıyordum ben. Windows'ın kendi sürücüsünü yükleme saçmalığı ile de baya uğraşmıştım o son nokta olmuştu benim için.

Forumda bir seriye kronik sorunlu deniyorsa ondan uzak durmakta fayda var bence bu G3'te olan ghostingin kronik sorun denilmesi gibi çünkü.

RX550 kullanıp zorunlu olarak 4060'a geçme hikayeme benziyor.
Tek sorunum Watman değildi.

Aynı sorun Nvidia kartlarda da yaşanıyor olması AMD'nin en sorunlu serisini mi aklayacak ? O zaman bu kadar sorunsuz bir seri neden her yerde en sorunlu seri veya kronik sorunlu diye 500 serisi işaret ediliyor ? AMD önce Windows'un kendi kafasına göre driver yüklemesini çözerse en azından 500 serisi gözümde daha iyi olabilir. Elim ile engelliyorum driver yüklemesini Windows'un çakışmasın diye, bu sefer Windows'a güncelleme geliyor veya sürüm yükseltiyorum yine babalara geliyor. Windows 10 ile kullanmıştım sorun yoktu, 11'e geçtim driver yüklemiş kendi kendine.

Ekrana hata gelecek, driver kendini siliyordu. Bazen ekrana hata gelemiyordu vs. veya arka planda dalgalanma tespit ediyor kendi kendine bir şeyler ayarlıyordu. Kısaca iyi PSU istiyor ama yazılımsal olarakta saçma bir sistemi var. Yani tamam PSU kötü diye ekran kartını korumaya alıyorsun da çaktırmadan kendini yok etmek sanırım AMD driverlerine özel. Hadi burada 500 serisi iyi güzel dedik. En sorunlu seri 500 serisi diyenlere ne diyeceğiz ? Adam orada kronik sorunlarıyla bilinen seri demiş şimdi siz sorun yaşamıyorsunuz diye aksini mi iddia edelim.

Yıllardır kullanıyorum ve evet ?
Bende Windows kendi sürücüsünü yüklediğinde driver bir daha açılmadı.

Son düzenleme:
Kartın durumunu tam anlayamadım hocam ancak tek fanlı bir model için bile 80 dereceler fazla. Kaliteli termal macun, kart temizliği ve hava akışına dikkat edin.
Söylendiğine göre termal macun MX-4 ile yeni yenilenmiş. Ayrıca şuan Wattman hatası yaşayıp duruyorum, yazılımsal bir şey mi yoksa iade etmeli miyim arada kaldım. Param güvendenin süresi bir saat sonra doluyor.

RX 570 4GB almak mantıksız. GTX 1650 zaten 4GB, avantajlı olması için 8GB alın tertemiz sorunsuzca kullanın.
Tam tersine 8 almak mantıksız. 4'lerin miningsiz olma ihtimali çok daha fazla. 8GB VRAM'i kullanacak güç yok zaten RX570-580'de.
Değil. 500 serisinde tepe modeller bile sessiz fan ayarıyla 80-83'lerde geziyordu. Şimdiki gibi değillerdi. Yıllarca kullanılmış olmasını da hesaba katın...
Ayrıca sürücüleri silip Windows Update ile kurun muhtemelen daha sorunsuz sürücü kullanıyor olacaksınız.
Yıllardır kullanıyorum ve evet ?
Alakasız. En güncel WHQL sürücüleri kurun. Yoksa oyun optimizasyonlarından ve performans iyileştirmelerinden mahrum kalırsınız. Sonra oyunda niye takılıyor, FPS düşük demeyin.
Bana kötü PSU kullanıldığı için kabusları yaşatan bir kart olduğu için.
Kötü PSU kullanmayın o zaman? Çok basit değil mi?
Eskiden hazır sisteme koydukları PSU'lar buradaki D ve E tier, çok çok nadir C tierdiler. Bomba gibi PSU'lara kasanızı emanet etmeyin.
lakin tek Watman sorunu yaşamıyordum ben. Windows'ın kendi sürücüsünü yükleme saçmalığı ile de baya uğraşmıştım o son nokta olmuştu benim için.
?
Ben sürücüyü önceden indiriyordum. DDU ile eskisini silip internet bağlantısını kesip yenisini yüklüyordum. Ekstra 30 saniye maksimum.
Forumda bir seriye kronik sorunlu deniyorsa ondan uzak durmakta fayda var
Alakası yok. Bilen bilmeyen herkes atıyor. Kronik olan ürünü kronik olduğunu inandıramıyoruz, olmayanı olmadığını. Forumdakilerin sözüyle hareket edilmez. Çok nadir.
Aynı sorun Nvidia kartlarda da yaşanıyor olması AMD'nin en sorunlu serisini mi aklayacak ? O zaman bu kadar sorunsuz bir seri neden her yerde en sorunlu seri veya kronik sorunlu diye 500 serisi işaret ediliyor ?
Çünkü 1) bilmiyorlar, çok eski olaylara dayandırıyorlar yani adı çıkmış 2) Nvidia'da sorun olduğunda kesinlikle Nvidia suçlu bulunmuyor, sistemin başka bin bir parçası aranıyor ama AMD bir sistemde sorun olduğunda anında suç AMD'ye atılıyor.
MX4 ekran kartına sürülmez. Kısa vadede iyi sonuçlar verse de çabucak eskisi gibi veya daha kötü olabilir. Viskozitesi yüksek en azından MX6 gibi macunlar sürülmeli.

Değil. 500 serisinde tepe modeller bile sessiz fan ayarıyla 80-83'lerde geziyordu. Şimdiki gibi değillerdi. Yıllarca kullanılmış olmasını da hesaba katın...

Yanlış bilgi. MSI Gaming X RX570 ve ROG STRIX RX580 kullandım. MSI Gaming X %47 fan hızıyla 65 %33 fan hızıyla 72 derece çalışıyordu. ROG STRIX %45 hızla 66 dereceydi.

Yanlış bilgi. MSI Gaming X RX570 ve ROG STRIX RX580 kullandım. MSI Gaming X %47 fan hızıyla 65 %33 fan hızıyla 72 derece çalışıyordu. ROG STRIX %45 hızla 66 dereceydi.
Hocam ortama göre de çok değişiyor. Ben önü cam kasada sıcak bir yerde kullanıyordum. En iyi soğutmalılardan biri olan Nitro RX580 %35-40 fan hızlıyla 80'de çalışıyordu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…